.
Mamy 13 622 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Rezygnacja z rozprawy pojednawczej przy rozwodzie za porozumieniem stron

Czy w pozwie rozwodowym można prosić o rezygnację z rozprawy pojednawczej? Mam na myśli rozwód za porozumieniem stron, bez orzekania o winie. Czy można ograniczyć formalności do minimum, jeśli rozkład pożycia jest trwały? 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rezygnacja z rozprawy pojednawczej przy rozwodzie za porozumieniem stron

Czy rozprawa pojednawcza jest wymogiem w sprawach o rozwód?

W chwili obecnej przepisy nie przewidują już obligatoryjnej rozprawy pojednawczej w sprawach o rozwód (zmiana art. 436 K.p.c. – od 10 grudnia 2005 roku).

 

Zatem jeśli rozwód ma zostać orzeczony na skutek zgodnego wniosku stron, obie strony potwierdzą swoje stanowiska na rozprawie i nie ma okoliczności, które mogłyby go uniemożliwić lub przedłużyć procedurę (np. dobro wspólnych małoletnich dzieci czy ustalanie winy któregoś z małżonków), to sąd wyda orzeczenie na pierwszym posiedzeniu.

Kiedy sąd może oddalić powództwo o rozwód?

Podstawowe przesłanki rozwodu (także rozwodu za porozumieniem stron) to zupełność i trwałość rozkładu pożycia. Jednakże sąd – mimo spełnienia tych przesłanek – może oddalić powództwo nie tylko z uwagi na dobro wspólnych małoletnich dzieci, ale również jeśli uzna, że z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeśli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

 

Przy zgodnej woli stron formalności mogą zostać ograniczone do minimum – jeśli obie strony zgodnie oświadczą przed sądem, iż rzeczywiście nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia, nastąpi rozwód za porozumieniem stron.

Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć - sześć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl