.
Mamy 12 503 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozwód i pogróżki ze strony rodziny

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 28.01.2011

Od kilku lat jestem mężatką, ale moje małżeństwo się rozpadło. Mieszkam z mężem i jego rodzicami w domu, na który wzięliśmy kredyt. Poznałam innego mężczyznę, z nim chciałabym ułożyć sobie życie. Rodzina jednak straszy mnie, że odbierze mi dziecko. Czy to możliwe? Kiedy mogłabym wyprowadzić się z domu z dzieckiem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawą do orzeczenia rozwodu jest trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Ustawodawca nie mówi, co pod tym pojęciem rozumie. W praktyce uważa się, iż przesłanki te następują, gdy między małżonkami ustaje więź duchowa, fizyczna i majątkowa. Sąd, orzekając rozwód, bierze pod rozwagę dobro małoletniego dziecka.

 

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wnioskuję, że ma miejsce psychiczne znęcanie rodziny nad Panią. Rozwiązaniem optymalnym dla potrzeb procesu rozwodowego mogłoby być złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa znęcania przez rodzinę – chociaż rozumiem, że decyzję taką będzie Pani trudno podjąć.

 

Oczywiście może Pani się wyprowadzić z domu, ale należy ten krok rozpatrzyć pod kątem przyszłego procesu rozwodowego. Osobiście odradzałbym ten krok do czasu wniesienia pozwu rozwodowego.

 

Martwi mnie, że przeciwko Pani występuje najbliższa Pani rodzina. Co do zasady członkowie są Pani potencjalnymi źródłami dowodowymi (osobowymi). Zasadniczo brak środków dowodowych może przyczynić się do tego, iż sąd orzeknie rozwód z Pani winy.

 

Odniosę się też do kwestii władzy rodzicielskiej i miejsca zamieszkania dziecka. Co do zasady polskie sądy orzekają miejsce zamieszkania dziecka przy matce. Oczywiście, wyprowadzając się z domu, będzie Pani musiała znaleźć jakieś lokum i wykazać, iż będzie Pani miała za co utrzymać rodzinę. Jednakże odmienne rozstrzygnięcia sądów stanowią sytuacje wyjątkowe, a ja w swojej praktyce spotkałem się z takową tylko jeden raz.

 

Bez wątpienia po rozwodzie należałoby dokonać podziału majątku wspólnego. Wyprowadzając się z domu, będzie Pani mogła żądać spłaty przez męża Pani udziału w majątku wspólnym.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 plus zero =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »