
Indywidualne Porady Prawne
Rozłożenie grzywny na ratyAutor: Hanna Żurowska • Opublikowane: 22.07.2014 |
Odbyło się postępowanie karne. Mam do zapłacenia grzywnę oraz koszty sądowe. Ponieważ jestem w trudnej sytuacji finansowej, chciałbym rozłożyć grzywnę na 70 rat. Jednak wyczytałem, że maksymalna liczba rat to 36. Czy da się to jakoś obejść i rozłożyć grzywnę na 70 rat? |
Pyta Pan, czy jest możliwe rozłożenie grzywny na 70 rat. Niestety, maksymalnie można okres spłaty rozłożyć na trzy lata (tj. 36 rat) i to wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach.
W dotychczasowym orzecznictwie próżno szukać przypadków, aby okres ten wydłużono – nie ma w polskim prawie takiej możliwości.
Powyższy mechanizm regulują przepisy Kodeksu karnego wykonawczego (Dz. U. z 1997 r. Nr 90, poz. 557). Jak stanowi art. 49 § 1-3 tego kodeksu:
„Art. 49. § 1. Jeżeli natychmiastowe wykonanie grzywny pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki, sąd może rozłożyć grzywnę na raty na czas nieprzekraczający 1 roku, licząc od dnia wydania pierwszego postanowienia w tym zakresie.
§ 2. W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie, a zwłaszcza wówczas, gdy wysokość grzywny jest znaczna, można rozłożyć grzywnę na raty na okres do 3 lat.
§ 3. Na postanowienie w przedmiocie rozłożenia grzywny na raty przysługuje zażalenie”.
Zatem te 36 rat to już jest wyjątek od zasady i – uczulam – taki wniosek też trzeba bardzo dobrze umotywować.
W orzecznictwie sądów wskazuje się również na fakt, że uiszczenie grzywny jest karą, a więc z istoty rzeczy stanowi uciążliwość i kłopot dla skazanego. Dlatego powoływanie się jedynie na normalne, codzienne trudności z reguły nie będzie wystarczające.
Sąd, wymierzając grzywnę, bierze pod uwagę posiadany przez skazanego majątek, jego zarobki, stan rodzinny itd.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>