Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozwiązanie umowy sprzedaży i żądanie zwrotu sprzętu

Autor: Elżbieta Gołąb • Opublikowane: 09.01.2012

Sprzedałem znajomemu używanego laptopa. Tydzień temu kolega chciał zwrócić mi komputer, stwierdzając, że jest uszkodzony i mam go naprawić. Dla uniknięcia kosztów i nieporozumień uzgodniliśmy zwrot całej kwoty (co zrobiłem) i oddanie mi laptopa. Tymczasem kolega powiedział, że na komputerze są nielegalne programy i zatrzyma sprzęt jako dowód. Nie wiem, co było wgrane na laptopa po sprzedaży. Jak go odzyskać?

Elżbieta Gołąb

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Za obopólnym porozumieniem stron umowy sprzedaży – Pana i Pańskiego kolegi – doszło do rozwiązania tej umowy, w związku z tym zwrócił Pan mu kwotę odpowiadającą cenie zakupu.

 

W uchwale z dnia 27.02.2003 r. podjętej w składzie siedmiu sędziów Sąd Najwyższy stwierdził:

 

„Odstąpienie od sprzedaży rzeczy ruchomej, na podstawie art. 491 § 1 oraz art. 560 § 2 KC, powoduje przejście tej rzeczy z powrotem na zbywcę. (…) Art. 560 § 2 KC dopuszcza zaś odstąpienie od umowy przez kupującego, jeśli rzecz sprzedana ma wady. W takim przypadku strony powinny nawzajem zwrócić otrzymane świadczenia wedle przepisów o odstąpieniu od umowy wzajemnej (od 1.1.2003 r. art. 560 KC nie ma zastosowania do sprzedaży konsumenckiej – Dz.U. z 2002 r. Nr 141, poz. 1176).

 

Zagadnienie skutków odstąpienia od umowy (czy są to skutki rzeczowe czy jedynie obligacyjne) od wielu lat budziło rozbieżności w orzecznictwie i nauce prawa. Przed Sądem Najwyższym zapadło sporo orzeczeń uznających, że w takim wypadku własność rzeczy pozostaje przy nabywcy, ale ma on obowiązek złożyć oświadczenie o przeniesienie jej własności na zbywcę (sprzedawcę). Jeśli nabywca się opiera, zbywca może zwrócić się do sądu, by zobowiązał go do złożenia takiego oświadczenia. Wedle tego poglądu odstąpienie wywołuje tylko skutki obligacyjne. Sąd Najwyższy wyżej wymienionej uchwale opowiedział się za odmiennym stanowiskiem – że wskutek odstąpienia od umowy przez nabywcę zbywca automatycznie staje się z powrotem właścicielem rzeczy, czyli że wywołuje ono zarówno skutki obligacyjne, jak i rzeczowe. Stanowisko to ma istotne konsekwencje praktyczne. Oznacza m.in., że nie jest konieczne zawieranie odrębnej umowy o tzw. powrotnym przeniesieniu własności na zbywcę (sprzedawcę) czy uzyskiwanie wyroku sądowego zastępującego taką umowę. Zbywca jako właściciel może domagać się w sądzie bezpośrednio wydania mu rzeczy”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Powinien Pan więc napisać pismo do tego znajomego, podkreślając, że umowa o sprzedaży została rozwiązana na podstawie przepisów o umowach wzajemnych, ponieważ Pan zwrócił znajomemu całą kwotę przez niego zapłaconą, on ma obowiązek zwrotu laptopa i w tym celu wyznacza mu Pan termin 7 dni od chwili otrzymania niniejszego wezwania. Jeżeli tego nie zrobi, może Pan złożyć pozew do sądu cywilnego o zwrot laptopa lub jego wartości.

 

To uprawnienie przysługuje niezależnie od tego, co by się na tym laptopie znajdowało. Jeżeli byłoby na nim nielegalne oprogramowanie, to tylko organ ścigania mogą dokonać zatrzymania dowodu rzeczowego w toczącym się postępowaniu. Pański znajomy nie ma takich uprawnień. Nawet cała masa nielegalnych programów nie powoduje, że ktoś ma prawo komuś zabrać czy nie wydać takiego laptopa. Ten laptop nie jest jego, ale Pana. Tym samym kolega dokonuje przywłaszczenia Pańskiej rzeczy, a to także jest karalne.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI minus 9 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Warunkowa umowa sprzedaży

Podpisałem z nabywcą umowę na sprzedaż gruntu, otrzymałem tylko zaliczkę. Jako że było to bardzo dawno i nie doczekałem się dotąd reszty należności, chciałbym odstąpić od umowy – odesłałem mu już zaliczkę. Nie wiem, co teraz robić. Czy nasza umowa była przedwstępna, czy też to warunkowa umowa sprzedaży?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »