Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozwiązanie spółki cywilnej i przeniesienie działalności na żonę

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 13.11.2017

Razem z żoną prowadzę działalność gospodarczą w formie dwuosobowej spółki cywilnej. Małżonkowie nie posiadają rozdzielności majątkowej, a spółka jest czynnym podatnikiem VAT. Spółka prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Założona była w 2003 roku i działa w lokalu będącym współwłasnością małżonków. Umowa spółki nie obejmowała % udziałów ze względu na wspólnotę majątkową. Jako wkład wspólnicy wnieśli świadczenie pracy na rzecz spółki. Firma prowadzi działalność w zakresie usług i nie posiada żadnego majątku. W ewidencji środków trwałych spółki figurują używany samochód, pozostałe rzeczy na bieżąco zamortyzowane po zakupie. Zamierzamy rozwiązać spółkę cywilną i przed jej rozwiązaniem przenieść nieodpłatnie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego tylko na rzecz małżonki, która będzie ją kontynuowała działalność, będąc czynnym podatnikiem VAT w swojej jednoosobowej firmie aktualnie rejestrowanej, której zakres działalności będzie taki sam jak w rozwiązywanej spółce. Czy czynność nieodpłatnego przekazania całego przedsiębiorstwa, tj. spółki cywilnej, przed jej rozwiązaniem w formie notarialnej do istniejącej działalności jednoosobowej małżonki, która kontynuować będzie działalność pod inną nazwą firmy, wpłynie na powstanie podatku VAT w stosunku do dotychczasowej spółki cywilnej (chodzi głównie o samochód o wartości około 20 tys. zł)? Wiem, że stosownie do treści przepisu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W związku z powyższym przekazane zostaną wszystkie umowy takie jak telefon domena, ochrona, TV itp. Problem stanowi (dla mnie) fakt, że jesteśmy współwłaścicielami tego samochodu. Czy w związku z powyższym, biorąc pod uwagę, że przekazanie jest swoistą darowizną, jak zgodnie z przepisami należy traktować darowiznę samochodu, w którym teoretycznie 50% udziału ma obdarowany? I czy w związku z tym powstają jakieś obowiązki podatkowe? W jakiej formie dokonać przekazania, czy wystarczy protokół przekazania?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

UWAGA! Poniższy tekst stanowi jedynie fragment dłuższej odpowiedzi.

 

Przedstawiony przez Pana problem stał się również przedmiotem analizy dokonanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 9 marca 2012 r. nr IPPP1/443-1731/11-4/EK.

 

We wskazanym dokumencie Dyrektor wyjaśnił, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednak, jak słusznie Pan zauważył, powyższego przepisu nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Sama transakcja obejmuje wszelkie czynności, których przedmiotem jest przedsiębiorstwo, a zatem to nie tylko sprzedaż, ale również zamiana, wniesienie aportem czy też darowizna.

 

Podstawowym warunkiem, który umożliwia wyłączenie od opodatkowania, jest uznanie, że dane składniki majątkowe stanowią przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwo jako przedmiot zbycia musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy zbywany majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Rozwiązanie spółki cywilnej i przeniesienie działalności na żonę

 

(…)

 

Jeżeli opisywany samochód był wykorzystywany do działalności mieszanej bądź do działalności zwolnionej i opodatkowanej z tytułu transakcji przekazania przedsiębiorstwa może powstać obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego z tytułu nabycia tego samochodu. Obowiązek ten, zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy o VAT, ciąży na nabywcy przedsiębiorstwa.

 

Jeżeli chodzi o formę, w jakiej ma zostać przekazane przedsiębiorstwo, to zgodnie z przepisami prawa jeżeli w skład przedsiębiorstwa nie wchodzi nieruchomość, nie ma konieczności, aby taka darowizna miała formę aktu notarialnego. W takim przypadku wystarczy forma pisemna umowy wraz z protokołem przekazania obejmującym wyszczególnienie wszystkim składników przedsiębiorstwa.

 

 

Informujemy, że świadczymy pomoc prawną z zakresu przedstawionej tematyki.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 - 6 =

»Podobne materiały

Wypowiedzenie udziału przez wspólnika spółki

Jestem w spółce cywilnej dwuosobowej, ale chcę wypowiedzieć udział. Jak to zrobić bez sądu? Nie jestem w konflikcie ze wspólnikiem. Czy muszę poczekać z rozwiązaniem na okres obrachunkowy?

Przekazanie samochodu z odpisem VAT do spółki cywilnej

Od kilku lat prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Od pewnego czasu działalność w tej samej branży prowadzi moja córka. Zamierzamy połączyć nasze firmy, zakładając spółkę cywilną. Na majątek mojej firmy składa się samochód z kratką, przy którego zakupie korzys

Opodatkowanie spłaty wspólnika, który chce wystąpić ze spółki

W skład spółki cywilnej wchodzi czterech wspólników, którzy mają po 25% udziałów. Każdy z nich ma  indywidualny wpis gospodarczy. Jeden ze wspólników chce za spłatą wystąpić ze spółki. Czy kwota tej spłaty może być wliczona w koszty spółki i czy wspólnik zapłaci od
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »