Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozwód z woli żony i domaganie się spłaty

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 27.05.2018

Jestem dwa lata po ślubie, mamy roczne dziecko. Teraz wolą żony jest rozwód (podejrzewam, że ma romans). Rok temu dostałem od matki darowiznę w postaci mieszkania, które sprzedałem. Dostałem też gotówkę (w przelewie informacja, że to pieniądze tylko dla mnie). Żona wszystko to widziała na koncie. Planowaliśmy z żoną zakup mieszkania dla nas. Teraz ona mnie straszy, że będę musiał ją spłacić. Czy to prawda?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Pierwszym Pana krokiem winno być wypowiedzenie pełnomocnictwa do rachunku bankowego. Z treści Pana pytania wynika, że rachunek bankowy założony jest na Pana, a żona ma tylko pełnomocnictwo. W tym przypadku istnieje zbyt duże niebezpieczeństwo, że małżonka zechce wyciągnąć środki pieniężne i np. przeznaczyć je na „zaspokojenie potrzeb rodziny”, co będzie niezmiernie trudne do udowodnienia (że tak nie zrobiła). Odcięcie żony od środków wydaje się zatem zasadne i konieczne, tym bardziej, że wskazuje Pan na konieczność kupna mieszkania. Dobrze byłoby, gdyby dysponował Pan jakimkolwiek dowodem na poparcie szantażu, by w toku sprawy o rozwód wykazać, że Pana działanie było podyktowane zachowaniem żony. Chodzi w szczególności o uniknięcie przypisania Panu współwiny w rozkładzie pożycia małżeńskiego. Jeżeli dysponuje Pan dowodem na zdradę, to wówczas Pana zachowanie winno być uznane za uzasadnione. Z drugiej strony, nawet gdyby Pan dowodem nie dysponował, ryzyko wyciągnięcia środków z rachunku jest zbyt duże.

 

Wyraźnie podkreśli należy, iż darowizny, które otrzymał Pan, są Pana majątkiem osobistym, a zatem nie są objęte ustawową wspólnością majątkową małżeńską. Powyższe wynika wprost z treści art. 33 pkt 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił. Jeżeli zatem Pana mama nie wskazała Pana żony jako współobdarowanej, a wręcz przeciwnie – podniosła, że darowizna jest wyłącznie na Pana – to mamy do czynienia z majątkiem osobistym. Mniemam, że sprzedaży nieruchomości dokonywał Pan sam jako wyłączny właściciel nieruchomości. Rozumiem także, że w trakcie trwania małżeństwa nie zawierali Państwo umowy majątkowej małżeńskiej, na mocy której rozszerzył Pan ustawową wspólność majątkową małżeńską na darowizny od matki.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Rozwód z woli żony i domaganie się spłaty

 

Z tego też powodu, kupując mieszkanie, w chwili obecnej może Pan wskazać, że środki na zakup mieszkania stanowią Pana majątek osobisty, pomimo pozostawania w związku małżeńskim. Zaciągając kredyt na jego zakup (dobierając, jak mniemam, środki), jedynie Pan będzie obciążony jego spłatą, bowiem żona nie będzie miała o nim wiedzy ani też nie wyrazi zgody. Jednakże wyraźnie podkreślić należy, iż żona będzie miała prawo domagać się od Pana zwrotu połowy zapłaconych rat za kredyt, bowiem spłata będzie następowała z Pana wynagrodzenia (jak mniemam), co powoduje, że nastąpi z majątku wspólnego. W Pana interesie jest zatem, by do czasu rozwodu raty spłacała Pana mama, a Pan po rozwodzie jej odda wyłożone do czasu rozwodu środki.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć - X =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Polisa na życie i zakupiona z własnych środków działka a podział majątku po rozwodzie

Jestem po rozwodzie, ale nie doszło jeszcze do podziału majątku. W związku z tym chciałam zapytać o dwie kwestie. W czasie trwania małżeństwa opłacałam polisę na życie i emerytalną, a mąż tylko polisę na życie. Były mąż żąda, abym zwróciła mu różnicę w płaconych sk

Pożyczka pieniędzy mamie i skorzystanie ze zwolnienia z podatku

Chcemy z mężem pożyczyć mamie pieniądze i skorzystać ze zwolnienia z podatku. Jeśli umowa pożyczki zawarta zostanie między mną a mamą i w umowie będzie wpisane, że mąż zgadza się na udzielenie tej pożyczki, a sam przelew będzie z naszego wspólnego konta, na którym znajdują

Cofnięcie intercyzy podpisanej pod przymusem

Rok temu mąż obiecał, że kupi dom dla naszej rodziny, jeśli podpiszę umowę o rozdzielności majątkowej. Zgodziłam się na to, jednak mąż się rozmyślił. Czy mogę jakoś cofnąć podstępnie wymuszoną na mnie intercyzę? Czy zakupione teraz przez męża nieruchomości stanowić będą
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »