Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozwód i opieka nad dziećmi

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 10.09.2014

Rozpad mojego małżeństwa nastąpił kilka lat temu i od tego momentu sama wychowuję dzieci. Złożyłam pozew o rozwód. Boję się, że mąż będzie chciał odebrać mi dzieci. Gdy mieszkaliśmy razem, mąż miał założoną Niebieską Kartę. Obecnie nie zgadza się na wyrobienie paszportów dzieciom. Ja mieszkam i pracuję w Polsce, ale mam też meldunek w Niemczech. Czy to może mieć jakiś wpływ na ustalenie przez sąd, kto będzie sprawował opiekę nad dziećmi?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kwestie związane z władzą rodzicielską w przypadku rozwodu reguluje art. 58 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, stanowiąc, że w wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia.

 

Stosownie do treści § 1a tego przepisu sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka. Sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom na ich zgodny wniosek, jeżeli przedstawili porozumienie, o którym mowa w § 1, i jest zasadne oczekiwanie, że będą współdziałać w sprawach dziecka.

 

W zasadzie na gruncie obowiązujących przepisów jest siedem podstawowych sposobów uregulowania tej władzy:

 

  1. pozostawienie pełnej władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom (ale jedynie w przypadku pełnej zgody rodziców, co chyba w Państwa przypadku nie będzie mieć miejsca),
  2. przyznanie jej wykonywania tylko jednemu z nich z ograniczeniem władzy drugiego rodzica,
  3. ograniczenie władzy rodzicielskiej obojga rodziców,
  4. pozbawienie władzy jednego z rodziców,
  5. pozbawienie władzy rodzicielskiej obojga rodziców,
  6. zawieszenie władzy jednego z nich,
  7. zawieszenie władzy rodzicielskiej obojga.

 

Jeśli Państwo nie wypracujecie wspólnie stanowiska co do opieki na dziećmi, to najpewniej sąd będzie musiał zastosować rozwiązanie nr 2, czyli przyzna jej wykonywanie tylko jednemu z rodziców z ograniczeniem władzy drugiego rodzica do współdecydowania o ważnych sprawach w życiu dziecka (wybór szkoły, leczenie itd.).

 

Nie muszę Pani pewnie przekonywać, że niemal zawsze – jeśli tylko matka nie wykazuje powodów do pozbawienia lub ograniczenia jej władzy rodzicielskiej – pełną władzę nad dziećmi sąd pozostawia właśnie matce.

 

Z pewnością fakt, że Pani jest zameldowana w Niemczech nie stanowi podstawy do pozbawienia Pani władzy rodzicielskiej, proszę się o to nie martwić.

 

Zgodnie z art. 111 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Pozbawienie władzy rodzicielskiej może być orzeczone także w stosunku do jednego z rodziców.

 

Tak więc z pewnością fakt, że Pani samotnie w tej chwili sprawuje opiekę nad dziećmi, jest w zasadzie na plus dla Pani, a to, że mąż był agresywny czy też znęcał się nad rodziną, niemal na pewno przekreśla możliwość pozbawienia Pani władzy rodzicielskiej, a przyznanie jej mężowi. Ewentualnie, jeśli mąż na ten moment nie interesuje się dziećmi, to może istnieć podstawa do pozbawienia go władzy rodzicielskiej, nie zaś Pani.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 plus osiem =

»Podobne materiały

Kontakty ojca z dzieckiem i opieka nad nim w razie śmierci matki

Mieszkam sama z 4-letnią córką, której ojciec ma obecnie własną rodzinę (nie byliśmy małżeństwem). Nasze kontakty z moim byłym partnerem są poprawne – płaci mi alimenty (nie odbyła się sprawa o ich przyznanie), odwiedza dziecko. Ostatnio jednak odwiedziny są sporadyczne, a córka tęskni za tatą. Czy

 

Opieka nad dzieckiem po separacji lub rozwodzie

Pozostaję w związku małżeńskim, jednak mój mąż zdecydował się na powrót do rodziców do innego miasta. Czy mąż może bez mojej zgody zabrać naszego 3-letniego synka do teściów na 2 tygodnie? Co mogę robić, jeśli takie sytuacje będą się powtarzać? Jakie przysługują nam prawa do opieki nad dzieckiem &nd

 

Opieka nad dzieckiem po śmierci rodzica

Wraz z byłym partnerem pochodzenia indyjskiego mamy dziecko. Tata dziecka odwiedza nas w Polsce raz w roku na miesiąc, on jednak prawie nie mówi po polsku, więc ma kiepski kontakt z synkiem. Czy w przypadku mojej śmierci opieka nad dzieckiem przypada bezwzględnie jego ojcu (który jest wpis

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »