Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozszerzenie działalności gospodarczej o prowadzenie kursów

Autor: Hanna Żurowska • Opublikowane: 28.06.2019

Od kilku lat prowadzę działalność gospodarczą. Chciałam rozszerzyć jej zakres o prowadzenie kursów zawodowych zgodnych z MEN. Nie mogłam jednak tego zrobić i musiałam zarejestrować osobno działalność oświatową (placówkę). Teraz płacę podwójne składki na ZUS. Czy to zgodne z prawem?

Hanna Żurowska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Po przeanalizowaniu przepisów,moje wnioski są następujące. Art. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych wskazuje osoby, które podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Systemem tym są objęte m.in. osoby prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące.

 

Następnie w art. 8 ust. 6 pkt 5 za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się również osobę prowadzącą publiczną lub niepubliczną szkołę, przedszkole, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty. Z tego też powodu osoby działające na podstawie wpisu do ewidencji placówek oświatowych, nawet jeśli nie posiadają wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, są uważane za osoby prowadzące pozarolniczą działalność i podobnie jak inni przedsiębiorcy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. 

 

Natomiast ustawa o świadczeniach z opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w art. 82 wskazuje, że w przypadku gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu, do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, o którym mowa w art. 66 ust. 1, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie.

 

Artykuł ten jako bardzo ważny zacytuje w całości :

 

„Art. 82. 1. W przypadku gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, o którym mowa w art. 66 ust. 1, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

2. W przypadku gdy w ramach jednego z tytułów do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego wymienionych w art. 66 ust. 1 ubezpieczony uzyskuje więcej niż jeden przychód, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana od każdego z uzyskanych przychodów odrębnie.

3. Jeżeli ubezpieczony prowadzący działalność pozarolniczą uzyskuje przychody z więcej niż jednego z rodzajów działalności określonych w ust. 5, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana odrębnie od każdego rodzaju działalności, z zastrzeżeniem ust. 4.

4. Jeżeli ubezpieczony prowadzący działalność pozarolniczą uzyskuje przychody z więcej niż jednej spółki w ramach tego samego rodzaju działalności, o której mowa w ust. 5 pkt 1-5, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest odrębnie od każdej prowadzonej spółki.

5. Rodzajami działalności są:

1) działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki cywilnej;

2) działalność gospodarcza prowadzona w formie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością;

3) działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki jawnej;

4) działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki komandytowej;

5) działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki partnerskiej;

6) wykonywanie działalności twórczej lub artystycznej jako twórca lub artysta;

7) wykonywanie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;

8) wykonywanie wolnego zawodu, z którego przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych;

9) inna niż określona w pkt 1–8 pozarolnicza działalność gospodarcza prowadzona na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych”.

 

Jak widać w tej ustawie, inaczej jak w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby prowadzące niepubliczne placówki oświatowe nie zostały wymienione.

 

Zatem osoby prowadzące działalność wymienioną w art. 82 ust. 5 pkt 9 ustawy zdrowotnej (czyli inną niż określona w art. 82 ust. 5 pkt 1–8 ustawy zdrowotnej pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzoną na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych), są zobowiązane do opłacania składki zdrowotnej w pojedynczej wysokości, tzn. bez względu na liczbę wpisów, bowiem w tym przypadku składka opłacana jest od rodzaju działalności.

 

Reasumując, nawet jeśli uznać, że osoba prowadząca placówkę niepubliczną dla systemu ubezpieczeń społecznych posiada dwa tytuły ubezpieczeń, to już dla ustawy o świadczeniu z opieki zdrowotnej tylko jeden – z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Opłaca więc tylko jedną składkę zdrowotną. 

 

Jednak, dla Pani bezpieczeństwa, zwróciłabym się z takim samym zapytaniem do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który jest zobowiązany do pobierania składek zdrowotnych.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 + V =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Pomoc w gospodarstwie podczas nauki w szkole

Urodziłam się w 1960 roku, w 1976 ukończyłam 16 lat. Do końca szkoły średniej mieszkałam z rodzicami; przez kolejne 2 lata uczyłam się w 2-letnim studium zawodowym w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania rodziców; później skończyłam 5-letnie studia. Przez cały czas pracowałam z rodzicami, głównie w trakcie wakacji. Jaki okres mogę mieć zaliczony do czasu pracy w gospodarstwie?

Zmiana umowy w czasie ciąży

Jestem w ciąży i ostatnio byłam jeden miesiąc na zwolnieniu lekarskim. Po ostatniej wizycie u lekarza nie mam stwierdzonych przeciwwskazań do pracy, więc wracam do niej normalnie. Mam umowę o pracą na pół etatu, która niebawem się kończy, więc pracodawca chce mi ją zmienić na cały etat i dać podwyżkę. Oczywiście planuję normalnie pracować. Czy ZUS w jakiś sposób może się odnieść do tego, że pracodawca zmienia mi umowę, wiedząc że jestem w ciąży, i że za jakiś czas pójdę na zwolnienie?

Emerytura z Wielkiej Brytanii a ubezpieczenie zdrowotne w Polsce

Jestem obywatelem Wielkiej Brytanii mieszkającym na stale w Polsce, emerytem, pobierającym emeryturę wyłącznie z GB. Nigdy nie prowadziłem działalności gospodarczej w Polsce i place podatek dochodowy z mojej emerytury w Polsce. Jakie mam obowiązki dotyczące płacenia składki ZUS na ubezpieczenie zdrowotne w Polsce?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »