Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sądowe wydanie paszportu dla małoletniego

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 03.01.2019

Mam pytanie na temat sądowego wydania paszportu dla małoletniego syna, zamieszkałego z jego matką. Wyrokiem SO posiadam ograniczone prawa rodzicielskie, tzn. mogę decydować o leczeniu, wyborze szkoły, spędzaniu wakacji itp. Mam również ustalone, że tydzień ferii zimowych oraz 2 tygodnie wakacji spędzam z synem. Bardzo chciałbym zabrać syna gdzieś na wakacje, ale niestety matka nie chce wyrazić dobrowolnie zgody na wydanie paszportu. Czy jako ojciec z ograniczonym prawem rodzicielskim mogę taki wniosek złożyć do sądu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sądowe wydanie paszportu dla małoletniego

Fot. Fotolia

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż posiada Pan władzę rodzicielską wobec dziecka. Z tego też powodu zastosowanie znajdzie przepis art. 97 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania. Jednakże o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie; w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy.

 

Proszę zważyć, że nie jest Pan pozbawiony władzy rodzicielskiej, a to powoduje, że w przypadku braku zgody matki dziecka na wydanie paszportu może Pan wystąpić do sądu z wnioskiem o wyrażenie takiej zgody. Powyższe wynika wprost z orzecznictwa. Zaakcentować należy treść postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 6 marca 1985 r., sygn. akt III CRN 19/85, zgodnie z którym „wyjazd dziecka za granicę w celu spędzenia tam wakacji, jako należący do istotnych spraw dziecka wymaga zgody obojga rodziców, wykonujących władzę rodzicielską, a w braku takiej zgody orzeczenia sądu opiekuńczego”.

 

Sądem właściwym do rozpatrzenia takiego wniosku jest sąd rejonowy wydział rodzinny i nieletnich właściwy dla miejsca zamieszkania dziecka. Opłata sądowa wynosi 40 zł. W treści wniosku powinno wynikać jakie ma Pan plany spędzania wakacji, a także z kim, gdzie i na jak długo chciałby Pan spędzić wakacje.

 

W mojej ocenie sąd wyrazi zgodę, jeżeli po pierwsze samo dziecko (niestety nie wskazuje Pan, ile lat ma syn) wyrazi na to zgodę (a sąd, mając na uwadze jego poziom dojrzałości, zachowanie – uwzględni to), a nadto Pan przedstawi szczegółowy harmonogram takiego wyjazdu. Zachodzi jednak pytanie, czy obawy matki są uzasadnione? W czym matka upatruje swojej odmowy? Jak dotychczas wygląda realizowanie prawa do kontaktów? Jeżeli bowiem dotychczas nie było żądnych niepokojących sygnałów z Pana strony w przedmiocie realizowania prawa do kontaktów, to uważam, że ciężko będzie matce racjonalnie uargumentować swój sprzeciw. Jeżeli do tego pracuje Pan na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony lub prowadzi działalność, która ma już swoją renomę, to nie widzę powodów, by sąd miał odmówić wydania paszportu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy - siedem =

»Podobne materiały

Porwanie dziecka przez matkę i utrudnianie kontaktu

Moja żona bez mojej wiedzy i zgody wywiozła naszą córkę z domu tydzień temu. Nie mogę skontaktować się z dzieckiem, a matka wysyła mi tylko wiadomości, że wszystko w porządku i córka nie tęskni. Co mogę zrobić? Obie przebywają chyba obecnie w innym mieście.

 

16-latka, która chce mieszkać z ojcem

Moja córka ma 16 lat i mieszka po rozwodzie z matką (zgodnie z orzeczeniem). Obecnie chciałaby się przenieść do mnie. Czy to możliwe? Czy matka może się temu sprzeciwić? Czy gdy do tego dojdzie, ustanie obowiązek alimentacyjny płacony matce?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »