Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozpoczęcie działalności gospodarczej po kilku latach od jej zarejestrowania

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 03.12.2009

W 2002 roku zarejestrowałam jednoosobową działalność gospodarczą, otrzymując REGON i wpis do ewidencji. Wtedy jednak nie rozpoczęłam działalności, chciałabym to zrobić dopiero teraz (formą opodatkowania działalności będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych). Czy wyrobione w 2002 r. dokumenty (REGON, wpis) są aktualne i mogę na ich podstawie rozpocząć działalność mojej firmy? Co powinnam zrobić?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Numer REGON, podobnie jak np. PESEL, jest numerem nadawanym dożywotnio osobie fizycznej, więc z pewnością nie uległ zmianie. Składając druk RG-1, podała Pani przewidywaną datę rozpoczęcia działalności. Jeżeli data ta uległa zmianie, teoretycznie powinna Pani złożyć ponownie druk RG-1, jednak nie jako druk rejestracyjny, a jako druk aktualizacyjny, i zmienić dane, które od czasu nadania REGON uległy zmianie.

 

Co do wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, zobowiązana była Pani zawiadomić organ o niepodjęciu działalności (jej zawieszeniu, zaprzestaniu) w terminie 14 dni (obecnie zawiadomiłaby Pani jedynie o wznowieniu). Jeżeli teraz chce Pani podjąć działalność gospodarczą, proponowałbym zacząć od złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Jeżeli organ takie zaświadczenie wyda, potwierdzając wpis, nie będzie przeszkód, by dokończyła Pani rejestrację działalności gospodarczej (US, ZUS).

 

Odnośnie wyboru formy opodatkowania proszę pamiętać, że „pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu” (Adam Bartosiewicz, Nabycie uprawnień do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, „Vademecum Doradcy Podatkowego” 25/2009).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 - 3 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zawieszenie firmy

Zawieszam działalność firmy, w związku z tym rozwiązałem za porozumieniem stron umowy o pracę z wszystkimi pracownikami oprócz jednej osoby, która przebywa na urlopie wychowawczym. Wiem, że nie można zwolnić pracownicy przebywającej na urlopie wychowawczym, chciałbym się jednak dowiedzieć, czy można rozwiązać umowę o pracę za jej zgodą bądź czy istnieje jakaś inna możliwość wyjścia z sytuacji, tak aby zawieszenie firmy było możliwe.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »