.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Rozwód bez orzekania o winie na jednej rozprawie

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 31.03.2015

Czy rozwód bez orzekania o winie, bez prawa o alimenty (dzieci dorosłe), może zakończyć się na jednej rozprawie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeżeli rozwód będzie przeprowadzony na zgodny wniosek stron i ani Pani, ani mąż nie będziecie w sądzie wysuwać dodatkowych wniosków i zarzutów, nie posiadacie wspólnych małoletnich dzieci, to jest duże prawdopodobieństwo, że rozwód odbędzie się na jednej rozprawie.

 

Pozew rozwodowy należy złożyć do sądu okręgowego, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania, jeśli chociaż jedno z nich tam nadal przebywa. Jeśli małżonkowie nie mają wspólnego miejsca zamieszkania pozew należy wnieść do sądu okręgowego właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego (przeciwko, któremu wnosimy pozew). W sytuacji, gdy nie można ustalić miejsca zamieszkania w wyżej wskazany sposób pozew wnosi się do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania powoda (czyli małżonka, który wnosi pozew).

 

Opłata sądowa od pozwu w sprawie o rozwód jest stała i wynosi 600 zł (art. 26 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych) niezależnie od liczby rozpraw.

 

Po uprawomocnieniu się wyroku sąd zwróci wpłacającemu połowę uiszczonej opłaty od pozwu o rozwód w przypadku orzeczenia rozwodu na zgodny wniosek stron bez orzekania o winie (art. 79 ust. 1 pkt 3b ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).

 

Jeżeli Pani jako strona wnosząca pozew rozwodowy nie będzie w stanie uiścić opłaty za złożenie pozwu bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny, wówczas można zwrócić się do sądu o zwolnienie z kosztów sądowych. Wraz z wnioskiem o zwolnienie od kosztów sądowych należy złożyć wypełniony formularz o stanie rodzinnym i majątkowym.

 

Pozew należy złożyć w dwóch egzemplarzach w sądzie wraz z aktem małżeństwa i jego kserokopią.

 

Akt małżeństwa powinien być aktualny, co prawda żaden przepis szczególny nie nakłada obowiązku dostarczania aktualnego odpisu, niemniej część składów orzekających będzie żądała aktualnego odpisu.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 minus 10 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl