Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Żądanie zwrotu nienależnie pobranych alimentów

Autor: Krzysztof Bigoszewski • Opublikowane: 25.01.2013

Złożyłem wniosek o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego względem syna. Myślałem, że syn kończy studia. Jak się okazało na rozprawie, syn przestał się uczyć trzy lata temu. Sąd przychylił się do mojego wniosku. Teraz chciałbym rozszerzyć żądanie pozwu – syn powinien oddać pieniądze, które nienależnie otrzymywał. Chcę, żeby syn zapamiętał, że nie wolno wyłudzać pieniędzy. Czy mogę rozszerzyć żądanie pozwu?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Po zapoznaniu się z przedstawionym przez Pana stanem faktycznym sprawy należy stwierdzić, iż w sytuacji gdy w toczącym się postępowaniu z Pańskiego powództwa zapadł już wyrok (zgodny z Pańskim żądaniem), to obecnie w zasadzie nie ma możliwości dokonania zmiany żądania pozwu poprzez jego rozszerzenie na wcześniejszy okres, kiedy to uiszczał Pan alimenty na rzecz syna, do których nie był on uprawniony z uwagi na porzucenie swojego kształcenia.

 

Należy bowiem wskazać, że zmiana dotychczasowego żądania pozwu poprzez jego rozszerzenie o okres wcześniejszy możliwa była jeszcze na samej rozprawie po przedstawieniu przez Pańskiego syna okoliczności porzucenia studiów. Jeżeli nie zostało to uczynione w owym czasie, nie ma możliwości takiego rozszerzenia powództwa w postępowaniu apelacyjnym.

 

Jak stanowi art. 383 Kodeksu postępowania cywilnego, w postępowaniu apelacyjnym nie można rozszerzyć żądania pozwu ani występować z nowymi roszczeniami.

 

Jednocześnie taki wyrok w Pańskiej sprawie zamyka Panu możliwość wytaczania kolejnego powództwa w tym samym zakresie z żądaniem ustalenia innej daty wygaśnięcia Pańskiego obowiązku alimentacyjnego.

 

Niemniej jednak należy wskazać, iż do ustalenia przez sąd, że Pański obowiązek alimentacyjny wygasł wcześniej, konieczne byłoby dokonanie bardzo wnikliwej weryfikacji sytuacji, w jakiej znajdował się Pański syn, gdyż samo zaprzestanie kontynuacji kształcenia na studiach wyższych mogłoby nie być wystarczającą przesłanką do takiego orzeczenia.

 

Orzecznictwo bardzo ostrożnie podchodzi do kwestii uznawania uiszczonych alimentów za nienależne i nakazywania ich zwrotu przez osoby uprawnione.

 

Wyraz temu stanowisku dał Sąd Najwyższy, który m.in. w uchwale z dnia 20 października 2010 r. (sygn. akt III CZP 59/10) stwierdził, że „świadczenie uiszczone na podstawie postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia zobowiązującego do łożenia na rzecz małżonka kosztów utrzymania rodziny nie podlega zwrotowi jako świadczenie nienależne (art. 410 k.c.) w razie prawomocnego oddalenia w wyroku rozwodowym jego żądania zasądzenia alimentów na podstawie art. 60 k.r.o.”.

 

Zatem nawet dokonanie rozszerzenia Pańskiego powództwa we właściwym czasie niekoniecznie musiałoby prowadzić do pełnego uwzględnienia Pańskich żądań przez sąd.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II minus dziewięć =

»Podobne materiały

Czy możliwa jest zamiana pozwu o rozwód na separację?

Złożyłam pozew o rozwód z orzeczeniem o winie męża (długi, alkoholizm, znęcanie się nade mną). Jednak po wielu przemyśleniach, ze względów religijnych chciałabym zamienić rozwód na separację. Czy jest to możliwe, skoro sprawa jest już w toku – odbyła się jedna rozprawa? Czy muszę napisać jakie

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »