Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Konsekwencje podatkowe przekazania prezentu na rzecz kontrahenta

Autor: Artur Nowak • Opublikowane: 19.08.2009

Autor przedstawia podatkowe konsekwencje przekazania prezentu na rzecz kontrahenta na tle uregulowań podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób fizycznych.

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podatnicy przekazujący prezenty swoim kontrahentom powinni pamiętać o istotnych skutkach podatkowych, jakie mogą wystąpić po stronie obdarowanych. Generalnie rzecz biorąc, wydatki na zakup prezentów mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu w podatku dochodowym, jeżeli firma umieści swoje logo na tym prezencie. Wówczas taka operacja będzie miała charakter reklamy, na którą wydatki od 1 stycznia 2007 r. mogą być wliczane w całości do kosztów uzyskania. Jeżeli natomiast prezenty nie będą posiadały jakiegokolwiek elementu reklamującego firmę, która prezent przekazuje, wówczas przekazanie tego prezentu będzie traktowane jako reprezentacja firmy, na którą wydatki nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów (art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT1 i art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT2).

 

Jeżeli chodzi o skutki podatkowe w podatku VAT, należy zwrócić uwagę, że – przekazując nieodpłatnie towary na cele inne niż związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa – podatek VAT musi zostać rozliczony, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług3). Z regulacji tej jednoznacznie zatem wynika, iż muszą zostać spełnione dwa warunki, a mianowicie:

 

  1. Przekazanie towarów powinno zostać dokonane na cele inne niż związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.
  2. Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.

 

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jak wiadomo, z dniem 1 grudnia 2008 r. uchylony został przepis zabraniający odliczania podatku VAT naliczonego, w przypadku gdy zakup nie mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym. Tym samym, jeżeli podatnik zakupił jakiś prezent na cele reprezentacji, wówczas dzięki tej nowelizacji będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z tym zakupem. Warunek drugi jest zatem spełniony.

 

Bardziej problematyczny z punktu widzenia stosowania prawa jest pierwszy z wymienionych warunków. Oto bowiem organy podatkowe uporczywie stoją na stanowisku – pomimo przeciwnej linii orzeczniczej sądów administracyjnych – że podatnik musi odprowadzić podatek VAT od nieodpłatnego przekazania towarów, zarówno wtedy gdy przekazuje je na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem (czyli tak jak literalne brzmienie przepisu), jak i wtedy gdy przekazuje je na cele związane z przedsiębiorstwem, pomimo iż absolutnie z przepisu art. 7 ust. 2 wynika zupełnie coś innego.

 

Organy podatkowe niestety stoją na stanowisku, iż podatku VAT nie trzeba płacić tylko od nieodpłatnego przekazania drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych oraz prezentów o małej wartości (do 10 zł) i próbek (art. 7 ust. 3 ustawy o VAT).

 

Ugruntowana od dłuższego już czasu linia orzecznicza wskazuje natomiast jednoznacznie, iż firma, która nieodpłatnie przekazuje towary na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, nie musi naliczać VAT nawet wówczas, gdy przy ich nabyciu odliczyła podatek naliczony. W tej sytuacji przedsiębiorstwo, które jednak decyduje się na nieodpłatne przekazanie towarów (prezentów) swoim kontrahentom, lecz nie chce odprowadzać z tego tytułu podatku VAT, musi liczyć się z tym, że może go czekać długotrwały spór z organami podatkowymi (który, mówiąc z dużą dozą pewności, zakończy się powodzeniem przed sądem).

 

Jednocześnie przedsiębiorcy muszą mieć na uwadze konsekwencje ewidencyjne wynikające z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pamiętać bowiem należy, że u obdarowanych pojawi się przychód podatkowy, który w zależności od wysokości obdarowania może zostać zwolniony z opodatkowania (gdy jednorazowa wartość nieodpłatnych świadczeń nie przekracza 100 zł (art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy) bądź też zostać opodatkowany (gdy wartość ta przekracza 100 zł).

 

W tej sytuacji podatnik wystawi tylko formularz PIT-8C i do końca lutego roku następnego przekaże go obdarowanemu oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania tego ostatniego (art. 42a ustawy o PIT). Podatek dochodowy rozliczy już sam obdarowany, wykazując osiągnięty przychód w składanym przez siebie zeznaniu rocznym.

 

 

 

 ————————————————————

  1. Dz. U. z dnia 3 marca 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.
  2. Dz. U. z dnia 13 lipca 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.
  3. Dz. U. z dnia 5 kwietnia 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.Stan prawny obowiązujący na dzień 19.08.2009

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 - VIII =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Nieodpłatne udostępnienie nieruchomości

Autor omawia podstawowe uregulowania dotyczące nieodpłatnego udostępniania nieruchomości na tle podatku dochodowego. Rozwiewa również wątpliwości, jakie narosły wokół tego tematu w związku ze zmianą przepisów od 1 stycznia 2009 r.

Amortyzacja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – część 1

Autor w trzyczęściowym cyklu artykułów zawarł obszerne omówienie zagadnień związanych z amortyzacją środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W pierwszej części wyjaśnia, jak należy rozumieć pojęcie wartości początkowej w kontekście przepisów prawa.

Refinansowanie kredytu a ulga odsetkowa

Artykuł omawia zagadnienie refinansowania kredytu, uwzględniając możliwość zachowanie prawa do ulgi odsetkowej.

Znaczenie cen transferowych

Jest to pierwszy artykuł z cyklu publikacji poruszających problemy cen transferowych i transakcji między podmiotami powiązanymi – stanowi on niejako wprowadzenie do tematu.

Czym jest sprzedaż premiowa oraz jakie skutki podatkowe powoduje

W artykule wyjaśniono, czym jest sprzedaż premiowa oraz jakie skutki podatkowe powoduje w podatku dochodowym i podatku od towarów i usług.

Jak rozliczać się z fiskusem z przychodów ze sprzedaży zdjęć?

Autor wskazuje, kiedy i jak rozliczać się z fiskusem z przychodów uzyskiwanych ze sprzedaży zdjęć.

Czym są wierzytelności nieściągalne na gruncie ustawy o podatku dochodowym?

Autor wyjaśnia, czym są wierzytelności nieściągalne na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i kiedy mogą stanowić koszt uzyskania przychodu.

Zasady i warunki odliczeń wydatków na cele rehabilitacyjne

Autor omawia zasady i warunki odliczeń wydatków na cele rehabilitacyjne.

Zasady odliczania darowizn w podatku dochodowym od osób fizycznych

Autor omawia zasady odliczania darowizn w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »