Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozwód w UK – czy jest możliwy, skoro mąż robi problemy?

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 12.04.2012

Ja i mój syn mieszkamy obecnie w UK. Od kilku lat nie byliśmy w Polsce, gdzie został mój mąż. Chciałabym założyć sprawę rozwodową, ale nie wiem, czy składać pozew w UK, czy w Polsce? Mąż nie chce wydać zgody na paszport dla dziecka, co powinnam zrobić, skoro nie mogę przyjechać do kraju?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną dla przedstawionego przez Panią pytania stanowią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego dotyczące jurysdykcji krajowej, a więc wyboru sądu właściwego. Zgodnie bowiem z treścią art. 1103 „sprawy rozpoznawane w procesie należą do jurysdykcji krajowej, jeżeli pozwany ma miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu albo siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej”.

 

Ale już dalej ustawodawca przesądza:

 

„Art. 11031. § 1. Sprawy małżeńskie oraz sprawy dotyczące małżeńskich stosunków majątkowych należą do jurysdykcji krajowej także wtedy, gdy:

 

  1. oboje małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania lub ostatnie miejsce zwykłego pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli jedno z nich nadal ma miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej, lub
  2. małżonek będący powodem ma co najmniej od roku bezpośrednio przed wszczęciem postępowania miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej, lub
  3. małżonek będący powodem jest obywatelem polskim i ma co najmniej od sześciu miesięcy bezpośrednio przed wszczęciem postępowania miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej, lub
  4. oboje małżonkowie są obywatelami polskimi.

 

§ 2. Jurysdykcja krajowa jest wyłączna, jeżeli oboje małżonkowie są obywatelami polskimi oraz mają miejsce zamieszkania i miejsce zwykłego pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej.

 

§ 3. Jurysdykcja krajowa w sprawie małżeńskiej obejmuje także orzekanie o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi małżonków”.

 

Zgodnie z powyższym sprawę rozwodową powinna Pani założyć w Polsce przed sądem ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania. Sądem właściwym rzeczowo jest sąd okręgowy. Oczywiście może Pani rozwiązać małżeństwo przez rozwód zgodnie z zapisami prawa angielskiego, jednakże wyrok sądu angielskiego wymaga dla swej ważności „potwierdzenia” przez sąd polski.

 

Kwestie wydania paszportu związane są władzą rodzicielską. Stąd też jeżeli obojgu rodzicom przysługuje władza rodzicielska, brak zgody drugiego z rodziców na wydanie paszportu może być zniesiony jedynie orzeczeniem sądowym.

 

Z praktycznego punktu widzenia w celu przeprowadzenia sprawy rozwodowej w Polsce jest Pani zobligowana ustanowić pełnomocnika do spraw doręczeń w kraju bądź pełnomocnika procesowego. W tym drugim wypadku nie musi Pani stawiać się na sprawę sądową, a wszelkie czynności wykonuje za Panią pełnomocnik procesowy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć - 8 =

»Podobne materiały

Rozwód bez wiedzy męża

Rozstałem się z żoną kilka lat temu i od tej pory jej nie widziałem. W tym czasie kilkakrotnie zmieniałem miejsce zamieszkania (również miasto), ona prawdopodobnie też. Czy istnieje możliwość, żeby żona uzyskała rozwód bez wiedzy męża? Jak mogę sprawdzić, czy nadal jesteśmy małżeństwem? Dodam, że żo
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »