.
Mamy 12 503 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sąd chce przenieść sprawę spadkową do odległej miejscowości

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 20.05.2016

W tym roku zmarła moja ciocia, bezdzietna wdowa. Uczyniła mnie swoją jedyną spadkobierczynią. Złożyłam wniosek do właściwego sądu rejonowego o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie testamentu, wymieniając wszystkich znanych mi uczestników postępowania – dzieci zmarłego wcześniej rodzeństwa cioci. Otrzymałam właśnie postanowienie z sądu po posiedzeniu niejawnym o rozważaniu wyznaczenia do dalszego rozpoznania sprawy sądu w innej miejscowości, bardzo odległej od miejsca zamieszkania mojej cioci i mojego, z uwagi na to, że tam zamieszkuje większość uczestników postępowania. Proszę o odpowiedź, co powinnam w tej sprawie zrobić, czy mogę w jakiś sposób zaprotestować?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z opisu sprawy wynika, że w oparciu o art. 628 Kodeksu postępowania cywilnego sąd nie powinien przenosić postępowania, stanowi on bowiem:

 

Art. 628. Do czynności w postępowaniu spadkowym, które należą do zakresu działania sądów, wyłącznie właściwy jest sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a jeżeli jego miejsca zamieszkania w Polsce nie da się ustalić, sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część (sąd spadku). W braku powyższych podstaw sądem spadku jest sąd rejonowy dla m. st. Warszawy.”

 

W oparciu o powyższy przepis stwierdzenie praw do spadku następuje w oparciu o odpowiedni wniosek złożony do sąd właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy, a jeżeli miejsca zamieszkania w Polsce nie da się ustalić, do sądu miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część (sąd spadku). W braku powyższych podstaw wniosek składa się do Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy – art. 628 K.p.c.

 

W postępowaniu spadkowym Kodeks cywilny ustanawia właściwość wyłączną tzw. sądu spadku. W pierwszej kolejności o właściwości sądu decyduje ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy, czyli miejscowość, w której spadkodawca ostatnio mieszkał z zamiarem stałego pobytu. Nie wystarczy wskazać jedynie miejscowości, ale należy podać dokładny adres zamieszkania spadkodawcy. Niezrozumiałe jest więc skąd takie postanowienie.

 

Ma Pani prawo je zaskarżyć, powołując się na powyższe przepisy w terminie wskazanym w pouczeniu otrzymanego postanowienia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V plus 6 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »