Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozwód z obcokrajowcem

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 19.10.2015

Jestem 1,5 roku po ślubie z obywatelem Ukrainy. W marcu tego roku rozstaliśmy się i postanowiłam złożyć wniosek rozwodowy. W styczniu składaliśmy zeznania w urzędzie odnośnie karty czasowego pobytu dla męża. Czy jeśli złożę teraz pozew o rozwód nie zostanie postawiony nam zarzut składania fałszywych zeznań w styczniu, w związku z tym, że od stycznia do marca minął krótki czas? Czy lepiej wstrzymać się jeszcze z pozwem, czy to nie ma znaczenia? Małżeństwo było prawdziwe i każdy ze znajomych i rodziny może o tym zaświadczyć. Czy mąż po otrzymaniu rozwodu zostanie od razu odesłany do swojego kraju?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może zadąć, aby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód.

 

Zupełny rozkład pożycia oznacza zerwanie wszelkich więzi duchowych, fizycznych i materialnych, łączących małżonków. Ustanie wspólnoty fizycznej lub materialnej może w konkretnym przypadku nie stanowić objawu rozkładu, jeżeli wynika to z okoliczności niezależnych od małżonków lub z ich zgodnej woli, uzasadnionej okolicznościami życiowymi.

 

W mojej ocenie nie ma większego znaczenia, czy pozew zostanie złożony przez Panią teraz, czy za pół roku, gdyż zanim sąd wyznaczy rozprawę i tak miną minimum 3 miesiące.

 

Osobiście sugeruję wystąpić z pozwem o rozwód bez orzekania o winie. Z pewnością uprości on całą procedurę, ponieważ sąd nie będzie rozważał kwestii winy w niniejszym postępowaniu, a skupi się jedynie na stwierdzeniu, czy doszło do zupełnego rozkładu pożycia pomiędzy stronami. Warunkiem koniecznym, aby sąd odstąpił od orzekania winy jest zgoda drugiego małżonka.

 

Jeżeli np. Pani mąż nie będzie chciał stawić się na rozprawę to nie powinno to znacząco przedłużyć postępowania, jednak w zależności od podejścia sędziego może on zażądać powołania świadków na okoliczność rozkładu pożycia – w sprawach o rozwód wyrok zaoczny może zapaść po przeprowadzeniu postępowania dowodowego.

 

W przypadku orzeczenia rozwodu sąd musi dojść do wniosku, iż nie tylko doszło do rozkładu pożycia, ale ponadto musi stwierdzić, iż rozkład jest trwały i zupełny. Ustawa nie definiuje minimalnego czasu trwania rozkładu pożycia, aby sąd uznał go za trwały.

 

O trwałości rozkładu pożycia małżeńskiego można mówić wówczas, kiedy na podstawie okoliczności sprawy zasadny jest wniosek, że pomiędzy małżonkami nie jest możliwy powrót do wspólnoty małżeńskiej we wszystkich jej płaszczyznach – duchowej, fizycznej, materialnej.

 

Z reguły ocena, że rozkład ma cechę trwałości, jest możliwa po upływie dłuższego czasu od rozejścia się małżonków. Upływ dłuższego czasu nie stanowi jednak zawsze koniecznej przesłanki trwałości rozkładu pożycia małżeńskiego.

 

Postępowanie rozwodowe w głównej mierze zależy od „sprawności” sądu, np. w Warszawie na wyznaczenie pierwszej rozprawy czeka się nawet 6 miesięcy. Do pozwu koniecznie należy dołączyć odpis aktu małżeństwa.

 

Proszę się również nie bać o „fałszywe zeznania”, przecież w momencie ich składania mogło być między Państwem wszystko w porządku, a dopiero później relacje się popsuły, zwłaszcza że tak jak Pani pisze ma Pani świadków na to, że Państwa małżeństwo nie było fikcyjne, a to przede wszystkim o to właśnie chodzi.

 

Co do karty pobytu to nawet pomimo rozwodu Pani mąż będzie nadal mógł przebywać na terenie Polski do czasu na jaki karta pobytu została mu wydana.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery - 5 =

»Podobne materiały

Zdrada żony – wniesienie pozwu rozwodowego przez męża

Dowiedziałem się, że żona mnie od dawna zdradza. Chcę się rozwieść. Co mam złożyć i do jakiego sądu? Czy mam przedłożyć dowody zdrady? Czy możliwe jest orzeczenie rozwodu bez wskazywania winnego? Jak napisać pozew? Czy potrzebny jest adwokat?

 

Odpowiedź na pozew

Otrzymałam pozew o rozwód. W uzasadnieniu mąż napisał, iż małżeństwo nie ma sensu, miłość wygasła itd. Sąd nie wzywa mnie do udzielenia odpowiedzi na pozew, jednak chciałabym taką odpowiedź przygotować. Nie chcę rozwodu. Wiem, że mąż od jakiegoś czasu spotyka się z inną kobietą. Jest świadek, który

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »