Mamy 11 195 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów: Allegro nie mogło blokować kont użytkownikom

Autor: Jakub Bonowicz • Opublikowane: 01.09.2014

Przepis Regulaminu Serwisu Allegro uprawniający go do zawieszania kont użytkowników stanowi klauzulę niedozwoloną – orzekł 21 sierpnia 2014 r. Sąd Okręgowy w Warszawie – Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wyrok zapadł na skutek pozwu wniesionego przez użytkownika, któremu nie spodobało się to, iż największy serwis aukcyjny zablokował mu konto, podając bardzo ogólne uzasadnienie i powołując się na art. 8.4 lit. a) Regulaminu. Użytkownik wystąpił więc do Sądu o uznanie za niedozwolone spornego postanowienia Regulaminu (który stanowi wzorzec umowny) o treści:

 

„W przypadku, gdy działania Użytkownika naruszają postanowienia Regulaminu, negatywnie wpływają na dobre imię Allegro, w inny sposób szkodzą Allegro bądź w uzasadnionych przypadkach, gdy Konto lub działalność użytkownika w ramach Allegro wymaga dodatkowej weryfikacji danych, o których mowa w art. 2.2 lub 2.3, Grupa Allegro może zawiesić na czas określony lub nieokreślony jedno, kilka bądź wszystkie Konta Użytkownika”.

 

Zdaniem powoda, przepis określał bardzo ogólne i niedookreślone przesłanki zawieszenia konta (kont), pozostawiając Allegro praktycznie niczym nieograniczoną swobodę i dowolność w podjęciu decyzji, która skutkuje de facto pozbawieniem użytkownika możliwości korzystania z serwisu. Dodatkowo powołał się na ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną i jej art. 14, stanowiący o obowiązku uprzedniego zawiadomienia użytkownika o uniemożliwieniu dostępu do danych (zablokowaniu konta). Kwestionowany przepis nie nakładał na usługodawcę takiego obowiązku.

 

Sąd uznał pozew za zasadny, na uzasadnienie czekamy.

 

Konsekwencje praktyczne wyroku mogą być bardzo doniosłe, np. użytkownicy, którzy utracili możliwość korzystania z Allegro w wyniku bezprawnego zablokowania konta, będą mogli dochodzić od serwisu odszkodowania.

 

Nasi prawnicy świadczą pomoc prawną w zakresie e-commerce, w tym również w sprawach dotyczących aukcji internetowych.

 

Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 21 sierpnia 2014 r. sygn. akt XVII AmC 13254/12

 

Wyrok nie jest prawomocny.


Stan prawny obowiązujący na dzień 01.09.2014


Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII + 7 =

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »