Mamy 8845 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakładanie działalności gospodarczej – jak założyć firmę projektującą strony WWW?

Autor: Jakub Bonowicz • Opublikowane: 29.03.2010

Mam pytanie o zakładanie działalności gospodarczej. Chciałabym zacząć odpłatnie tworzyć strony WWW. Mam do tego odpowiednie programy, jak również swoją stronę WWW. Jestem osobą fizyczną. Czy zakładanie działalności gospodarczej jest obowiązkowe? Jeśli tak, to jak wygląda takie zakładanie działalności gospodarczej? Czy potrzebna będzie pomoc prawnika?

Jakub Bonowicz

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Nie ma wątpliwości, że powinna Pani mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą. W przeciwnym wypadku może narazić się Pani w którymś momencie na problemy z ZUS i urzędem skarbowym.

 

Zgodnie bowiem z art. 2 ustawy z 02.07.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095) działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwania, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

 

Pani działalność spełnia te cechy, jest bowiem:

 

 1. zarobkowa – nastawiona na osiąganie zysku, zarabianie pieniędzy;
 2. jest działalnością usługową – świadczy Pani usługi polegające na tworzeniu stron internetowych;
 3. jest zorganizowana – jak sama Pani pisze, ma Pani odpowiednie programy, a działalność zamierza Pani prowadzić przez stronę internetową;
 4. jest ciągła – tworzenie przez Panią stron dla klientów nie ma charakteru jednorazowego, ale jest stałym źródłem zarobków.

 

Działalność polegająca na świadczeniu usług projektowania stron internetowych nie podlega koncesji ani obowiązkowi uzyskania zezwolenia, nie jest też działalnością regulowaną, zatem można ją zarejestrować bez uzyskiwania zezwoleń.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Może Pani rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce w różnych formach, w szczególności:

 1. jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą jednoosobowo – na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonego przez właściwy urząd gminy/miasta;
 2. wraz ze wspólnikiem w formie spółki cywilnej (również wpis do ewidencji);
 3. w formie spółki prawa handlowego (spółka jawna, komandytowa, komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna), które są ewidencjonowane w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).

 

Z tego, co Pani pisze, interesuje Panią jednoosobowa działalność gospodarcza, z wpisem do Ewidencji Działalności Gospodarczej (EDG), zatem ją omówię.

 

Jak wygląda zakładanie działalności gospodarczej?

 

Ewidencję prowadzi gmina (urząd gminy) właściwa dla miejsca zamieszkania. Organem ewidencyjnym jest wójt, burmistrz, prezydent miasta, on też wydaje decyzję o wpisie lub odmowie wpisu.

 

Obecnie zakładanie działalności gospodarczej jest prostsze niż dawniej z tego względu, że uproszczona została cała procedura (przynajmniej tak miało być w założeniu). Przedsiębiorca może załatwić praktycznie wszystkie sprawy związane z rejestracją działalności gospodarczej (i dokonywanymi w niej zmianami) w urzędzie gminy w tzw. jednym okienku. Wniosek o wpis nie podlega już opłacie (do niedawna było to 100 zł).

 

Wniosek można zgłosić osobiście albo przesłać do urzędu gminy listem poleconym. W drugim przypadku podpis musi być poświadczony przez notariusza. Ponadto można też złożyć wniosek, korzystając z elektronicznego formularza dostępnego na stronie internetowej gminy. Taki wniosek można podpisać podpisem elektronicznym. Najwygodniej będzie chyba złożyć wniosek osobiście (przy okazji ktoś w urzędzie sprawdzi, czy jest on prawidłowo wypełniony – uniknie Pani w ten sposób ewentualnych wezwań do poprawienia błędów).

 

Większość formalności załatwia się przy użyciu formularza EDG-1. Wniosek ten jest jednocześnie:

 

 1. wnioskiem o wpis do EDG – we wniosku podaje się określone dane, ostatnio nałożono obowiązek na przedsiębiorcę także podania numeru telefonu i adresu poczty elektronicznej;
 2. wnioskiem do Głównego Urzędu Statystycznego o nadanie REGON – wpis do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej;
 3. zgłoszeniem do ZUS – oddziału właściwego dla Pani miejsca zamieszkania (lub zgłoszeniem oświadczenia o kontynuowaniu ubezpieczenia w KRUS);
 4. zgłoszeniem identyfikacyjnym na potrzeby nadania numeru NIP lub jego aktualizacji – numer ten jest obowiązana Pani umieszczać w pisemnych oświadczeniach skierowanych (w zakresie swojej działalności) do oznaczonych osób i organów oraz posługiwać się nim w obrocie prawnym i gospodarczym. Przy zgłoszeniu konieczne będzie wskazanie jednej z form opodatkowania, tj.:
  1. zasady ogólne;
  2. ryczałt przychodów ewidencjonowanych;
  3. karta podatkowa;
  4. podatek dochodowy w wysokości 19%;
  5. podatek od towarów i usług (VAT).

 

Po otrzymaniu podpisanego wniosku organ ewidencyjny dokonuje wpisu przedsiębiorcy do EDG i z urzędu doręcza przedsiębiorcy odpis zaświadczenia o wpisie.

 

Wszelkich formalności dokonuje organ ewidencyjny. W ciągu trzech dni od dokonania wpisu organ przesyła dane z wniosku przedsiębiorcy do odpowiednich urzędów. Gdyby przedsiębiorca nie miał jeszcze nadanego numeru NIP, organ gminy poczeka, aż naczelnik urzędu skarbowego nada go i dopiero po uzupełnieniu wniosku o ten numer prześle zgłoszenie do ZUS lub KRUS.

 

Kolejny krok to wyrobienie pieczątki, na której znajdzie się nazwa przedsiębiorcy, siedziba i numer REGON, oraz założenie rachunku bankowego, z którego będzie obsługiwana działalność gospodarcza. Przepisy co prawda nie nakazują zakładania odrębnych rachunków dla prowadzenia działalności gospodarczej, ale zwykle przepisy regulaminów bankowych ustalają taki podział (zresztą mieszanie konta prywatnego z firmowym jest mało praktyczne). Oczywiście konta firmowe mają zwykle większe opłaty. Ponadto w wielu regulaminach bankowych korzystanie z rachunku prywatnego w sposób sprzeczny z regulaminem może spowodować rozwiązanie rachunku bankowego przez bank w trybie natychmiastowym (np. jeśli bank nabierze podejrzeń, że konto osobiste jest wykorzystywane jako konto firmowe).

 

Zapewniam, że zakładanie działalności gospodarczej nie jest trudne. Są to rzeczy proste i poradzi sobie Pani bez problemu, bez pomocy prawnika – każdy przedsiębiorca, którego czeka zakładanie działalności gospodarczej, przez to przechodzi.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • jeden - 8 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Eksport do USA usług programistycznych

Prowadzę działalność gospodarczą (między innymi w zakresie programowania i usług informatycznych) na PKPiR + podatek VAT i zamierzam nawiązać współpracę z klientem z USA w zakresie eksportu usług programistycznych. Chciałbym mu wystawiać faktury. Czy trzeba w związku z tym jakoś specjalnie rozszerzyć zakres DG? Co zrobić z dokumentem sprzedaży – czy może być po angielsku lub dwujęzyczny? Jak to rejestrować w PKPiR? Czy/jak naliczyć różnice kursowe (możliwe, że rozliczenie będzie nie przelewem, a PayPalem), jak uwzględnić w wyliczeniu podatku PIT, a jak w rejestrze sprzedaży VAT?

Działalność gospodarcza w Polsce i Rumunii

Prowadzę firmę, która sprzedaje usługi elektroniczne (strony www, pozycjonowanie). Obecnie działamy w Polsce. Chcemy rozpocząć sprzedaż w Rumunii w taki sposób, żeby otworzyć tam konto bankowe, ale nie prowadzić działalności. Jak to zrobić i z jakimi podatkami się to wiąże – chodzi mi o przepisy podatkowy unii europejskiej. Czy potrzebuje księgowość w Rumunii etc.?

Biuro w mieszkaniu a koszty uzyskania przychodu

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Jako biuro wskazałem w mieszkaniu, w którym zamieszkuję. Dotychczas zaliczałem do kosztów uzyskania przychodów 35% kosztów obciążających lokal (bez kredytu itp.), co stanowi powierzchnię mniejszego pokoju. Pokój ten wykorzystuję również do celów osobistych związanych z zamieszkiwaniem. Księgowa poinformowała mnie dzisiaj, że od stycznia 2018 r. będzie można wliczyć w koszty uzyskania przychodu wyłącznie obciążenia wyodrębnionych na działalność gospodarczą pomieszczeń w danym lokalu, a takie wyodrębnienie dodatkowo musi być zgłoszone w gminie i będzie miało inną stawkę podatku od nieruchomości. Czy taka zmiana rzeczywiście jest planowana? Patrząc wstecz, zastanawia mnie jednak dziwne podejście urzędów skarbowych (przeczytałem o tym w internecie) kwestionujących nawet bez tej zmiany możliwość odliczania kosztów z pomieszczeń wyodrębnionych, ale użytkowanych również do celów prywatnych. Czy to nie czyni nawet w tej chwili jakiejś sprzeczności pomiędzy orzecznictwem sądowym a interpretacją US?

Dostarczenie umowy najmu do Urzędu Skarbowego

Właśnie otworzyłam działalność gospodarczą dotyczącą krótkoterminowego wynajmu pokoi gościnnych (noclegów). Podpisałam z krewną (właścicielką budynku) umowę najmu na cały budynek mieszkalny, z podziałem, iż jedna część jest wyłącznie mieszkalna, a druga składającą się z 2 mieszkań będzie pod wynajem mojej działalności gospodarczej. Do kiedy mam obowiązek zgłosić wskazaną umowę w US? Czy urząd może podważyć cenę wynajmu od osoby prywatnej (będącą moją rodziną) w kwocie 500 zł netto z tym, że na mnie według podpisanej umowy scedowane są wszystkie rachunki oraz obowiązek utrzymania domu, tj. prąd, woda, ogrzewanie, wywóz śmieci, telefon, Internet, sprzątanie itp.?

Praca dla firmy z Wielkiej Brytanii a podatki

Chciałbym uzyskać informację na temat miejsca i kwoty płacenia podatków w następującej sytuacji. Obecnie mieszkam w Wielkiej Brytanii, gdzie pracuję normalnie na umowę o pracę na czas nieokreślony, jak również prowadzę własną działalność, ale nie jestem płatnikiem VAT-u. Z końcem roku przeprowadzam się z powrotem do Polski, ale firma, w której pracuję, chciałaby nadal kontynuować ze mną współpracę i właśnie interesuje mnie, jakie są opcje, jeżeli chodzi o podatki w tej sytuacji. Będę mieszkał w Polsce, przylatywał do Wielkiej Brytanii średnio raz na miesiąc na 2–3 dni, pracować będę na firmowym laptopie, łącząc się z serwerami firmy przez VPN (piszę to, gdyż słyszałem, że ma to znaczenie). Czy mam zamknąć brytyjską działalność, a otworzyć polską? Czy kontynuować tak jak jest obecnie? Będą sytuacje, w których będę musiał wystawić fakturę firmie brytyjskiej – i jak to rozwiązać, jak również jak obliczać podatki?

Jednoosobowa działalność gospodarcza a urlop i zwolnienie lekarskie

Jako emeryt (skończone 65 lat) założyłem w zeszłym roku jednoosobową działalność gospodarczą ze względu na możliwość rozpoczęcia współpracy z pewną dużą firmą. Na początku nasza współpraca układała się pomyślnie, ale obecnie czuję się wykorzystywany. Zawarta umowa określa zakres czynności, czas jej trwania i zasady wynagrodzenia. Nie określa ilości godzin mojej codziennej pracy, konieczności pracy w weekendy oraz możliwości urlopu i przebywania na zwolnieniu lekarskim. Czy mogę udać się na urlop lub zawiesić działalność na krótki czas? Jaka jest moja sytuacja w przypadku choroby?

Przekazanie mężowi jednoosobowej działalności gospodarczej

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, którą chciałabym przekazać mężowi, tak żeby w firmie nic nie uległo zmianie. Co powinnam zrobić, by firma stała się własnością męża?

Umowa między małżonkami jako osobami prowadzącymi firmy

Osoba fizyczna (żona) prowadzi działalność gospodarczą, której dyrektorem ma zostać mąż, także prowadzący swoją działalność. Jaką umowę powinni zawrzeć małżonkowie? Czy jeśli mąż wykona usługę dla firmy żony, to będzie to dla niej kosztem prowadzenia działalności gospodarczej?

 

Zmiany wpisu w CEiDG dotyczącego miejsca wykonywania działalności gospodarczej

Czy muszę dokonać zmiany wpisu w CEiDG dotyczącego stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej, jeżeli mieszkanie wskazane w wyżej wymienionym polu będzie wynajmowane w ramach tejże działalności po dodaniu dodatkowego PKD kod 68.20.Z? Moja przeważająca działalność to PKD kod 62.01.Z.

Czy zaliczka na zakup materiałów stanowi przychód?

Przedsiębiorca zwolniony z VAT-u podpisał umowę ze wspólnotą mieszkaniową na wykonanie prac budowlanych w 2019 r. W grudniu 2018 r. otrzymał zaliczkę na zakup materiałów budowlanych. W 2019 r. zgłosił się do US jako czynny płatnik VAT. Czy zaliczka na zakup materiałów stanowi przychód? W 2018 r. wydano tylko 15% zaliczki.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »