.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozkład pożycia i oskarżenia męża o zdradę

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 04.03.2009

W moim małżeństwie już od 9 lat trwa zupełny rozkład pożycia. Mąż jest alkoholikiem. Obecnie jesteśmy w trakcie rozwodu z winy męża. Trzy miesiące temu spotkałam się z kolegą w kawiarni, potem jeszcze ze dwa razy. Od kiedy mąż się o tym dowiedział, zarzuca mi, iż rozpad małżeństwa nastąpił z mojej winy, że go zdradzam i że tak to przedstawi w sądzie. Mąż włamał się do mojego komputera i wykradł moją korespondencję, grozi, że przedstawi ją w sądzie. Wyczytałam w poradach prawnych, iż związek jednego z małżonków z innym partnerem w czasie trwania małżeństwa, lecz po wystąpieniu zupełnego i trwałego rozkładu pożycia między małżonkami, nie daje podstaw do przypisania temu małżonkowi winy za rozpad związku. Proszę mi odpowiedzieć, jak sąd odniesie się do tego typu dowodów i żądania męża? 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Abstrahując od Pani opisu sprawy i problemu rozwodu z winy męża, na wstępie należy wyjaśnić, iż zgodnie z art. 57 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego sąd, orzekając rozwód, orzeka także o tym, czy i które z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia. Jednakże na zgodny wniosek małżonków sąd może zaniechać orzekania o winie.

 

Kodeks nie odróżnia winy „większej” i „mniejszej”. Małżonek, który jest winny wystąpieniu jednej z wielu przyczyn rozkładu, musi być uznany za współwinnego, chociażby drugi małżonek dopuścił się wielu i to cięższych przewinień. Niedopuszczalna jest bowiem kompensata wzajemnych przewinień (tak SN w orzeczeniu z dnia 24 marca 1959 r., IV CR 972/57, RPE 1960, nr 2, s. 405).

 

Z kolei zgodnie z art. 6 Kodeksu cywilnego: „Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne”.

 

W kwestii uczynienia z Pani prywatnej korespondencji dowodu w sprawie, powinna Pani złożyć w sądzie wniosek o pominięcie tego dowodu, uzasadniając to faktem, iż został zdobyty za pomocą przestępstwa. Może Pani również złożyć zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa – włamania do Pani komputera: poczty e-mailowej, GG.

 

W kwestii zarzucanej „zdrady” ma Pani rację, gdyż Sąd Najwyższy w wyroku z 21 marca 2003 roku (II CKN 1270/00) orzekł: „Zachowania małżonków w okresie, gdy rozkład ich pożycia małżeńskiego był już zupełny i trwały, nie są jednak bez znaczenia dla oceny przesłanek rozwodowych określonych w art. 56 K.r.o. Małżonkowie zobowiązani są do wzajemnej lojalności i przyzwoitego zachowania wobec siebie przez cały czas trwania małżeństwa. Jeśli ich niewłaściwe zachowanie stało się przyczyną rozkładu pożycia, ponoszą tego skutki w postaci możliwości przypisania im winy rozkładu ze wszystkimi tego konsekwencjami, jakie przewiduje ustawa. Natomiast jeśli ich niewłaściwe zachowanie miało miejsce już po powstaniu i utrwaleniu rozkładu pożycia i nie może być uznane za jego przyczynę, oceniać je trzeba z punktu widzenia przesłanki zasad współżycia społecznego, jaką przewiduje art. 56 § 2 i 3 K.r.o. dla oceny zgodności orzeczenia rozwodu z tymi zasadami oraz oceny zgodności z nimi odmowy zgody na rozwód małżonka, któremu nie można przypisać winy.”

 

Jedyne, co mi pozostaje jeszcze do napisania, to rozproszyć Pani obawy. Żądanie męża orzeczenia Pani winy za rozkład pożycia jest niczym nieuzasadnione i z pewnością nie zostanie przez sąd uznane i wygra Pani sprawę.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero - 7 =

08.07.2014

Jeżeli Pani mąż jest alkoholikiem i ma przy tym stwierdzoną jakąkolwiek chorobę psychiczną, to sąd NIE może uznać go za winnego, ponieważ jest chory psychicznie. Niestety, to Pani może być uznana za wyłącznie winną. Taki wyrok wydała sędzia Wizytator B. Przytuła-Chrostek sygn. akt R 1928/01 z dnia 22.10.2014 r. Sąd Okręgowy w Łodzi.

PCH

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl