
Indywidualne Porady Prawne
Rozwiązanie umowy z przyczyn niedotyczących pracownikówAutor: Irena Sawa • Opublikowane: 02.03.2011 |
Jestem właścicielem kilku sklepów obuwniczych. Jeden z nich muszę zamknąć, bo nie przynosi dochodów. Będę więc musiał rozwiązać z pracującą tam panią umowę na czas nieokreślony. Czy mogę powołać się na ustawę o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników? Dodam, że zatrudniam 23 osoby. |
Zgodnie z treścią art. 1 ust. 1 ustawy z dnia z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2003 r. Nr 90, poz. 844 zpóźn. zm.) „przepisy ustawy stosuje się w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników” (lub „w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę”).
Powyższy przepis wprost stanowi, że skoro zatrudnia Pan powyżej 20 pracowników, to w razie zwolnień z przyczyn dotyczących pracodawcy (czyli ze względu na przyczyny ekonomiczne zakładu pracy, inaczej: likwidację stanowisk pracy, zmniejszenie zatrudnienia, zmiany reorganizacyjne zakładu) mają zastosowanie zasady określone w przepisach powołanej ustawy.
Na świadectwach pracy winien Pani wskazać podstawę rozwiązania umowy: wypowiedzenie przez pracodawcę – ustawa z dnia z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
Ponadto zwalniani pracownicy uzyskują uprawnienia do odprawy należnej na mocy omawianej ustawy.
Zgodnie z treścią art. 8 powołanej wyżej ustawy „pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:
Odprawę pieniężną ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
Ponadto wysokość odprawy pieniężnej nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy.
Reasumując, jako podstawę rozwiązania umowy należy wskazać ustawę powołaną w odpowiedzi. Pracownik otrzymuje odprawę zgodnie z przytoczonym art. 8 ustawy. Okres wypowiedzenia umowy pracownika uzależniony jest od okresu zatrudnieniaw Pańskim zakładzie. Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>