Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozwód z jednoczesnym podziałem majątku

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 03.12.2018

Czeka mnie sprawa rozwodowa. Pożycie małżeńskie ustało 8 lat temu, od tego czasu mieszkamy oddzielnie, mamy rozdzielność majątkową. Nic nas nie łączy. Mamy studiujące pełnoletnie 2 córki. Ojciec dzieci zdradzał mnie, po wyprowadzeniu natychmiast założył nową rodzinę i do dziś żyje w konkubinacie. W tym momencie jest to już dla mnie nieistotne, upłynęło wiele lat i nie chcę ciągnąć sprawy w nieskończoność. Dostałam przekupną propozycję, po przeanalizowaniu doszłam do wniosku, że mi odpowiada. Po rozmowie wstępnej dotyczącej podziału majątku mąż stwierdził, że nie będzie rościł żadnych praw do majątku. Do podziału jest mieszkanie, w którym mieszkam i je sama utrzymuję, oraz garaż, który również opłacam. Umówiliśmy się na rozwód z jednoczesnym podziałem majątku bez orzeczenia o winie. Czy taki rozwód z podziałem majątku jest możliwy na jednej rozprawie równocześnie i czy nie zostanę na tzw. lodzie? Jaką mam gwarancję otrzymania majątku? Co pozew powinien zawierać, jak się chronić przed spekulacjami i jak to przydzielenie majątku wygląda prawnie na sali sądowej? 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rozwód z jednoczesnym podziałem majątku

Fot. Fotolia


W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż w chwili obecnej, tj. założenia sprawy o rozwód, winna Pani spisać z mężem porozumienie, na mocy którego ustalony zostanie podział majątku w sposób opisany przez Panią w pytaniu. Chodzi głównie o to, by deklaracje męża nie miały charakteru jedynie ustanego, lecz zostały wyrażone w formie pisemnej, na którą może się Pani powoływać w toku postępowania o rozwód.

 

Występując z pozwem o rozwód, winna Pani także wnosić o podział majątku. Wówczas żądanie powinno być poparte zawartym pomiędzy Państwem porozumieniem. Na wszelki wypadek jednak, w treści pozwu o rozwód powinna Pani wskazać, że rozwód bez orzekania o winie jest możliwe jedynie przy potwierdzeniu przez męża przed sądem treści porozumienia w zakresie podziału majątku i poparcia takiego żądania w sprawie o rozwód. Innymi słowy zgoda ma charakter warunkowy.

 

Powyższe wynika wprost z treści art. 58 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.

 

Reasumując, w pierwszej kolejności winna Pani zawrzeć porozumienie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX - siedem =

»Podobne materiały

Zaburzenia psychiczne męża a rozwód

Osiem lat temu zdiagnozowano u mojego męża zaburzenia natury psychicznej (urojenia). Sądzi on, że nieustannie go zdradzam i oszukuję. Po wyjściu ze szpitala psychiatrycznego odstawił leki – twierdzi, że nie musi ich brać. Czy mam szansę na rozwód z winy męża? Jak rozwiązać problem wspólnego mi

Jak zabezpieczyć majątek na wypadek rozwodu?

Jakiś czas temu dowiedziałem się, że żona mnie zdradziła. Jesteśmy małżeństwem od 11 lat i mamy dzieci. Na razie nie chcę się rozwodzić, ale kto wie, co będzie w przyszłości. Ja i żona mamy wspólny majątek (dom, oszczędności). Poza tym prowadzę własną firmę. Jak mogę zabezpieczyć swój mają

Zdrada żony – wniesienie pozwu rozwodowego przez męża

Dowiedziałem się, że żona mnie od dawna zdradza. Chcę się rozwieść. Co mam złożyć i do jakiego sądu? Czy mam przedłożyć dowody zdrady? Czy możliwe jest orzeczenie rozwodu bez wskazywania winnego? Jak napisać pozew? Czy potrzebny jest adwokat?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »