Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Syn chce zamieszkać z ojcem, jak to rozwiązać sądownie?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 17.06.2018

Jestem rozwiedziona. Wychowuję dwóch synów – 10 i 14 lat. Dzieci mieszkają ze mną. Były mąż płaci alimenty. Kontakty uregulowane sądownie. Starszy syn jest jednak buntowany przez ojca. Obecnie chce zamieszkać z ojcem, na co się zgadzam. Jak sądownie rozwiązać zmianę miejsca zamieszkania jednego dziecka (plus oczywiście wycofanie alimentów)?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Syn chce zamieszkać z ojcem, jak to rozwiązać sądownie?

Fot. Fotolia

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego:

 

„Art. 97. § 1. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania.

§ 2. Jednakże o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie; w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy”.

 

Nie ma przeszkód, aby zmienić miejsce zamieszkania dziecka i ustalić je przy ojcu i jednocześnie zmienić treść wyroku alimentacyjnego.

 

Podstawę wniosku reguluje przepis art. 97 § 2 Kodeksu rodzinnego oraz art. 582 Kodeksu postępowania cywilnego.

 

Właściwość sądu reguluje art. 568 i 569 Kodeksu postępowania cywilnego:

 

„Art. 568. § 1. Sądem opiekuńczym jest sąd rejonowy.

§ 2. W sprawach małoletnich sądem opiekuńczym jest sąd dla nieletnich. Sąd ten rozpoznaje sprawy opiekuńcze małoletnich z ustalonego dla niego obszaru właściwości.

 

Art. 569. § 1. Właściwy wyłącznie jest sąd opiekuńczy miejsca zamieszkania osoby, której postępowanie ma dotyczyć, a w braku miejsca zamieszkania – sąd opiekuńczy miejsca jej pobytu. Jeżeli brak i tej podstawy – właściwy jest sąd rejonowy dla m. st. Warszawy.

§ 2. W wypadkach nagłych sąd opiekuńczy wydaje z urzędu wszelkie potrzebne zarządzenia nawet w stosunku do osób, które nie podlegają jego właściwości miejscowej, zawiadamiając o tym sąd opiekuńczy miejscowo właściwy”.

 

Oznacza to, że sprawę wnosi się do sądu ze względu na miejsce zamieszkania dziecka. Pani oczywiście taki wniosek może złożyć. Wpis sądowy to 40 zł, warto dołączyć akta sprawy rozwodowej, zaznaczając to we wniosku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + 8 =

»Podobne materiały

Narażenie dziecka na niebezpieczeństwo

Były mąż „wsadził” naszego 13-letniego syna do pociągu relacji Katowice–Poznań bez mojej wiedzy i zgody. Do domu z dworca dziecko przywiózł kolega męża. Czy było to narażenie dziecka na niebezpieczeństwo?

 

Wypełnianie aktu urodzenia, gdy ojciec nie uznaje dziecka

Jeśli panna urodzi dziecko i ojciec go nie uzna – jakie imię ojca wpisuje się w odpowiedniej rubryce (nazwisko dziecko otrzymuje po matce)?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »