Mamy 11 826 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozwiązanie umowy najmu z powodu pandemii koronawirusa

Autor: Michał Berliński • Opublikowane: 07.09.2020

Najemca mieszkania (umowa najmu okazjonalnego na rok) z przyczyn rodzinnych (przebywa w domu rodzinnym w innej miejscowości), utracie pracy i panującej pandemii koronawirusa nie może dalej wynajmować mieszkania. Chce rozwiązać umowę z miesięcznym wypowiedzeniem. Czy możliwe jest porozumienie stron i czy rozwiązanie umowy muszę zgłosić do US?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rozwiązanie umowy najmu z powodu pandemii koronawirusa

Rozwiązanie umowy najmu okazjonalnego

Na samym początku warto wyjść od krótkiego opisania sytuacji, która ma miejsce w niniejszym przypadku. Zawarła Pani umowę najmu na czas określony (taką zawsze jest umowa najmu okazjonalnego), co zawsze rodzi dodatkowe problemy w kwestii wypowiedzenia tejże umowy. Zgodnie bowiem z Kodeksem cywilnym, a dokładniej art. 673:

 

„§ 1. Jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku z zachowaniem terminów ustawowych.

§ 2. Ustawowe terminy wypowiedzenia najmu są następujące: gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny miesięcznie - na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu – na trzy dni naprzód; gdy najem jest dzienny — na jeden dzień naprzód.

§ 3. Jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie”.

Rozwiązanie najmu za porozumieniem stron

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić jednoznacznie, że dopuszczalne jest rozwiązanie umowy najmu zawartej na czas określony w wypadkach wskazanych w tej umowie. Prawo to dopuszczalne jest zarówno dla najemcy, jak i wynajmującego. Umowa, którą Pani zawarła, nie dopuszcza jej rozwiązania poprzez wypowiedzenie w żadnym wypadku. Wobec tego, mając również na uwadze zasadę swobodnego tworzenia umów oraz związania ich treścią, należy wskazać, że zgoda na rozwiązanie umowy przed czasem musi zostać wyrażona przez wynajmującego oraz najemcę w formie pisemnej, pod rygorem jej nieważności. Mając na uwadze powyższe, możliwe jest rozwiązanie tej umowy za podstawie zgodnego porozumienia stron. Zgodnie z kodeksową zasadą swobody tworzenia umów nie ma przeszkód do rozwiązania umowy w przypadku zgodnego oświadczenia woli stron.

Pandemia a rozwiązanie umowy

Prawnie – nie ma możliwości rozwiązania tej umowy wcześniej, chyba że mamy zgodę obu stron tak jak tutaj. Jeśli się Pani na to nie godzi, nawet w związku z pandemią, oczywiście nie ma Pani takiego obowiązku i umowa ta dalej trwa.

 

Co do informowania US – nie mamy tutaj żadnego obowiązku, ale jest to zależne od tego, co dalej zamierza Pani robić. Jeśli bowiem wynająć za miesiąc czy dwa innym osobom, nie trzeba składać żadnych oświadczeń. Jeśli jednak już nie zamierza Pani wynajmować mieszkania, dobrze jest złożyć takie oświadczenie, aby urząd nie oczekiwał od Pani np. przesyłania PIT-28 w przypadku wynajmu na ryczałcie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 plus trzy =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki