Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozliczenie opłaty wstępnej leasingu za samochód

Autor: Artur Nowak • Opublikowane: 16.02.2010

Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, płatnikiem podatku VAT (podatek liniowy). Mam zamiar wziąć w leasing operacyjny samochód, termin spłaty leasingu wynosi 3 lata, raty leasingowe fakturowane są co miesiąc. Firma leasigowa zaproponowała, że na opłatę wstępną wystawi fakturę VAT, wpisując w treści „I rata lesingowa, data sprzedaży grudzień 2009 r.” Czy tę I ratę leasingową, pod którą faktycznie znajduje się opłata wstępna, mogę w miesiącu otrzymania faktury zaksięgować w koszty, czy rozłożyć proporcjonalnie do czasu trwania leasingu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Można wyróżnić w tym zakresie niejako dwa sposoby interpretacji przepisu art. 23b ustawy o PIT, który posługuje się ogólnym terminem ustalonych opłat.

 

Generalnie organy podatkowe co najmniej do końca 2007 r. zgodnie podnosiły, że opłata wstępna (koszt inicjalny) zaliczana jest do tak zwanych pośrednich kosztów uzyskania przychodów, których nie można przyporządkować do określonego przychodu (pojawiały się również identyczne orzeczenia sądowe – jak np. wyrok Najwyższego Sądu Administracyjnego z 11 grudnia 2001 r., sygn. akt I SA/Lu 529/01)). Stanowisko to opierało się na założeniu, że opłata wstępna warunkuje rozpoczęcie realizacji umowy leasingu i jest to koszt dotyczący całej umowy i ściśle określonego czasu trwania umowy leasingu, zawartej na czas oznaczony. Zatem podatnik zawierający umowę leasingu powinien podzielić koszt poniesienia opłaty wstępnej proporcjonalnie do całego okresu obowiązywania umowy leasingu. Sporadycznie pojawiały się jednak również korzystniejsze orzeczenia.

 

Od niemal dwóch lat stanowisko organów podatkowych uległo zmianie. Obecnie służby skarbowe pozwalają na zaliczenie opłaty wstępnej do kosztów uzyskania przychodu jednorazowo, w momencie jej poniesienia. Potwierdzenie takiego stanowiska możemy znaleźć m.in. w interpretacjach Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 20 lutego 2008r. (sygn. akt nr ITPB1/415-600/07/AK) oraz Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z 12 lipca 2007 r. (sygn. akt nr IIUSpblA/1/415-58/101a/57/07/BB).

 

Optymistyczniej na problem pozwalają spojrzeć również orzeczenia Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, które jasno i wyraźnie podkreślają, że opłata ta jest kosztem jednorazowym związanym z zawarciem umowy leasingu, a w konsekwencji i wydaniem samego przedmiotu leasingu (sygn. akt III SA/Wa 24/08).

 

W przedstawionym stanie faktycznym moim zdaniem może Pani zaliczyć opłatę wstępną do bieżących kosztów podatkowych, aczkolwiek odmienne stanowisko organu podatkowego nie jest wykluczone.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 plus IX =

»Podobne materiały

Darowizna samochodu w leasingu

Mój mąż prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, nie jest płatnikiem VAT, rozlicza się na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Ja nie pracuję razem z nim (ale rozliczamy się wspólnie z podatków, nie mamy rozdzielności majątkowej). Niedawno wykupił samochód z leasingu,
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »