.
Mamy 13 887 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Rozpad związku i rozliczenia między byłymi konkubentami

Przez pewien czas żyłam w konkubinacie, pół roku temu nasz związek się rozpadł. Wszystkie rzeczy oddałam byłemu chłopakowi, ale u mnie został jego telewizor, a u niego mój, ponadto zostały u niego moje meble. On zgłosił na policję, że nie chcę oddać telewizora, a to nieprawda. Chętnie mu go zwrócę, ale umówiliśmy się, że odda mój telewizor i zrobi przelew na 1500 zł za meble, które miały zostać w jego mieszkaniu. To mieszkanie jest na Pomorzu, a aktualnie oboje mieszkamy na południu Polski. Niestety, minęło pół roku i przelewu dla mnie nie zrobił. Wiem, że tonie w długach, więc żeby mu pójść na rękę, zaproponowałam, abyśmy oddali sobie rzeczy należące do każdego z nas. Na początku się zgodził, a potem stwierdził, że sama, na własny koszt mam zabrać meble z Pomorza. Czy mogę wyegzekwować od niego, aby zwrócił mi te meble wraz z dowozem, czy muszę przetransportować je we własnym zakresie? Co jeśli pojadę po nie, a jego tam nie będzie? Nie mam gwarancji, że jak się z nim umówię, to dotrzyma słowa.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rozpad związku i rozliczenia między byłymi konkubentami

Rozliczenia między byłymi konkubentami

Jeżeli mieszkali Państwo oboje w mieszkaniu na Pomorzu i tam pozostały Pani ruchomości, to Pani powinna sama je odebrać. Inna byłaby sytuacja, gdyby były partner celowo zmienił miejsce ich położenia – jeżeli jednak ruchomości pozostały w miejscu, w którym je Pani pozostawiła – powinna Pani je odebrać we własnym zakresie – nie ma podstaw prawnych, aby były partner transportował je do Pani miejsca zamieszkania.

 

W pierwszej kolejności wskazuję, iż nasze prawo nie zawiera regulacji dotyczących rozliczeń majątkowych po ustaniu konkubinatu. Orzecznictwo wskazuje, że:

 

„1. Rozliczenia z tytułu roszczeń do majątku, jakiego mężczyzna i kobieta, żyjący bez zawarcia związku małżeńskiego, dorobili się prowadząc wspólnie gospodarstwo rolne, oraz z tytułu nakładów, jakich jedno z nich dokonało na nieruchomości lub rzecz ruchomą należącą do drugiego, a wchodzącą w skład tego gospodarstwa, mogą być przeprowadzone w postępowaniu o zniesienie współwłasności przedmiotów stanowiących ich majątek wspólny.

2. Dokonując takich rozliczeń sąd stosuje: co do roszczeń z tytułu nabytych wspólnie, na własność lub w posiadanie, nieruchomości i rzeczy ruchomych, jak również z tytułu nakładów dokonanych na te przedmioty – przepisy o zniesieniu współwłasności, natomiast co do roszczeń z tytułu nakładów dokonanych przez jedną z wymienionych osób w przedmiotach należących do drugiej, a wchodzących w skład wspólnego gospodarstwa – przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu.” [uchwała Sądu Najwyższego z dnia 30 stycznia 1970 r., sygn. akt III CZP 62/69].

 

Wzajemne rozliczenia na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu

Mając na uwadze powyższe, podnoszę, iż wobec Państwa rozstania i wzajemnych rozliczeń należy zastosować właśnie regulacje dotyczące bezpodstawnego wzbogacenia, a zatem proszę zauważyć, iż zgodnie z art. 405 Kodeksu cywilnego (K.c.): „Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości”.

 

Zwrot bezpodstawnego wzbogacenia polegać może na wydaniu uzyskanej korzyści bądź też na zwrocie jej wartości. Z brzmienia komentowanego przepisu wynika przy tym, że zwrot ten powinien zostać dokonany w naturze, a zatem wzbogacony powinien wydać zubożonemu to, co od niego bez podstawy prawnej otrzymał (por. przykładowo K. Pietrzykowski, w: K. Pietrzykowski, Komentarz KC, t. 1, 2018, s. 1374; W. Dubis, w: E. Gniewek, P. Machnikowski, Komentarz KC, 2017, s. 789; T. Sokołowski, w: A. Kidyba, Komentarz KC, t. 3, cz. 1, 2014, s. 360; K. Mularski, w: M. Gutowski, Komentarz KC, t. 1, 2016, s. 1538; E. Łętowska, Bezpodstawne, s. 130).

 

Wezwanie do umożliwienia odbioru rzeczy

Z uwagi na powyższe ma Pani pełne prawo do odbioru swoich ruchomości w miejscu, w którym je Pani pozostawiła. Jeżeli były partner zmienił miejsce ich położenia na znacznie oddalone od tego, w którym je Pani pozostawiła, powinien dostarczyć je do tego miejsca, albowiem przepis wprost wskazuje na wydanie ruchomości.

 

Jest on obowiązany do wydania tych przedmiotów na Pani żądanie. Proszę więc, najlepiej na piśmie, powiadomić go o terminie odbioru rzeczy i o jego obowiązku umożliwienia Pani odbioru pod rygorem wezwania go do naprawienia szkody powstałej na skutek jego zaniechania.

 

Jeżeli jednak nie są Państwo w stanie się porozumieć co do rozliczeń, to pozostaje skierować sprawę na drogę sądową.

Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 - 2 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl