
Indywidualne Porady Prawne
Sądowa kontrola decyzji i postanowień wydawanych przez Prezesa UOKiKAutor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 17.04.2014 |
|
Przepisy prawa polskiego nie przewidują możliwości zaskarżania decyzji i postanowień Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w drodze sądowo-administracyjnej. Wydawane przez ten organ akty administracyjne mogą być wzruszone wyłącznie w ramach szczególnego postępowania cywilnego prowadzonego przed Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. |
|
|
|
Odwołania od decyzji Prezesa UOKiK – właściwość sądu
Zgodnie z art. 81 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów1 od decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przysługuje odwołanie do sądu ochrony konkurencji i konsumentów w terminie dwutygodniowym od dnia jej doręczenia. Natomiast zażalenia na postanowienia wydawane przez Prezesa UOKiK można wnosić w terminie tygodnia od dnia doręczenia postanowienia.
Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie jest sądem administracyjnym i działa na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego2. Zgodnie z art. 47928 K.p.c. zadania tego sądu pełni Sąd Okręgowy w Warszawie, który jest właściwy w sprawach:
1) odwołań od decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów; 2) zażaleń na postanowienia wydawane przez Prezesa UOKiK w postępowaniach prowadzonych na podstawie przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów lub przepisów odrębnych; 3) zażaleń na postanowienia wydawane przez Prezesa UOKiK w postępowaniu zabezpieczającym prowadzonym na podstawie przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów; 4) zażaleń na postanowienia wydawane w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym w celu wykonania obowiązków wynikających z decyzji i postanowień wydawanych przez Prezesa UOKiK.
SOKiK jest sądem właściwym do rozpatrywania odwołań i zażaleń od aktów administracyjnych wydawanych przez Prezesa UOKiK zarówno w postępowaniach antymonopolowych, jak i postępowaniach w sprawach praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów.
Zasady wnoszenia odwołań i zażaleń do SOKiK
Odwołania i zażalenia od decyzji i postanowień wnosi się za pośrednictwem Prezesa UOKiK, który zobowiązany jest do niezwłocznego ich przekazania wraz z aktami sprawy do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednakże, jeżeli Prezes Urzędu uzna odwołanie za słuszne, może – nie przekazując akt sądowi – uchylić albo zmienić swoją decyzję w całości lub w części, o czym bezzwłocznie powiadamia stronę, przesyłając jej nową decyzję, od której stronie przysługuje odwołanie. Uchylając albo zmieniając decyzję, Prezes Urzędu stwierdza jednocześnie, czy decyzja ta została wydana bez podstawy prawnej albo z rażącym naruszeniem prawa. Przed przekazaniem odwołania do sądu lub uchyleniem albo zmianą decyzji, Prezes Urzędu może również, w uzasadnionych przypadkach, przeprowadzić dodatkowe czynności, zmierzające do wyjaśnienia zarzutów podniesionych w odwołaniu.
Po otrzymaniu i rozpatrzeniu odwołania sąd może je oddalić, odrzucić (jeżeli jest niedopuszczalne, np. z powodu przekroczenia terminu na jego wniesienie) lub uwzględnić. W razie uwzględnienia odwołania, SOKiK zaskarżoną decyzję albo uchyla, albo zmienia w całości lub w części i orzeka co do istoty sprawy. Jednocześnie sąd stwierdza, czy zaskarżona decyzja została wydana bez podstawy prawnej albo z rażącym naruszeniem prawa.
Odwołania od wyroków wydanych przez SOKiK
Od wyroków SOKiK służy odwołanie do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Od orzeczenia tego sądu przysługuje natomiast skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego.
_______________________ 1 Ustawa z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. Nr 50, poz. 331, z późn. zm.) 2 Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 101) Stan prawny obowiązujący na dzień 17.04.2014 Indywidualne Porady Prawne
Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania. (zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>