Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozporządzanie majątkiem

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 12.03.2013

Rodzice mają dom. Niedawno pod pretekstem opieki wprowadziła się do nich moja bratowa. W rzeczywistości nastawia rodziców przeciwko nam (mnie – córce – i drugiemu bratu, a jej szwagrowi) i naszym dzieciom. Chce, by rodzice jej i jej dziecku zapisali cały swój majątek. Jak doprowadzić do rozporządzenia majątkiem przez rodziców jeszcze za życia, by było to dla nas korzystne? Czy mogę jakoś sprawdzić, kto faktycznie jest właścicielem przedmiotowej nieruchomości, bo mamy pewne wątpliwości?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Prawowitymi właścicielami ruchomości oraz nieruchomości nabytych w czasie trwania związku małżeńskiego Pani rodziców są tylko i wyłącznie oni sami i aktualnie, dopóki obydwoje żyją, mogą oni dowolnie rozporządzać swoim majątkiem i nie ma Pani ani nikt inny na to wpływu. Majątek po spadkodawcy można podzielić dopiero po jego śmierci, a więc nie ma na dzień dzisiejszy prawnej możliwości, żeby podzielić majątek nabyty przez Pani rodziców.


Aktualnie nie ma Pani żadnych środków prawnych, aby zapobiec ewentualnemu zbyciu nieruchomości lub ruchomości przez rodziców na rzecz jednego z dzieci lub na rzecz innych osób.

 

Pani oraz Pani bratu dopiero po śmierci rodziców będzie przysługiwało prawo do spadku lub ewentualnie do zachowku (jeśli rodzice sporządzą niekorzystnie dla Państwa testamenty lub podarują swój majątek na rzecz bratowej, jej męża, ich dzieci lub innych osób).

 

Może Pani oczywiście starać się przekonać rodziców, aby rozporządzili majątkiem jeszcze za życia na rzecz Pani lub brata lub aby np. spisali odpowiednie testamenty, w których wskażą Panią i brata jako swoich spadkobierców, ale decyzja w tej sprawie będzie zależała od dobrej woli Pani rodziców i nie ma żadnego prawnego środka, aby ich do tego przymusić.

 

Aby sprawdzić, kto jest właścicielem nieruchomości w chwili obecnej, musi Pani zdobyć numer księgi wieczystej nieruchomości.

 

W celu zdobycia numeru księgi wieczystej powinna Pani udać się do właściwej komórki geodezyjnej w urzędzie gminy, na terenie której położona jest nieruchomość, i wypełnić stosowny wniosek o udzielnie informacji na temat numeru księgi wieczystej. Powinna Pani w nim podać swoje dane osobowe, adres, numer telefonu, PESEL.


Jeśli zna Pani położenie danej nieruchomości (adres) lub nazwiska właściciela/właścicieli, to nie będzie problemu z uzyskaniem numeru księgi wieczystej. Mając już numer księgi wieczystej, można udać się do sądu do wydziału ksiąg wieczystych i sprawdzić istniejące w tej księdze zapisy dotyczące właściciela nieruchomości.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV minus 5 =

»Podobne materiały

Ustanowienie kuratora dla nieobecnej strony postępowania

Toczy się sprawa spadkowa o zniesienie współwłasności miedzy matką, córką i synem. Syn napisał oświadczenie o zrzeczeniu się praw do współwłasności. Niestety nie można obecnie ustalić adresu syna (który prawdopodobnie ma jakieś problemy z prawem). Tymczasem sędzia poinformował, że oczekuje podania a

 

Zasadność skargi na zaniechanie czynności przez komornika

Kupiłam mieszkanie na licytacji sądowej. Dowiadywałam się wcześniej u komornika, czy mieszkanie jest zamieszkałe – twierdził, że jest puste. Otrzymałam już prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności oraz klauzulę wykonalności i wówczas okazało się, że w zakupionym przeze mnie lokal

 

Realizacja zwrotu pożyczki

Niecałe 2 lata temu pożyczyłem znajomemu 6000 zł. Nie podpisaliśmy umowy, na dowód mam tylko przelew bankowy na jego konto. Niestety nie mogę wciąż doprowadzić do realizacji zwrotu pożyczki. Co robić?

 

Nieterminowa spłata - co robić?

W wyniku podziału majątku mój były mąż miał mnie spłacić w kwocie 75 tys. zł w całości do ustalonej daty, zgodnie z orzeczeniem sądu. Mimo to robi to w latach już od ponad 3 lat (szczegóły spłaty w załączniku). Obecnie pozostało mu do spłaty 8020 zł. Jak z powodu nieterminowej spłaty naliczyć odsetk

 

Świadek w sprawie rozwodowej

Zostałam wezwana przez sąd do stawienia się i złożenia zeznań w charakterze świadka w sprawie o rozwód, która dotyczy mojej szwagierki i jej męża. Czy mogę odmówić składania zeznań? Nie wiem, kto mnie podał jako świadka, ale czy to ma jakieś znaczenie dla mojej odmowy? Czy ewentualną odmowę składa s

 

Hipoteka na rzecz osoby prywatnej

Jestem właścicielem nieruchomości, na której ciąży hipoteka na rzecz osoby prywatnej. Nieruchomość wcześniej była własnością mojego brata, który darował ją swojej córce, a która z kolei darowała ją mnie. Chcę podpisać ugodę z wierzycielem na spłatę hipoteki (za kwotę mniejszą niż widnieje w hipotece

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »