Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozwiązanie konfliktu przed posiedzeniem sądowym

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 01.02.2016

Zostałem oskarżony o popełnienie przestępstwa z art. 286 § 1 K.k. Dogadałem się z oskarżycielem i rozwiązałem konflikt. Zwróciłem podaną kwotę. Sprawa jednak wcześniej została zgłoszona do sądu i otrzymałem wezwanie na rozprawę. Oskarżający chciał je wycofać, ale się nie udało. Co powinienem teraz zrobić?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej K.k. Wskazać należy, iż czyn z art. 286 K.k. ściany jest z urzędu, a to z kolei powoduje, iż z chwilą, kiedy organa ścigania powezmą informację o popełnieniu przestępstwa, postępowanie toczy się z urzędu. Czyny karalne dzielimy bowiem na czyny ścigane z urzędu, na wniosek i z oskarżenia prywatnego. W przypadku dwóch ostatnich istnieje możliwość wycofania oskarżenia. W przypadku ścigania z urzędu możliwości takiej nie ma.

 

W chwili obecnej w mojej ocenie jedyną szansą dla Pana jest podjęcie walki o zakwalifikowanie Pana czynu z art. 286 § 3 K.k., a nie z art. 286 § 1 K.k. Powyższe ma ogromne znaczenie z punktu widzenia Pana możliwości obrony.

 

Koniecznym byłoby jednak wykazanie, iż w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z przypadkiem opisanym w 3 art. 286 K.k., który podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

Nie znając treści akt sprawy niezwykle trudno jest wskazać, czy mamy do czynienia z czynem mniejszej wagi, czy też nie. Konieczne jest bowiem ustalenie, czy działał Pan z premedytacją, czy też nie. Musiałyby zatem występować okoliczności łagodzące. Wskazać należy bowiem na stanowisko wyrażone w wyroku Sądu Najwyższego – Izba Wojskowa z dnia 6 sierpnia 2003 r., sygn. akt WA 34/2003 w którym określono, iż „jeżeli zebrany materiał dowodowy pozwala na przyjęcie, że oskarżony działał z pełną premedytacją i świadomością nie ma podstaw do przyjęcia wypadku mniejszej wagi przewidzianego w art. 286 § 3 kk. Przypisanie oskarżonemu oszustwa w postaci wypadku mniejszej wagi nie przesądza o możliwości warunkowego umorzenia postępowania karnego”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

W mojej ocenie w chwili obecnej powinien Pan podjąć działania zmierzające do wykazania, iż nie działał Pan z premedytacją. O powyższym może świadczyć Pana zamiar naprawienia szkody i jej naprawienie. Z chwilą uzyskania możliwości finansowych podjął Pan trud naprawiania wyrządzonej szkody, co poświadczy także pokrzywdzony.

 

Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy nie karanego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa. Istotnym jest podkreślenie, iż osoba wobec której postępowanie ma być umorzone warunkowo nie może być uprzednio karana za przestępstwo umyślne. Jedyną możliwości uchronienia się przed odpowiedzialnością karną jest zmiana zeznań przez pokrzywdzonego. Powyższe może jednak rodzić po stronie pokrzywdzonego odpowiedzialność karną za składanie fałszywych zeznań lub zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, którego nie było.

 

W chwili obecnej w mojej ocenie zasadnym jest wskazanie, iż nie działał Pan z zamiarem kierunkowym. Szczegółowa analiza praktyki, pozwala postawić tezę, że oszustwo jest przestępstwem trudnym do udowodnienia, a to ze względu na konieczność wykazania zamiaru bezpośredniego kierunkowego, tak co do celu działania, jak i używanych środków. Pogląd taki znalazł również wyraz w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 1973 r. (OSNPG 1974, nr 7, poz. 7). Celem lepszego zobrazowania problemu wskazać należy na jedno z orzeczeń Sądu Najwyższego z dnia 16 stycznia 1980 r., zgodnie z którym „nie wypełnia znamion tego przestępstwa sam fakt, iż pożyczkobiorca, pomimo upomnień ze strony pożyczkodawcy, nie zwraca pożyczki”.

 

Istotne znaczenie dla oceny Pana zamiaru będzie miała przede wszystkim Pana postawa, tj., kiedy zaczął Pan spłacać pokrzywdzonego. Jeżeli spłata nastąpiła, zanim dowiedział się Pan o prowadzonym postępowaniu, wówczas można wskazać, iż nie działał Pan z zamiarem bezpośrednim kierunkowym. Jeżeli natomiast Pana działanie mająca na celu naprawienie szkody nastąpiło po tym, jak dowiedział się Pan o prowadzeniu postępowanie, może nie być to potraktowane jako wyraz dobrej woli, lecz próba „ratowania skóry”.

 

Reasumując, w Pana przypadku należy podjąć próbę współpracy z pokrzywdzonym celem wykazania, iż mamy o do czynienia z czynem z art. 286 § 3 K.k. (niżej zagrożenie karą). Bezsporne jest, iż mając w swojej kartotece wyrok z art. 286 § 1 K.k., nie może się Pan ubiegać o warunkowe umorzenie postępowania karnego, chyba że nastąpiło zatarcie skazania. Zatarcie skazania jest jednak zależne od tego, kiedy był wydany wyrok i jaka kara została orzeczona. Linią obrony w mojej ocenie winne być skierowana na wykazanie, iż nie miał Pan zamiaru oszukania pokrzywdzonego, lecz działał Pan z opóźnieniem, a to z kolei spowodowane było utratą płynności finansowej. W chwili obecnej proszę skierować odpowiedź na akt oskarżenia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy minus 0 =

»Podobne materiały

Kiedy obwinionemu przysługuje obrońca z urzędu?

Sąsiad oskarżył mnie, że ze złośliwości uniemożliwiłem mu przejazd samochodem po jego prywatnej drodze, bo położyłem się na niej. W zeznaniach na policji powiedziałem, że się przewróciłem. Sąsiad ma jednego świadka, a ja dwóch, którzy są powołani do zeznawania w sądzie.

Ściągnięcie do Polski osoby podejrzanej o przestępstwo

Przebywam obecnie w Anglii. Jestem podejrzany w Polsce o czyn z art. 233 Kodeksu karnego. Czy jest możliwość, że zostanę ściągnięty do kraju w celu kontynuowania dalszych czynności w tej sprawie? Dodam, że dostałem wezwanie z prokuratury do stawienia się.

Odwieszenie wyroku za jazdę pod wpływem alkoholu

W tym roku dostałem wyrok w zawieszeniu (3 miesiące na 2 lata) za jazdę pod wpływem alkoholu i bez prawa jazdy, którego nie mam. Dwa tygodnie temu zostałem znowu złapany, ale tym razem byłem trzeźwy. Ponownie dostałem wyrok w zawieszeniu (6 miesięcy na 2 lata), więc ten pierwszy musi zos
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »