Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozmowa telefoniczna z firmą windykacyjną

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 12.10.2019

Tydzień temu firma windykacyjna zadzwoniła do mojej córki i poinformowała ją, że posiadam zadłużenie. Sama skontaktowałam się z tą firmą i poprosiłam o dokumenty na e-maila. Nie dostałam ich. Ponoć to jakaś sprawa sprzed 15 lat. Rozmowa z firmą windykacyjną była bardzo nieprzyjemna. Nie wiem, co mam robić. Firma groziła zajęciem moich zagranicznych zarobków (mieszkam i pracuję w kraju UE).


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rozmowa telefoniczna z firmą windykacyjną

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Proszę się nie stresować zachowaniem windykatora, jest oczywiste, że powiedzą i zrobią wszystko, żeby zaczęła Pani spłacać należność. Rozmowa telefoniczna nic nie da.

 

Proszę wysłać do nich pismo z podaniem adresu zagranicznego i żądać przesłania dokumentacji, przede wszystkim podstawy dochodzenia roszczenia, pełnomocnictwa albo cesji, potwierdzenia istnienia zobowiązania, negując jednocześnie sam fakt istnienia zobowiązania. W żadnym wypadku proszę nie napisać niczego, co mogłoby zostać uznane za uznanie długu lub zobowiązanie do zapłaty.

 

Zgodnie z art. 776 Kodeksu postępowania cywilnego podstawą egzekucji jest tytuł wykonawczy. Tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Z kolei, zgodnie z art. 777 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego „tytułami egzekucyjnymi są:

 

1) orzeczenie sądu prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu , jak również ugoda zawarta przed sądem

2) wyrok sądu polubownego lub ugoda zawarta przed takim sądem

3) inne orzeczenia, ugody i akty, które z mocy ustawy podlegają wykonaniu w drodze egzekucji sądowej,

4) akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub uiszczenia rzeczy oznaczonych co do gatunku, ilościowo w akcie oznaczonych, albo też obowiązek wydania rzeczy indywidualnie oznaczonej, lokalu, nieruchomości lub statku wpisanego do rejestru gdy termin zapłaty, uiszczenia lub wydania jest w akcie wskazany

5) akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej do wysokości w akcie wprost określonej albo oznaczonej za pomocą klauzuli waloryzacyjnej, gdy akt określa warunki, które upoważniają wierzyciela do prowadzenia przeciwko dłużnikowi egzekucji na podstawie tego aktu o całość lub część roszczenia, jak również termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności,

6) akt notarialny, w którym właściciel nieruchomości albo wierzyciel wierzytelności obciążonych hipoteką, niebędący dłużnikiem osobistym, poddał się egzekucji z obciążonej nieruchomości albo wierzytelności, w celu zaspokojenia wierzyciela hipotecznego, jeżeli wysokość wierzytelności podlegającej zaspokojeniu jest w akcie określona wprost albo oznaczona za pomocą klauzuli waloryzacyjnej, i gdy akt określa warunki, które upoważniają wierzyciela do prowadzenia egzekucji o część lub całość roszczenia, jak również wskazany jest termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności

7) orzeczenie referendarza sądowego prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu,

8) ugoda przed mediatorem”.

 

Jak wspomniano, aby tytuł egzekucyjny stał się tytułem wykonawczym, konieczne jest wydanie tzw. klauzuli wykonalności, w której sąd stwierdza, że tytuł egzekucyjny odpowiada wszelkim wymogom niezbędnym do wszczęcia postępowania egzekucyjnego

 

Warunkiem wszczęcia postępowania egzekucyjnego na podstawie wyroku sądowego lub na podstawie innego tytułu egzekucyjnego jest nadanie klauzuli wykonalności. Tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności staje się bowiem tzw. tytułem wykonawczym, który może być podstawą do wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Poprzez wydanie klauzuli wykonalności sąd stwierdza, że wyrok (lub inny tytuł egzekucyjny) nadaje się do wykonania. Aby uzyskać klauzulę wykonalności, wierzyciel musi wystąpić do sądu z odpowiednim wnioskiem. Aby jednak wydanie klauzuli mogło nastąpić, wyrok musi być prawomocny.

 

Nadto aby prowadzić egzekucję za granicą, potrzebny jest europejski tytuł wykonawczy. Więc nie jest to takie proste, aby nagle firma windykacyjna skierowała do Pani kraju egzekucję. A aby mieli wyrok muszą skierować sprawę do sądu – muszą wskazać Pani adres zamieszkania. Dlatego jest tak ważne, aby napisała Pani do nich pismo – listem, wskazując swój adres zamieszkania.

 

Co więcej należność jest zapewne przedawniona – jeśli wcześniej nie wydano wyroku na to zobowiązanie.

 

Zgodnie z brzmieniem art. 118 Kodeksu cywilnego podstawowym terminem przedawnienia jest termin 10-letni. Od powyższego terminu istnieje szereg wyjątków. Wyjątki te zostały określone już w art. 118 Kodeksu cywilnego, jak również w szeregu przepisów szczególnych. Tak więc zasadą jest, iż roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu w okresie 10 lat, chyba że przepisy prawa ustalają odmienny termin przedawnienia danego roszczenia majątkowego. Artukuł 118 Kodeksu cywilnego ustanawia 3-letni termin przedawnienia roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz roszczeń o świadczenia okresowe. Przykładem świadczenia okresowego, czyli powtarzającego się jest czynsz najmu czy też odsetki, jeżeli są płatne w stałych z góry oznaczonych okresach czasu.

 

Przepisy szczególne regulują natomiast cały szereg terminów przedawnienia. Tytułem przykładu wskazać można następujące przepisy:

 

  • art. 554 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym roszczenia z tytułu sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy, roszczenia rzemieślników z takiego tytułu oraz roszczenia prowadzących gospodarstwa rolne z tytułu sprzedaży płodów rolnych i leśnych przedawniają się z upływem lat dwóch;
  • art. 646 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym roszczenia wynikające z umowy o dzieło przedawniają się z upływem lat dwóch od dnia oddania dzieła, a jeżeli dzieło nie zostało oddane – od dnia, w którym zgodnie z treścią umowy miało być oddane;
  • art. 677 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym roszczenia wynajmującego przeciwko najemcy o naprawienie szkody z powodu uszkodzenia lub pogorszenia rzeczy, jak również roszczenia najemcy przeciwko wynajmującemu o zwrot nakładów na rzecz albo o zwrot nadpłaconego czynszu przedawniają się z upływem roku od dnia zwrotu rzeczy, czy też
  • art. 719 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym roszczenie użyczającego przeciwko biorącemu do używania o naprawienie szkody za uszkodzenie lub pogorszenie rzeczy, jak również roszczenia biorącego do używania przeciwko użyczającemu o zwrot nakładów na rzecz oraz o naprawienie szkody poniesionej wskutek wad rzeczy przedawniają się z upływem roku od dnia zwrotu rzeczy.

 

Z kredytu przedawniają się roszczenia w terminie 3-letnim, o ile nie zostanie przerwany bieg terminu przedawnienia „ przez wniesienie sprawy do sądu, potem do komornika. Jeśli skierują sprawę do sądu wystarczy w odpowiedzi, w sprzeciwie – podnieść zarzut przedawnienia. A póki co egzekucją za granicą nie musi się Pani przejmować. Jak otrzyma Pani odpowiedź – proszę się odezwać.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 minus dwa =

»Podobne materiały

Zajęcie konta bankowego przez komornika bez wcześniejszego powiadomienia nas

Przegraliśmy sprawę z powodu zastosowania niedozwolonej klauzuli. Nie wnosiliśmy apelacji ani zażalenia, zgadzamy się z wyrokiem. Mieliśmy też zapłacić 400 zł tytułem kosztów zastępstwa procesowego za stronę przeciwną. Również tego nie kwestionowaliśmy, ale sądziliśmy, że podobn

Firma windykacyjna – czy może mnie ścigać za granicą?

Wyjechałam do pracy za granicę, ale mam długi w Polsce. Czy firma windykacyjna może zająć moje tutejsze konto bankowe? Nie mogę się skontaktować z tą firmą.

Wpis do KRD

Rozwiązałem umowę o współpracy z pewnym kontrahentem. Zostały mi do zapłacenia dwie należności, z którymi jednak się wstrzymuję – jedna to różnica w cenie deklarowanej w ofercie firmowej i na fakturze, druga wynika z dostarczenia niepełnowartościowego towaru. Dowiedziałem się
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »