Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozpatrzenie skargi

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 30.11.2012

Złożyłam skargę na pracowników urzędu skarbowego do Dyrektora Izby Skarbowej. Zarzucam pracownikom złe decyzje i działalnie niezgodne z prawem. Wiedziałam, że rozpatrzenie skargi przez naczelnika tego urzędu jest niemożliwe, bo stanie on w obronie swoich pracowników. Tymczasem skarga wróciła do naczelnika i oczywiście ma być analizowana przez zaskarżanych pracowników! Co mogę zrobić?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Organy podatkowe działają głównie na podstawie ustawy Ordynacja podatkowa – ustawa ta nie przewiduje takiego trybu skargi (i rozpatrzenia skargi), w trakcie prowadzonego postępowania, jakiego Pani oczekuje. Co do zasady zatem organy podatkowe mają rację, szczegóły poniżej.

 

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa w dziale IV reguluje w miarę kompleksowo reguły, warunki, role strony i organu, uprawnienia i w ogóle zasady prowadzenia postępowania podatkowego, w tym składanie i rozpatrywanie skarg.

 

W toku postępowania organ podatkowy wydaje postanowienia, które dotyczą poszczególnych kwestii wynikających w toku postępowania podatkowego, lecz nie rozstrzygają o istocie sprawy, chyba że przepisy niniejszej ustawy stanowią inaczej. Decyzja natomiast rozstrzyga sprawę co do jej istoty albo w inny sposób kończy postępowanie w danej instancji.

 

Postępowanie podatkowe jest dwuinstancyjne, zatem od decyzji organu podatkowego wydanej w pierwszej instancji służy Pani odwołanie do organu podatkowego wyższego stopnia. Nie jest zatem tak, że Pani zastrzeżenia odnośnie sposobu prowadzenia postępowania, wykorzystania dowodów itd. zostaną rozpatrzone przez te same osoby, które prowadzą postępowanie; uwagi te winno zawierać odwołanie od decyzji, które powinno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. Rozpatrzenie skargi nie jest automatyczne.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Zgodnie z art. 121 § 2 wspomnianej ustawy „organy podatkowe w postępowaniu podatkowym obowiązane są udzielać niezbędnych informacji i wyjaśnień o przepisach prawa podatkowego pozostających w związku z przedmiotem tego postępowania”.

 

Pamiętać należy, iż w ramach prowadzonego postępowania, zgodnie z art. 123 § 1 ustawy, organy podatkowe obowiązane są zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji umożliwić im wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań. Odnośnie postępowania dowodowego to zasadą jest, że jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Pani jako strona postępowania może wnieść w trakcie jego trwania żądanie dotyczące przeprowadzenia dowodu, które organ winien uwzględnić, jeżeli przedmiotem dowodu są okoliczności mające znaczenie dla sprawy i okoliczności te nie są stwierdzone wystarczająco innym dowodem. Z uprawnienia tego warto korzystać, mimo że to organ podatkowy jest obowiązany zebrać i w sposób wyczerpujący rozpatrzyć cały materiał dowodowy.

 

Reasumując, co do zasady w trakcie postępowania prowadzonego przez organ I instancji ma Pani pełne prawo brać udział w postępowaniu, tj. m.in składać wnioski dowodowe i wypowiadać się na temat dowodów zebranych przez organ. Jako że organy obowiązane jest udzielać niezbędnych informacji i wyjaśnień o przepisach prawa podatkowego pozostających w związku z przedmiotem prowadzonego postępowania, może Pani zadać takich wyjaśnień, nawet przed wydaniem decyzji, ale nie od organu wyższego stopnia, a od organu prowadzącego postępowanie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV plus 10 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Skarga kasacyjna

Zamierzam złożyć skargę kasacyjną. Koszt to ok. 10 tys. zł plus wynagrodzenie adwokata. Niestety przewyższa to moje możliwości finansowe. Dlatego chcę wnioskować o umorzenie ww. kosztów. Czy mogę najpierw złożyć wniosek o umorzenie kosztów, a po jego rozpatrzeniu – skargę kasacyjną? Czy złożenie wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych związanych z kasacją spowoduje przedłużenie terminu do złożenia kasacji?

 

Skarga na przewlekłość postępowania sądowego – kiedy i gdzie złożyć taką skargę?

Interesuje mnie skarga na przewlekłość postępowania sądowego. Jestem bowiem oskarżony w sprawie karnej, która trwa już przeszło 3 lata! Sam adwokat, który prowadzi moją sprawę, twierdzi, że to jeden wielki bałagan. Sprawa już była przenoszona do innego sądu, teraz wróciła z powrotem. Czy ta skarga na przewlekłość postępowania sądowego miałaby sens? Kogo mogę oskarżyć o tę przewlekłość w prowadzeniu postępowania (o ile mogę kogokolwiek)?

Skarga na pracownika starostwa

Uzyskałam pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego. Potem dowiedziałam się od geodety, że budynek jest zbyt szeroki względem granic określonych w planie zagospodarowania przestrzennego. Urzędnicy nawet tego nie sprawdzili! W efekcie mam prawomocne pozwolenie na budowę, lecz nie mogę rozpocząć zaplanowanej budowy. Czy w takiej sytuacji mogę złożyć skargę na pracownika starostwa, który nie dopełnił swoich obowiązków?

 

Wezwanie przez US do uregulowania zaległości VAT małżonka

Od 2009 r. żona ma z mężem rozdzielność majątkową. Obecnie toczy się postępowanie US wobec męża, prowadzącego działalność gospodarczą, o zaległości z tytułu podatku VAT z 2007 i 2008 r. Urząd skarbowy przesłał pismo wzywające żonę do uregulowania zaległości z podatku VAT, jako że zobowiązania powstały przed umową o rozdzielności majątkowej. Oczywiście żona nie jest w stanie zapłacić tych kwot. Jest właścicielem nieruchomości zakupionej w czasie trwania rozdzielności majątkowej. Czy egzekucja może być prowadzona z tej nieruchomości? Czy może być prowadzona z jej rachunków osobistych, z emerytury? Jak żona może się w tym przypadku bronić?

Zarobki z Wielkiej Brytanii i zakup domu w Polsce

Czy osoba mieszkająca i pracująca legalnie w Wielkiej Brytami, kupująca w Polsce dom, będzie musiała udowodnić przed urzędem skarbowym, skąd ma pieniądze na zakup tej nieruchomości.? I czy ponosi jakieś opłaty za wyjątkiem PCC?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »