Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozwiązanie umowy o pracę z powodu długotrwałej choroby pracownika

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 27.01.2017

Jestem woźną w szkole, podczas wykonywania pracy uległam wypadkowi, w szpitalu opatrzono mi nogę i odwieziono do domu. Niestety przeprowadzone po kilku dniach badania wykazały, że mam zerwane więzadło krzyżowe przednie. Dyrekcja szkoły spisała protokół powypadkowy. Jestem od 1,5 miesiąca na zwolnieniu lekarskim. Wyznaczono mi termin operacji rekonstrukcji więzadła dopiero za 6 miesięcy (!). Po zabiegu nie będę mogła pracować jeszcze przez około 3 miesiące. Sumując, około 12 miesięcy będę na zwolnieniu lekarskim. Czy dyrektor mojej szkoły może mnie zwolnić z pracy podczas zwolnienia lekarskiego lub po powrocie do pracy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rozwiązanie umowy o pracę z powodu długotrwałej choroby pracownika

Fot. Fotolia


Zgodnie z art. 53 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 2014 r., poz. 191) – „pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:

 

1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:

a) dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,

b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

 

Zgodnie z art. 53 § 5 K.p. pracodawca powinien w miarę możliwości ponownie zatrudnić pracownika, który w okresie 6 miesięcy od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, z przyczyn wymienionych w § 1 i 2, zgłosi swój powrót do pracy niezwłocznie po ustaniu tych przyczyn.

 

Przepis ten reguluje dopuszczalność rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z uwagi na długotrwałą, usprawiedliwioną nieobecność pracownika w pracy. Należy przy tym wskazać, że zanim nie upłynie przewidziany prawem okres upoważniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, okres ten jest czasem, w którym nie można wypowiedzieć umowy o pracę, chyba że ogłoszono upadłość lub likwidację pracodawcy lub zachodzą okoliczności przewidziane w ustawie o grupowych zwolnieniach.

 

Według wyroku SN z dnia 6 kwietnia 2007 r., II PK 263/06, OSNP 2008, nr 9-10, poz. 128, ochrona stosunku pracy pracownika niezdolnego do pracy wskutek choroby obejmuje okres pierwszych 3 miesięcy pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, choćby pracownik nie mógł wobec pracodawcy wykazać korzystania z tego świadczenia bezpośrednio po okresie pobierania zasiłku chorobowego.

 

Podsumowując – okres zasiłku wynosi w tym przypadku 182 dni plus ewentualnie 3 miesiące świadczenia rehabilitacyjnego (nawet jeśli otrzyma je Pani na dłużej). Co daje Pani maksymalnie 9 miesięcy ochrony. Potem pracodawca może, ale nie musi, Panią zwolnić.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden minus zero =

»Podobne materiały

Czy pracodawca rozwiązując umowę o pracę naruszył okres ochronny?

Jestem na świadczeniu rehabilitacyjnym od 11 maja do 8 sierpnia (90 dni) i od 9 sierpnia do 7 września tego roku (30 dni). Zaskoczył mnie fakt, że 2 sierpnia 2009 r. otrzymałam „rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia” z dniem 8 sierpnia 2009 r. – podstawa prawna: art. 53

 

Błędna data upływu wypowiedzenia

Dostałam wypowiedzenie z pracy o poniższej treści, z którym zgadzam się, ale według mnie data zakończenia wypowiedzenia jest nieprawidłowa, czy mam rację? „Rozwiązuję z panią umowę o pracę zawartą w dniu 01-03-2006 r. z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia, który upłynie w dniu 05-0

 

Wypowiedzenie warunków pracy i płacy a odszkodowanie dla pracownika

Chciałabym dopytać o wypowiedzenie warunków pracy i płacy. Pracuję obecnie w spółce na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Byłam na zwolnieniu lekarskim i na moje miejsce zatrudniono nową osobę. Wiem, że po moim powrocie prezes spółki zaproponuje mi stanowisko poniżej moich kwalifikacji. C

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »