Mamy 7294 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Porady Prawne przez internet

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozwiązanie umowy o pracę a zbyt długie zwolnienie lekarskie

Autor: Jakub Bonowicz • Opublikowane: 23.02.2010

W obecnej firmie pracuję 40 miesięcy. W kwietniu miałem operację, po ok. 45 dniach zwolnienia wróciłem do pracy. Z powodu powikłań poszedłem na kolejne zwolnienie. Gdy dostarczyłem zwolnienie pracodawcy, oświadczył on, że w takim razie zwalnia mnie z pracy. Ponadto pracodawca nieregularnie wypłacał mi wynagrodzenie – spóźnił się z wypłatą kilka razy. Wiem, że w takiej sytuacji mogę odejść z pracy bez 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Czy jednak otrzymam wynagrodzenie za te 3 miesiące i czy mogę liczyć na odszkodowanie ze względu na nieterminowe wypłacanie wynagrodzenia?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Z tego, co rozumiem, pracodawca rozwiązał Panu umowę o pracę bez wypowiedzenia, podając jako przyczynę to, że nie jest Pan w stanie pracować z powodu powikłań po operacji.

 

Zgodnie z art. 53 § 1 Kodeksu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli niezdolność do pracy wskutek choroby trwa:

 

  1. dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
  2. dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy.

 

Pan zatrudniony był 40 miesięcy, tak więc stosuje się drugi termin. Ten termin – już bez wdawania się w głębszą analizę – z pewnością nie upłynął (sam okres pobierania zasiłku wynosi 182 dni), a od dnia operacji upłynęło niecałe 5 miesięcy.

 

Powyższy przepis reguluje dopuszczalność rozwiązania umowę o pracę bez wypowiedzenia z uwagi na długotrwałą, usprawiedliwioną nieobecność pracownika w pracy. Zanim nie upłynie przewidziany prawem okres upoważniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, to okres ten jest okresem, w którym nie można wypowiedzieć w ogóle umowy o pracę (czyli okresem ochronnym z art. 41 K.p.), chyba że ogłoszono upadłość lub likwidację pracodawcy (art. 411 K.p.) lub zachodzą okoliczności przewidziane w art. 5 ustawy o grupowych zwolnieniach (co raczej nie ma miejsca w Pana wypadku).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Zgodnie bowiem z art. 41 K.p.: „Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia”. Oznacza to, że pracodawca nie mógł skutecznie wypowiedzieć Panu umowy o pracę zarówno bez wypowiedzenia, jak i nawet za wypowiedzeniem. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy należy uznać więc za bezskuteczne.

 

W sytuacji, kiedy pracodawca wręczył pracownikowi wypowiedzenie w dniu, kiedy pracownik przyniósł zwolnienie lekarskie, taki pracownik objęty jest ochroną z art. 41 K.p. (wyrok SN z 17.11.1997 r., I PKN 366/97), a taka sytuacja, jak rozumiem, zdarzyła się Panu.

 

Art. 56-61 K.p. określają uprawnienia pracownika, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie. Pracownikowi takiemu przysługują:

 

  1. roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo
  2. roszczenie o odszkodowanie.

 

O przywróceniu do pracy lub odszkodowaniu orzeka sąd pracy.

 

Wybór należy do pracownika, chociaż sąd pracy może nie uwzględnić żądania pracownika przywrócenia do pracy, jeżeli ustali, że uwzględnienie takiego żądania jest niemożliwe lub niecelowe – w takim przypadku sąd pracy orzeka o odszkodowaniu (art. 45 § 2 w zw. z art. 56 § 2 K.p.).

 

Jeśli pracownik podejmie pracę w wyniku przywrócenia do pracy, przysługuje mu wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, nie więcej jednak niż za 3 miesiące i nie mniej niż za 1 miesiąc (art. 57 § 1). Natomiast odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia (który w tym wypadku wynosi 3 miesiące).

 

Żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania wnosi się do sądu pracy w ciągu 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 264 § 2). Jeśli jednak pracownik nie dokonał – bez swojej winy – w terminie takiej czynności, sąd pracy na jego wniosek postanowi o przywróceniu uchybionego terminu (np. pracodawca nie pouczył pracownika o możliwości wystąpienia z żądaniem do sądu). Wniosek o przywrócenie terminu wnosi się do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu. We wniosku należy uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające przywrócenie terminu. W postępowaniu tym, jeśli wartość dochodzonego roszczenia nie przekracza kwoty 50 000 zł, pozew do sądu pracy jest wolny od opłat (art. 35 ust. 1 ustawy z 28.07.2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).

 

Jeśli natomiast chodzi o nieterminowe wypłacanie wynagrodzenia, to można żądać zaległych kwot. Skoro pracodawca spóźniał się z zapłatą kwot, to zastosować należy art. 451 § 1 K.c. To, co przypada na poczet danego długu, wierzyciel może przede wszystkim zaliczyć na związane z tym długiem należności uboczne (tj. odsetki). Prawidłowo powinien Pan to wyliczyć w ten sposób:

 

  • obliczyć odsetki od wynagrodzenia na dzień, w którym pracodawca dokonał zapłaty,
  • to, co zapłacił, zaliczyć najpierw na odsetki (wtedy pozostaje niewielka część wynagrodzenia do zapłaty),
  • i tak dla każdego miesiąca.

 

Przykładowo: jeśli wynagrodzenie wynosiło 2000 zł miesięcznie, a pracodawca spóźnił się 20 dni, to odsetki wynoszą 12,60 zł. Zalicza Pan więc to, co pracodawca zapłacił, na odsetki (12,60 zł), resztę na wynagrodzenie, tak więc zostaje Panu 12,60 zł tytułem zaległego wynagrodzenia. Nie wyjdzie więc tutaj zbyt duża kwota.

 

Ponadto pracodawca dopuścił się wykroczeń, o których mowa:

 

  • w art. 281 pkt 3 – kto będąc pracodawcą, wypowiada lub rozwiązuje z pracownikiem stosunek pracy bez wypowiedzenia, naruszając w sposób rażący przepisy prawa pracy, podlega karze grzywny od 1000 do 30 000 zł;
  • w art. 282 pkt 1 – kto wbrew obowiązkowi nie wypłaca w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi, podlega karze grzywny od 1000 do 30 000 zł.

 

O tych wykroczeniach może Pan poinformować najbliższy oddział Państwowej Inspekcji Pracy.

 

Jeszcze jedna uwaga: pyta Pan, czy Pan może odejść z pracy bez 3-miesięcznego wypowiedzenia. Z tego, co Pan pisze, wynika, że to pracodawca rozwiązał stosunek pracy bez wypowiedzenia, tak więc trudno tutaj rozważyć, czy Pan może odejść, gdyż umowa została już, choć zupełnie bezzasadnie, rozwiązana i sprawę należałoby rozpatrywać z punktu widzenia bezzasadnego rozwiązania umowy przez pracodawcę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX minus IV =

Porady Prawne przez internet

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zwolnienie przez pracodawcę

90% zadań wykonywanych przez jednego z moich pracowników zleciłem firmie zewnętrznej, więc jako pracodawca chcę mu wręczyć zwolnienie. Czy muszę podawać przyczynę zwolnienia? Pracownik ma umowę o pracę na czas nieokreślony, a ja chcę mu jeszcze przez 3 miesiące wypłacać pensję oraz dać urlop. Czy mogę rozwiązać umowę po miesięcznym okresie wypowiedzenia?

 

Czy po przywróceniu do pracy można ponownie wypowiedzieć umowę o pracę?

Pracownik został przywrócony do pracy z powodu błędu formalnego. Sąd zasugerował, że pracownik może już wrócić do pracy, bez oczekiwania na uprawomocnienie się wyroku. W związku z tym, że nie brano pod uwagę uzasadnienia wypowiedzenia chcę, tym razem skutecznie, wypowiedzieć umowę o pracę na podstawie tych samych argumentów. Moim zdaniem przesłanki do zwolnienia nie ustały. Czy mogę, bez prawomocnego wyroku o przywróceniu do pracy, przyjąć pracownika i jednocześnie wypowiedzieć mu umowę?

Zwolnienie pracownika po upływie 182 dni nieobecności

Mam pracownika, który po wypadku już od miesiąca przebywa w śpiączce. Czy mogę rozwiązać z nim umowę o pracę?

Rozwiązanie umowy o pracę po 3 miesiącach świadczenia rehabilitacyjnego

Pracownica zatrudniona dłużej niż 3 miesiące przebywała na zwolnieniu lekarskim 182 dni. Następnie ZUS przyznał jej świadczenie rehabilitacyjne od czerwca do listopada bieżącego roku. Czy mogę rozwiązać z nią umowę o pracę po 3 miesiącach świadczenia rehabilitacyjnego? Czy po wykorzystaniu całego świadczenia będę miał obowiązek przywrócić ją do pracy?

Czy pracodawca ma prawo zwolnić pracownika, który nabył prawo do wcześniejszej emerytury?

Jestem pracownikiem z 39-letnim stażem. Za miesiąc nabywam prawo do wcześniejszej emerytury. Czy pracodawca ma prawo mnie zwolnić? Jak się zachować w sytuacji, kiedy otrzymam do podpisania rozwiązanie umowy o pracę? Co oznacza termin „zawieszenie emerytury”? Czy jeśli ZUS wyliczy mi kwotę emerytury, a ja nie zdecyduję się na odejście, to wyliczona kwota emerytury wcześniejszej będzie obowiązywała w chwili faktycznego odejścia na emeryturę? Dodam, że mam zaliczone 18 lat pracy w warunkach szczególnych.

Praca do końca istnienia firmy a odprawa

Dostałam wypowiedzenie z pracy z tytułu likwidacji stanowiska pracy. Wcześniej mój pracodawca ogłosił upadłość z możliwością zawarcia układu. Pracowałam tam 16 lat. Przez ten cały okres zatrudnienia zatrudnionych było średnio 60 osób. W miarę pogarszania się sytuacji finansowej firmy zaczęto zwalniać pracowników, zaczęło się to w 2014 r. Na dzień ogłoszenia upadłości firma zatrudniała już mniej niż 20 osób. Mój pracodawca nie wypłacił mi odprawy, gdyż tłumaczył, że odprawa się nie należy, bo zatrudnia już mniej niż 20 pracowników. Czy jest jakaś szansa na odzyskanie tej odprawy?

Wypowiedzenie po urlopie macierzyńskim

Od kiedy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę kobiecie wracającej z urlopu macierzyńskiego? Ja przebywałam na urlopie do sierpnia 2008 r., a do końca września wykorzystywałam urlop wypoczynkowy. Wróciłam do pracy w październiku i dzień później dostałam wypowiedzenie z pracy (porozumienie, likwidacja stanowiska). Do tej pory nie mogę znaleźć pracy. Czy w mojej sytuacji można jeszcze coś zrobić?

Sezonowy sklep a zwolnienie pracownika z przyczyn ekonomicznych

Prowadzę w małej miejscowości letniskowej sklep i sezonowo bar. Od 17 lat zatrudniam na lato sprzedawczynię. W tym roku przyjąłem ją na stałe, ale teraz widzę, że to była pochopna decyzja, bo nie dam rady jej utrzymywać w okresie jesienno-zimowym ze względu na bardzo małe utargi. Będę musiał niestety sam prowadzić sklep. Nie chciałbym wyrządzić krzywdy tej kobiecie, która tyle sezonów u mnie pracowała. Czy mogę w takim wypadku zwolnić ją z przyczyn ekonomicznych? Jeśli podam taką przyczynę w świadectwie pracy, czy w okresie letnim będę mógł nadal przyjąć kogoś do pracy na to stanowisko?

wizytówka Szukamy prawników »