Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozwody w Polsce

Zastanawiasz się czy rozwody w Polsce są możliwe, jeśli jesteś w związku z obcokrajowcem lub po prostu chcesz wiedzieć coś na temat rozwodów w Polsce?

 Przed prawie rokiem ożeniłem się Egipcjanką. Ślub odbył się w jej ojczyźnie i został zalegalizowany w Polsce. Od stycznia żona mieszka ze mną w Polsce (ma roczną kartę pobytu). Niestety, nasze małżeństwo okazało się pomyłką i jesteśmy zdecydowani na rozwód. Nie mamy dzieci. Przez cały ten okres żona nie pracowała, nie miała oszczędności, była na moim utrzymaniu. Natomiast ja posiadam pewne oszczędności. Nie mamy rozdzielności majątkowej. Za trzy tygodnie żona wraca do Egiptu i nie zamierza już przyjeżdżać do Polski. Dlatego proszę o informację na temat najwłaściwszej w tej sytuacji drogi postępowania. Czy lepiej jest złożyć pozew przed jej powrotem do ojczyzny, czy może lepiej po, kiedy zostanę sam? W jakiej sytuacji łatwiej jest uzyskać rozwód? Czy będę musiał podzielić się z nią moimi oszczędnościami? Czy, aby łatwiej było sprawę zamknąć, żona powinna mi przed wyjazdem podpisać jakieś dokumenty? Jak długo może trwać cały proces i czy powinien upłynąć jakiś konkretny czas separacji przed złożeniem pozwu? Jak wyglądałaby sytuacja, gdyby żona zmieniła zdanie i jednak nie chciała rozwodu? Jaki rozwody (z orzeczeniem winy czy nie) są najkorzystniejsze? Ja nie chcę nic od żony. Obydwoje chcemy przez to przejść jak najspokojniej i najszybciej.

Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód.

Zupełny rozkład pożycia oznacza zerwanie wszelkich więzi duchowych, fizycznych i materialnych, łączących małżonków. Ustanie wspólnoty fizycznej lub materialnej może w konkretnym przypadku nie stanowić objawu rozkładu, jeżeli wynika to z okoliczności niezależnych od małżonków lub z ich zgodnej woli, uzasadnionej okolicznościami życiowymi.

W mojej ocenie nie ma większego znaczenia, czy pozew zostanie złożony przed wyjazdem Pańskiej żony, czy też po jej wyjeździe – w żadnym przypadku nie ma możliwości, aby sąd wyznaczył pierwszy termin rozprawy przed jej nieodległym wyjazdem.

Osobiście sugeruję wystąpić z pozwem o rozwód bez orzekania o winie (w takich przypadkach, takie rozwody w Polsce są korzystniejsze). Z pewnością uprości on całą procedurę, ponieważ sąd nie będzie rozważał kwestii winy w niniejszym postępowaniu, a skupi się jedynie na stwierdzeniu, czy doszło do zupełnego rozkładu pożycia pomiędzy stronami. Przed wyjazdem żony warto, aby pozew już był przygotowany wraz z podpisaną przez nią odpowiedzią na pozew – warunkiem koniecznym, aby sąd odstąpił od orzekania winy, jest zgoda drugiego małżonka.

Jeśli chodzi o kwestie majątkowe, to nie będą one rozważane w postępowaniu o rozwód, lecz w postępowaniu o podział majątku dorobkowego, o ile któraś ze stron w przyszłości z takim wnioskiem wystąpi.

(...) W mojej ocenie sam fakt niewyrażenia przez żonę zgody na rozwód nie będzie miał większego wpływu na postępowanie, jeśli sąd dojdzie do wniosku, iż doszło pomiędzy Państwem do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia.

Odpowiedź na pozew powinna przede wszystkim zawierać zgodę na orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie.

Fakt niestawienia się na rozprawie przez Pana żonę nie powinien znacząco przedłużyć postępowania, jednak w zależności od podejścia sędziego może on zażądać powołania świadków na okoliczność rozkładu pożycia – w sprawach o rozwód wyrok zaoczny może zapaść po przeprowadzeniu postępowania dowodowego.

W przypadku orzeczenia rozwodu sąd musi dojść do wniosku, iż nie tylko doszło do rozkładu pożycia, ale ponadto musi stwierdzić, iż rozkład jest trwały i zupełny. Z pewnością wyjazd męża do Egiptu potwierdza ten fakt. Ustawa nie definiuje minimalnego czasu trwania rozkładu pożycia, aby sąd uznał go za trwały.

(...) Postępowanie rozwodowe w głównej mierze zależy od „sprawności” sądu, np. w Warszawie na wyznaczenie pierwszej rozprawy czeka się nawet 6 miesięcy. Do pozwu koniecznie należy dołączyć odpis aktu małżeństwa.

Jednocześnie zapraszam do skorzystania z naszych usług w zakresie przygotowania pozwu o rozwód wraz z odpowiedzią na pozew.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

 Mam pytanie o rozwód w Niemczech, bo tutaj wyszłam za mąż (tylko ślub cywilny) i urodziłam córeczkę. Chciałabym się rozwieść, tylko boję się, że ojciec może mi zabrać dziecko albo sąd przyzna ojcu opiekę nad dzieckiem. Co mogę zrobić? Czy poza tym lepiej wziąć rozwód w Niemczech czy rozwody w Polsce są korzystniejsze?

Pozytywne przesłanki rozwodowe   Małżonkowie są zobowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą założyli (art. 23 K.r.io.). Jeżeli jednak między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, aby sąd rozwiązał ich małżeństwo przez rozwód (art. 56 § 1 K.r.io.). Zupełność i trwałość rozkładu pożycia małżeńskiego muszą występować łącznie.   Zupełność rozkładu pożycia   Rozkład pożycia małżeńskiego jest zupełny wtedy, gdy nie istnieje między małżonkami więź duchowa, fizyczna i gospodarcza (pożycie małżeńskie wyraża się w szczególnego zresztą rodzaju wspólnocie duchowej, fizycznej i gospodarczej). Gdy jednak przy zupełnym braku więzi duchowej i fizycznej pozostały pewne elementy więzi gospodarczej, rozkład pożycia może być mimo to uznany za zupełny, jeżeli utrzymanie elementów więzi gospodarczej (np. wspólnego mieszkania) zostało wywołane szczególnymi okolicznościami. Z drugiej strony nawet jedynie sporadyczne stosunki fizyczne między małżonkami z reguły wskazują na to, że rozkład pożycia nie jest jeszcze zupełny.

Do uznania, że między małżonkami nie ma wspólnoty duchowej, nie jest konieczne stwierdzenie wrogiego stosunku małżonków do siebie. Zachowanie poprawnych stosunków w tym względzie, utrzymywanie kontaktów w interesie wspólnych dzieci itd. nie musi koniecznie oznaczać, że więź duchowa małżonków została utrzymana i nie istnieje rozkład pożycia. Chodzi tu bowiem nie o jakąkolwiek więź duchową między dwojgiem ludzi, lecz o więź charakterystyczną dla duchowej wspólnoty małżeńskiej.

Negatywne przesłanki rozwodowe   Mimo zupełności i trwałości rozkładu pożycia rozwód nie może zostać orzeczony, jeżeli:

  1. na skutek rozwodu miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków,
  2. z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego,
  3. rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia (chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że jego odmowa wyrażenia zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego) – art. 56 § 2 i § 3 K.r.io.


Wyżej przedstawiłem ogólne przesłanki rozwodu. W przypadku Pani jest problem sposobu złożenia pozwu o rozwód.   Właściwość sądu – rozwody w Niemczech czy w rozwody w Polsce?   Sądem właściwym rzeczowo do rozpoznania sprawy o rozwód jest sąd okręgowy (art. 17 pkt 1 K.p.c.). Sądem wyłącznie właściwym miejscowo jest tu ten sąd okręgowy, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne zamieszkanie, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze stale przebywa. Gdy ta podstawa właściwości miejscowej nie zachodzi, wtedy wyłącznie właściwy jest sąd okręgowy miejsca zamieszkania strony pozwanej, a gdy i tej podstawy nie ma – sąd okręgowy miejsca zamieszkania powoda (art. 41 K.p.c.). Jeżeli pozwany mieszka za granicą, można dochodzić rozwodu przed sądem polskim (art. 1103 K.p.c.), jeżeli oboje małżonkowie są obywatelami polskimi.

Odpowiadając zatem na pytanie o to, czy lepiej brać rozwody w Niemczech czy rozwody w Polsce, proponuję rozważyć propozycję zameldowania się w Warszawie i dochodzenia tutaj swoich praw.    Przeczytaj pełną treść

 

 Wraz z mężem mieszkamy od kilkunastu lat w Niemczech, mamy obywatelstwo polskie i niemieckie. Złożyłam niedawno wniosek o rozwód (po rocznej separacji – zgodnie z tutejszym prawem). Mój mąż opóźnia wyrok rozwodowy, ponieważ z firmy, w której pracuje, ma za kilka miesięcy dostać specjalne wynagrodzenie za przepracowane lata, a nie chciałby się ze mną „podzielić” otrzymanymi pieniędzmi. Założyłam też sprawę rozwodową w Polsce. Czy według polskiego prawa należy mi się coś z tych pieniędzy?

W sprawie nie jest jak na razie ostatecznie wiadome, według przepisów którego kraju (Niemiec czy Polski) będzie się odbywać postępowanie rozwodowe i o podział majątku wspólnego. Moim zdaniem istnieje szansa, aby postępowanie toczyło się na gruncie prawa polskiego.

Należy w tym miejscu sięgnąć do przepisów ustawy z dnia 12 listopada 1965 r. Prawo prywatne międzynarodowe. Zgodnie z nimi „dla rozwodu lub separacji właściwe jest wspólne prawo ojczyste małżonków z chwili wystąpienia z żądaniem rozwodu lub separacji. W braku wspólnego prawa ojczystego małżonków właściwe jest prawo państwa, w którym oboje małżonkowie mają miejsce zamieszkania, a gdy małżonkowie nie mają miejsca zamieszkania w tym samym państwie, właściwe jest prawo polskie”.

Ponadto „stosunki osobiste i majątkowe między małżonkami podlegają ich każdoczesnemu wspólnemu prawu ojczystemu (...). W braku wspólnego prawa ojczystego małżonków prawem właściwym jest prawo państwa, w którym oboje małżonkowie mają miejsce zamieszkania, a jeśli nie mają miejsca zamieszkania w tym samym państwie, właściwe jest prawo polskie”.

Prawo ojczyste dla osoby fizycznej w prawie prywatnym międzynarodowym to w zasadzie prawo państwa, którego jest ona obywatelem. Jeśli osoba nie ma obywatelstwa żadnego państwa, to prawem ojczystym jest prawo państwa, w którym ma ona miejsce zamieszkania.

(...) Ponadto również przepisy niemieckiego prawa prywatnego międzynarodowego (Einführungsgesetz zum Bürgerlichen Gesetzbuche – EGBGB – ustawa wprowadzająca Kodeks cywilny) przewidują w pierwszej kolejności wspólne obywatelstwo małżonków, w związku z czym w sprawie o rozwód i podział majątku moim zdaniem mogą znaleźć zastosowanie przepisy prawa polskiego.

Według prawa polskiego po rozwiązaniu małżeństwa podziałowi podlega majątek wspólny małżonków, a więc przedmioty i prawa nabyte w czasie trwania małżeństwa.

W skład majątku wspólnego wchodzą przedmioty nabyte zarówno przez jednego, jak i oboje małżonków w czasie trwania wspólności majątkowej. Zgodnie z art. 31 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (w skrócie K.r.io.) „do majątku wspólnego należą w szczególności pobrane wynagrodzenie za pracę oraz dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków, a także dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków”. Ustawodawca posługuje się pojęciem wynagrodzenia za pracę, które nie oznacza jedynie samej pensji, lecz wszelkie składniki wynagrodzenia, które pracownik otrzymuje w związku ze świadczeniem pracy. W tym miejscu pragnę zwrócić uwagę, że wskazany przepis mówi o „pobranym wynagrodzeniu za pracę”, a więc wynagrodzeniu faktycznie wypłaconym pracownikowi. Natomiast zgodnie z art. 33 pkt 7 K.r.io. „wierzytelność z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków” wchodzi w skład majątku osobistego małżonka i w związku z nie uwzględnia się jej przy podziale majątku wspólnego.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Rozwody w Polsce z orzeczeniem o winie
Jestem w trakcie rozwodu z moim mężem, który przez wiele lat stosował wobec mnie agresję fizyczną i psychiczną. Separacja trwa już pół roku. Czy dla sądu wiarygodnymi świadkami będą nasze dzieci (jedno jest pełnoletnie, drugie ma 17 lat)? Czy mam szansę na rozwód z orzeczeniem o winie? Kto otrzyma mieszkanie, które w trakcie trwania naszego małżeństwa mężowi podarowali jego dziadkowie? Obecnie przebywam za granicą – czy mogę mieć pełnomocnika w Polsce?

Rozwody w Polsce
Ślub z mężem zawarliśmy w Polsce. Mąż jest Niemcem od 3 lat mieszkamy w Niemczech, posiadamy również 6 miesięcznego syna, który posiada obywatelstwo polskie. Czy mogę wziąć rozwód w Polsce, co z synem i spotkaniami z ojcem?

Rozwody w Polsce
Od kilku lat moje kontakty z żoną są bardzo ograniczone, ponieważ pracuję za granicą. Żona również wyjechała do pracy, ale przebywa w innym kraju Europy i nie widujemy się. Na początku tego roku żona zaszła w ciążę z innym mężczyzną, dlatego chciałbym uzyskać rozwód. Żona się miga, mam wrażenie, że chce, aby to dziecko urodziło się najpierw, a potem żebyśmy się rozwiedli. W takim wypadku chyba bym musiał płacić alimenty na to dziecko. Dlatego chciałbym się dowiedzieć, czy mogę bez problemu dostać rozwód pod jej nieobecność w kraju, czy też ona musi być w Polsce. Jak wyglądają rozwody w Polsce, w przypadkach takich jak mój? Czy mogę mieć problemy z uzyskaniem rozwodu ze względu na to, że ona jest w ciąży? Czy lepiej byłoby i szybciej bez orzekania o winie, czy z orzeczeniem?

Szybkie uzyskanie rozwodu związku małżeńskiego zawartego w Norwegii
Jestem cztery lata po ślubie, który zawarliśmy w Norwegii. Kilka miesięcy temu żona złożyła pozew o separację, na którą się zgodziłem. Wkrótce potem poznałem jednak inną kobietę i planujemy wspólne życie, chcemy się pobrać. Czy mam w tej sytuacji szanse na szybkie uzyskanie rozwodu w Polsce?

Rozwody w Polsce
Jesteśmy bezdzietnym małżeństwem od 20 lat. Żona nie chce się zgodzić na rozwód. Co mogę zrobić? Jak wziąć rozwód w takiej sytuacji? Czy rozwód jest w ogóly możliwy? Jak wyglądają rozwody w Polsce?

Pozew o ustalenie alimentów po rozwodzie w Polsce
Była żona mojego męża i jego dziecko mają obywatelstwo niemieckie, mój mąż polskie. Żona odeszła od niego i wyjechała z kraju, dwa lata później odbył się rozwód w Polsce bez orzekania o winie i bez roszczeń majątkowych. Teraz żona domaga się alimentów za okres od jej wyjazdu do rozwodu, kiedy byli jeszcze małżeństwem. Mąż od momentu rozwodu płaci alimenty w wysokości 300 zł. Była żona szantażuje go pozwem w sądzie niemieckim o ustalenie alimentów w euro na nią i na dziecko. Czy ma do tego prawo i czy mąż musi jej płacić za okres, kiedy jeszcze byli małżeństwem?

Wybrane opinie naszych klientów:

Odpowiedź na pytanie jest wyczerpująca i rzeczowa, bez prawniczych zawijasów. Zrozumiała i pomocna dla każdego. Superserwis, polecam.

Andrzej

Jestem stałą klientką serwisu prawnego ePorady24.pl. Jestem usatysfakcjonowana udzielanymi poradami, które przekazywane są błyskawicznie, są profesjonalne i wyczerpujące. Kiedy mam wątpliwości, mogę zadać w ramach porady dodatkowe pytania, a odpowiedzi na nie nadchodzą niezwłocznie. Ceny usług są przystępne. Ostatnio miałam bardzo trudną, skomplikowaną sprawę z zakresu prawa pracy. Zwróciłam się do serwisu z prośbą o sporządzenie pozwu. Nie dość, że został on przygotowany bardzo szybko i profesjonalnie, to otrzymałam jeszcze wiele wyjaśnień związanych ze sprawą. Poleciłabym wszystkim korzystanie z takiej formy pomocy prawnej – siedząc przed komputerem, nie wychodząc z domu, otrzymuję wyczerpującą poradę w tempie wręcz ekspresowym. Jest to niewątpliwy komfort.

Olga

Chciałam gorąco podziękować za udzielone odpowiedzi, a także cierpliwość w tłumaczeniu zagadnień być może prostych, ale dla mnie laika zupełnie niezrozumiałych. Wiedza prawnicza udzielającego mi wparcia pozwoli w pełni świadomie „nie dać” się niektórym urzędom, a także pozwoli obronić swoje racje.

Raz jeszcze dziękuje i polecam usługi eporady24.pl

Anna

Dzięki serwisowi w końcu sprawy ruszyły. Dodaliście mi pewności i pchnęliście wiatr w żagle. Możliwość zadawania dodatkowych pytań pomogła rozwiać wątpliwości. Polecam każdemu mającemu problem prawny.

Maria

Mogę się wyrazić tylko w samych superlatywach. Zadałem pytanie i poprosiłem o opinię prawną, którą wystawił Pan Jakub Bonowicz. Uważam, że była to bardzo rzetelnie i na temat wykonana praca, która na pewno pomoże mi w mojej sprawie. Ponadto Pan Jakub ponadplanowo sam od siebie przesłał mi dodatkowe materiały za co serdecznie mu dziękuję. Jeżeli zajdzie taka potrzeba na pewno bez obaw ponownie skorzystam z usług kancelarii.

Arkadiusz

Dziękuję za pełne zinterpretowanie przepisów, z którymi nie poradził sobie urząd skarbowy i Krajowa Informacja Podatkowa (kuriozum – oni żyją z naszych podatków!!!).

Pozdrawiam,

Piotr

Wygrałam. Sąd przyznał mi rację. Spółdzielnia ma prawo się odwołać od decyzji sądu. Wyznaczony czas jeszcze nie minął. Bez względu na wynik oczekiwania wyślę wiadomość albo poproszę o dalszą pomoc. Dziękuję, pozdrawiam.

Wiesława

Rewelacyjny serwis, niemający żadnego odpowiednika w internecie w kraju, jak i na świecie. Fachowe, na najwyższym poziomie porady prawne, udzielane z ogromnym zaangażowaniem i troską o dobro klienta. Osobiście składam podziękowanie panu Jakubowi Bonowiczowi za pomoc i udzielenie profesjonalnych porad.

Leszek

Profesjonalizm i jeszcze raz profesjonalizm. Przystępnie i bez prawniczych zawiłości wszystko jest zrozumiałe dla osób, które nie znają się na prawie i w gąszczu przepisów nie potrafią znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania.

Pozdrawiam

Maria

Bardzo profesjonalni i konkretni w swoim działaniu. Jasne i konkretne porady poparte prawnie. Przypomina działanie prawników z USA. Polecam wszystkim i sam wszystko tylko przez nich będę załatwiał.

Jerzy

Przeczytaj wszystkie opinie »
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »