.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozwiązanie umowy z operatorem komórkowym

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 21.09.2021 • Zaktualizowane: 21.09.2021

Prowadzę jednoosobową firmę. Zdecydowałam się zerwać umowę z jednym z operatorów komórkowych na usługi Internetu. Aby uzyskać prędkość powyżej 20Mb/s, konieczne było podpisanie od razu dwóch umów (jedna na Internet, a druga na rozmowy). Za całość mam płacić 70 zł/miesiąc. Jednak po otrzymaniu aktywacji okazało się, że prędkość transmisji nie przekracza 30–35Mb/s. Po wysłaniu reklamacji z prośbą o natychmiastowe rozwiązanie umowy zostałam zbyta, z powodu tego, że prędkość jest określana do 60Mb/s. Proszę o poradę, jak mogę rozwiązać tę umowę.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rozwiązanie umowy z operatorem komórkowym

Zapisy umowy z operatorem GSM

Odpowiadając na Pani pytanie, wyjaśniam, że w pkt II umowy o świadczenie usług internetowych, ja widzę zapis „…SSD 60mMb/s”, nie ma tam słowa „do” – jak tłumaczy to Pani operator. Dlatego też upierałabym się przy swoim i żądała zapewnienia prędkości transmisji na poziomie określonym w umowie, czyli 60mMb/s.

Rozwiązanie umowy przez przedsiębiorcę

Jeżeli zaś chodzi o samo rozwiązanie umowy, to obie umowy zostały zawarta na czas oznaczony, a więc co do zasady nie są swobodnie rozwiązywalne, jak te zawarte na czas nieoznaczony. Po rozpoczęciu świadczenia usługi od umów tego rodzaju nie można odstąpić. Dla przedsiębiorców prawo nie przewiduje w ogóle możliwości odstąpienia od umowy bez podawania przyczyn, jak ma to miejsce w przypadku konsumentów.

 

Rozwiązanie umowy przed upływem 2022 roku wiązać się będzie niestety z konsekwencjami w postaci odszkodowania.

 

Zapisy umów stanowią, że umowa nie może być rozwiązana przed upływem okresu na jaki ją zawarto bez odszkodowania. W pierwszej z umów zawiera się zapis o zwrocie udzielonej Pani ulgi w kwocie 2500 zł, jest to zapis zgodny z art. 57 Prawa telekomunikacyjnego. W drugiej umowie jest to kwota 900 zł.

 

Wspomniany art. 57 Prawa telekomunikacyjnego w ust. 6 mówi, że „w przypadku zawarcia umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych, w tym o zapewnienie przyłączenia do publicznej sieci telekomunikacyjnej, związanego z ulgą przyznaną abonentowi, wysokość roszczenia z tytułu jednostronnego rozwiązania umowy przez abonenta lub przez dostawcę usług z winy abonenta przed upływem terminu, na jaki umowa została zawarta, nie może przekroczyć wartości ulgi przyznanej abonentowi pomniejszonej o proporcjonalną jej wartość za okres od dnia zawarcia umowy do dnia jej rozwiązania. Roszczenie nie przysługuje w przypadku rozwiązania przez konsumenta umowy przed rozpoczęciem świadczenia usług, chyba że przedmiotem ulgi jest telekomunikacyjne urządzenie końcowe”.

 

Z praktyki mogę powiedzieć, że jeśli Pani rozwiąże umowę, na pewno operator taką opłatę naliczy, zawsze to niestety robią i potem dochodzą w sądzie zapłaty. Niestety trzeba się ewentualnie liczyć z takimi konsekwencjami.

 

Natomiast czym innym jest to, że operator ma Pani obowiązek zapewnić transmisję danych 60mMb/s, a nie do tej wartości. Niestety w umowach nie ma zastrzeżonej dla Pani możliwości rozwiązania umowy z tego powodu. Ewentualnie w postępowaniu sądowym, jeżeli zdecyduje się Pani na rozwiązanie umowy, a operator naliczy Pani odszkodowanie w wysokości przyznanych ulg i pozwie o zapłatę, będzie Pani mogła udowadniać przed sądem, że rozwiązanie umowy miało miejsce z jego winy – niewykonania umowy. Celem obrony w ten sposób należałoby jednak składać kolejną reklamację i powołać się na zapis umowy, w którym absolutnie nie ma użytego zwrotu „do” danej prędkości, a jest ona określona sztywno i konkretnie. Tak też operator winien umowę wykonać.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - 3 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »