.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Rozstanie z konkubentem a dom na kredyt

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 31.08.2021 • Zaktualizowane: 31.08.2021

Mieszkam w domu wraz z konkubentem i naszą wspólną córką. Rozstajemy się, ale konkubent nie chce opuścić dobrowolnie domu. Dom jest na kredyt, który wzięłam na siebie, dom też jest w związku z tym moją własnością. Spłacamy kredyt wspólnie (tzn. konkubent przelewa mi co miesiąc środki z tytułem przelewu: kredyt). Jakie mam możliwości sprzedaży domu z lokatorem lub wymeldowanie go bez jego zgody?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rozstanie z konkubentem a dom na kredyt

Sprawy majątkowe, tym bardziej między osobami w pewien sposób bliskimi, należą do trudnych i budzą wiele emocji, często trudno je przeprowadzić.

Zgoda na zamieszkiwanie przez konkubenta w domu

Domyślam się, że nie było żadnej formalnej umowy, ale jako że pozwalała Pani konkubentami mieszkać, została zawarta dorozumiana umowa użyczenia. W art. 3531 Kodeksu cywilnego zawarto zasadę swobody umów. Zgodnie z nią strony mogą ułożyć stosunek prawny według swojego uznania, byle jego treść nie sprzeciwiała się naturze, właściwości tego stosunku, przepisom prawa ani zasadom współżycia społecznego. Tak więc zawarcie umowy o takiej treści jest możliwe i dopuszczalne przez prawo. Zgodnie zaś z art. 60 z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie, wola osoby dokonującej czynności prawnych może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny. Nie ma więc wymagań co do formy pisemnej, nie trzeba martwić się jeśli chodzi o kwestię formy umowy, brak formy pisemnej nie stanowi tu przeszkody. Należy dopełnić czynności natury formalnej, aby nie było żadnych prawnych przeszkód ku eksmisji i wymeldowaniu. Powinna więc Pani wypowiedzieć umowę użyczenia i wyznaczyć termin, np. 7- czy 14-dniowy na opróżnienie mieszkania i w wypowiedzeniu umowy; należy zaznaczyć, że w razie braku opuszczenia mieszkania będzie Pani wnosić o odszkodowanie za bezumowne korzystanie z mieszkania. Takie odszkodowanie zasadniczo przysługuje w wysokości czynszu, który można by otrzymać za wynajem tu podejrzewam, że pokoju lub większej ilości, zależy z ilu pomieszczeń korzysta.

Rozstanie z konkubentem i dom na kredyt

Należałoby więc wypowiedzieć mu umowę użyczenia, a jeśli potem dalej nie będzie chciał się dobrowolnie wyprowadzić, wszcząć postępowanie o eksmisję. Nie ma jednak co ukrywać, że ta droga potrafi niekiedy zająć trochę czasu i potrafi być kłopotliwa, zwłaszcza jeśli druga strona przeciąga proces. Decydujący i najważniejszy jest fakt, że nie posiada on żadnego tytułu prawnego do mieszkania tam. Mógłby ewentualnie próbować bronić się, że w sposób dorozumiany została zawarta umowa użyczenia, gdyż Pani pozwalała mu tam mieszkać albo przynajmniej tolerowała to. Dlatego też ważne byłoby, żeby go oficjalnie wezwać do opuszczenia mieszkania. Jeśli jest on osobą młodą, zdrową, nie będzie mu przysługiwało prawo do lokalu socjalnego, tak więc po uprawomocnieniu się wyroku mogłaby Pani złożyć wniosek o wyegzekwowanie wyroku.

Sprzedaż domu z kredytem i z lokatorem

Co do możliwości sprzedania domu z lokatorem, w świetle prawa jest to jak najbardziej możliwe i dopuszczalne, tym bardziej, ze tak naprawdę nie ma on prawa do dysponowania lokalem, ale i tak lepiej jest przed ewentualną sprzedażą wypowiedzieć mu umowę użyczenia. Jednakże należy brać pod uwagę fakt, iż trzeba o tym powiadomić ewentualnego kupca, aby świadomie mógł podjąć decyzję, a także, żeby ktoś nie miał wobec Pani roszczeń z tego powodu, że wprowadziła go Pani w błąd.

Wspólne spłacanie kredytu i rozliczenie

Fakt, że pomagał on spłacać Pani kredyt, nie daje mu prawa do lokalu, jednakże należy liczyć się z tym, że mógłby on wystąpić o zwrot nakładów w postaci zapłaconych rat kredytu, jako że spłacał kredyt na Pani nieruchomość, która jest Pani wyłączną własnością. To do niego jednak należy inicjatywa w tej sprawie i on będzie musiał wnieść pozew o zasądzenie zwrotu pieniędzy. Jeśli dokona Pani eksmisji, powinna Pani liczyć się również z taką ewentualnością. Z drugiej jednak strony jeśli wypowie mu Pani umowę użyczenia i zażąda odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomości, będzie Pani mogła potrącić tę kwotę, którą on będzie Pani winien od tego, co Pani będzie mu dłużna z powodu poniesionych przez niego nakładów. Najlepiej byłoby działać dość szybko, bo i tak ewentualna sprawa o eksmisję potrwa, nawet jeśli będzie to tylko 1 rozprawa, to trzeba będzie poczekać na termin w sądzie.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX minus 0 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl