Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozwód z Niemcem

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 20.03.2013

Proszę o poradę dotyczącą rozwodu z Niemcem. Czy mój mąż – obywatel Niemiec z kartą stałego pobytu w Polsce mający tu firmę – może złożyć pozew rozwodowy w Niemczech? Ślub cywilny braliśmy w Niemczech, ale nigdy tam nie mieszkałam. Przez cały okres małżeństwa mieszkaliśmy w Polsce, mamy tutaj wspólny dom. Dla mnie korzystniejszy byłby rozwód w Polsce z orzeczeniem o winie męża. Jednak chcę ratować małżeństwo ze względu na naszą córeczkę. Gdzie powinien odbyć się ewentualny rozwód?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Małgorzata Rybarczyk

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W opisanej przez Panią sytuacji, ponieważ Pani małżonek jest obcokrajowcem (Niemcem), to w przypadku orzekania rozwodu zawsze zastosowanie będą mieć przepisy prawa międzynarodowego. Przepisy te są wspólne dla wszystkich krajów Unii Europejskiej i obowiązują wszystkie sądy orzekające w sprawie.

 

Zgodnie z ustawą Prawo prywatne międzynarodowe:

 

„Art. 54. 1. Rozwiązanie małżeństwa podlega wspólnemu prawu ojczystemu małżonków z chwili żądania rozwiązania małżeństwa.

 

2. W razie braku wspólnego prawa ojczystego małżonków właściwe jest prawo państwa, w którym oboje małżonkowie mają w chwili żądania rozwiązania małżeństwa miejsce zamieszkania, a jeżeli małżonkowie nie mają w chwili żądania rozwiązania małżeństwa wspólnego miejsca zamieszkania – prawo państwa, w którym oboje małżonkowie mieli ostatnio miejsce wspólnego zwykłego pobytu, jeżeli jedno z nich ma w nim nadal miejsce zwykłego pobytu.

 

3. W razie braku okoliczności rozstrzygających o właściwości prawa na podstawie przepisów ust. 1 i 2, do rozwiązania małżeństwa stosuje się prawo polskie”.

 

Oznacza to, iż rozwód będzie udzielany zawsze według prawa polskiego, mimo że Pani mąż jest Niemcem i prawo polskie nie jest jego prawem ojczystym. Ponieważ jednak przez cały okres małżeństwa mieszkają Państwo w Polsce i w przypuszczam, iż gdyby doszło do rozwodu, to i tak ostatnim wspólnym miejscem Państwa zamieszkania będzie Polska (nie pisze Pani, iż planują Państwo przeprowadzkę) – tym samym prawem wspólnym jest dla Państwa prawo polskie.

 

Takie same zasady wynikają z przepisów prawa unijnego, tj. z rozporządzenia Rady UE nr 1259/2010 z dnia 20 grudnia 2010 r. w sprawie wprowadzenia w życie wzmocnionej współpracy w dziedzinie prawa właściwego dla rozwodu i separacji prawnej. Art. 8 tego rozporządzenia mówi:

 

„Art. 8. W przypadku niedokonania wyboru zgodnie z art. 5 rozwód i separacja prawna podlegają prawu państwa:

 

a) w którym małżonkowie mają miejsce zwykłego pobytu w momencie wytoczenia powództwa; a w przypadku braku takiegoż

b) w którym małżonkowie mieli ostatnio miejsce zwykłego pobytu, pod warunkiem że okres zwykłego pobytu nie zakończył się wcześniej niż rok przed wytoczeniem powództwa, o ile w momencie wytoczenia powództwa jedno z nich nadal tam zamieszkuje; a w przypadku braku takiegoż

c) którego obywatelami są oboje małżonkowie w chwili wytoczenia powództwa; a w przypadku braku takiegoż

d) w którym wytoczono powództwo”.

 

Podsumowując, rozwód może mąż przeprowadzić także w Niemczech, bowiem jest obywatelem tego kraju, jednak sąd niemiecki i tak orzekać będzie musiał zgodnie z prawem polskim, bowiem to prawo jest właściwe dla Państwa z uwagi na fakt, iż to w Polsce Państwo zamieszkiwali przez cały okres małżeństwa. Jeżeli doszłoby do takiej sytuacji, to sąd w Niemczech będzie musiał poinformować Panią o toczącej się sprawie, przesyłać Pani wszelką dokumentację związaną ze sprawą i informować o terminach rozpraw. Będzie więc Pani miała możliwość dochodzenia swych praw, np. orzeczenia winy męża.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 minus IX =

»Podobne materiały

Rozwód małżonków posiadających obywatelstwo polskie i niemieckie

Wraz z mężem mieszkamy od kilkunastu lat w Niemczech, mamy obywatelstwo polskie i niemieckie. Złożyłam niedawno wniosek o rozwód (po rocznej separacji – zgodnie z tutejszym prawem). Mój mąż opóźnia wyrok rozwodowy, ponieważ z firmy, w której pracuje, ma za kilka miesięcy dos

Rozwód w Niemczech czy rozwód w Polsce?

Mam pytanie o rozwód w Niemczech, bo tutaj wyszłam za mąż (tylko ślub cywilny) i urodziłam córeczkę. Chciałabym się rozwieść, tylko boję się, że ojciec może mi zabrać dziecko albo sąd przyzna ojcu opiekę nad dzieckiem. Co mogę zrobić? Czy poza tym lepiej wziąć rozwód w N
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »