Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów: Allegro nie mogło blokować kont użytkownikom

Autor: Jakub Bonowicz • Opublikowane: 01.09.2014

Przepis Regulaminu Serwisu Allegro uprawniający go do zawieszania kont użytkowników stanowi klauzulę niedozwoloną – orzekł 21 sierpnia 2014 r. Sąd Okręgowy w Warszawie – Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jakub Bonowicz

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Wyrok zapadł na skutek pozwu wniesionego przez użytkownika, któremu nie spodobało się to, iż największy serwis aukcyjny zablokował mu konto, podając bardzo ogólne uzasadnienie i powołując się na art. 8.4 lit. a) Regulaminu. Użytkownik wystąpił więc do Sądu o uznanie za niedozwolone spornego postanowienia Regulaminu (który stanowi wzorzec umowny) o treści:

 

„W przypadku, gdy działania Użytkownika naruszają postanowienia Regulaminu, negatywnie wpływają na dobre imię Allegro, w inny sposób szkodzą Allegro bądź w uzasadnionych przypadkach, gdy Konto lub działalność użytkownika w ramach Allegro wymaga dodatkowej weryfikacji danych, o których mowa w art. 2.2 lub 2.3, Grupa Allegro może zawiesić na czas określony lub nieokreślony jedno, kilka bądź wszystkie Konta Użytkownika”.

 

Zdaniem powoda, przepis określał bardzo ogólne i niedookreślone przesłanki zawieszenia konta (kont), pozostawiając Allegro praktycznie niczym nieograniczoną swobodę i dowolność w podjęciu decyzji, która skutkuje de facto pozbawieniem użytkownika możliwości korzystania z serwisu. Dodatkowo powołał się na ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną i jej art. 14, stanowiący o obowiązku uprzedniego zawiadomienia użytkownika o uniemożliwieniu dostępu do danych (zablokowaniu konta). Kwestionowany przepis nie nakładał na usługodawcę takiego obowiązku.

 

Sąd uznał pozew za zasadny, na uzasadnienie czekamy.

 

Konsekwencje praktyczne wyroku mogą być bardzo doniosłe, np. użytkownicy, którzy utracili możliwość korzystania z Allegro w wyniku bezprawnego zablokowania konta, będą mogli dochodzić od serwisu odszkodowania.

 

Nasi prawnicy świadczą pomoc prawną w zakresie e-commerce, w tym również w sprawach dotyczących aukcji internetowych.

 

Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 21 sierpnia 2014 r. sygn. akt XVII AmC 13254/12

 

Wyrok nie jest prawomocny.Stan prawny obowiązujący na dzień 01.09.2014

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII - 9 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »