.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ryczałt z tytułu przeniesienia służbowego

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 14.01.2013

Jak naliczany jest ryczałt z tytułu przeniesienia służbowego strażaka i jego rodziny? Czy ma znaczenie dotychczasowe miejsce zameldowania strażaka, które było inne niż faktyczne miejsce jego zamieszkania?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z przepisem art. 97a ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej strażakowi przeniesionemu do pełnienia służby w jednostce organizacyjnej w innej miejscowości przysługuje zwrot kosztów przeniesienia i podróży oraz inne świadczenia.

 

Zakres świadczeń należnych strażakowi przeniesionemu do pełnienia służby w jednostce organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej w innej miejscowości reguluje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 sierpnia 1997 r. w sprawie zakresu, wysokości i warunków otrzymywania należności z tytułu przeniesienia służbowego strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z dnia 3 września 1997 r.).

 

Paragraf 2 rozporządzenia wskazuje, iż przeniesionemu strażakowi przysługują:

 

  1. zwrot kosztów przeniesienia, w postaci kosztów przewozu urządzenia domowego,
  2. zwrot kosztów podróży, do których należą:
    1. koszty przejazdu strażaka,
    2. koszty przejazdu małżonka, dzieci oraz innych osób pozostających ze strażakiem we wspólnym gospodarstwie domowym, jeżeli przeprowadzają się wraz ze strażakiem,
  3. inne świadczenia, do których należą:
    1. należności za czas podróży strażaka i pierwszą dobę pobytu w nowym miejscu pełnienia służby, w wysokości odpowiadającej diecie, o której mowa w art. 97a ust. 1 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej (tj. w wysokości należnej przy podróżach służbowych na obszarze kraju),
    2. należności za czas podróży małżonka, dzieci oraz innych osób pozostających ze strażakiem we wspólnym gospodarstwie domowym i ich pierwszą dobę pobytu w nowym miejscu pełnienia służby strażaka, w wysokości 75% należności należnej strażakowi przy podróżach służbowych na obszarze kraju,
    3. ryczałt z tytułu przeniesienia.

 

Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia ryczałt z tytułu przeniesienia strażaka wraz z małżonkiem, dziećmi oraz innymi osobami pozostającymi ze strażakiem we wspólnym gospodarstwie domowym ma charakter jednorazowy i jest wypłacany w wysokości 100% jednomiesięcznego uposażenia przysługującego za miesiąc, w którym nastąpiła przeprowadzka, obliczonego jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy.

 

Prawo do ww. świadczeń wynika z samego faktu przeniesienia służbowego i konieczności faktycznego zamieszkania w innej miejscowości. Nie ma tu znaczenia, że przeniesiony strażak jest zameldowany w innym miejscu niż faktycznie mieszka.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden + siedem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »