Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozliczenie jako samotny rodzic a małżeństwo

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 14.03.2011

Kilka miesięcy temu ożeniłem się, przedtem byłem osobą samotnie wychowującą dziecko. Czy za 2010 r. mogę rozliczyć się na dotychczasowych zasadach, korzystając z ulgi? Czy by rozliczać się wspólnie z żoną, koniecznie trzeba rozpocząć rok podatkowy jako małżeństwo?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Warunkiem wspólnego rozliczenia małżonków jest istnienie między nimi przez cały rok podatkowy wspólności majątkowej – zatem by rozliczyć się z małżonką za rok 2011, już 1 stycznia 2011 r. musi istnieć wspólność majątkowa.

 

Co do ewentualnego rozliczenia z dzieckiem, to przysługuje ono samotnie wychowującym dzieci.

 

Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

 

Z chwilą zawarcia małżeństwa przestał Pan być osobą samotnie wychowującą dziecko, zatem nie ma moim zdaniem możliwości rozliczenia się wspólnie z dzieckiem na preferencyjnych zasadach dla osób samotnie wychowujących dzieci, gdy pozostaje się w związku małżeńskim (z wyżej wymienionymi wyjątkami).

 

Za rok 2010 można rozliczać się na obecnie obowiązujących zasadach – istnieje zatem możliwość rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć minus 5 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Osoba samotnie wychowująca dziecko

Jestem rozwiedziony od 10 lat. Zgodnie z decyzją sądu dziecko powinno mieszkać z matką, ale od 9 lat mieszka ze mną. Od dwóch lat mam partnerkę, z którą wybudowaliśmy wspólny dom. Nie mamy własnych dzieci. Partnerka nie uczestniczy w wychowaniu mojego syna, choć troszczy się o niego. Od kilku lat rozliczam się na preferencyjnych zasadach, ale teraz zmieniam urząd i będę miał sporą nadpłatę podatku. Czy nadal mogę rozliczać się jako osoba samotnie wychowująca dziecko? Jeśli nie – jakie grożą mi konsekwencje?

Rozliczenie podatku jako osoba samotnie wychowująca dziecko

Rozliczając podatek za 2012 r., zaznaczyłem, że jestem osobą samotnie wychowującą dziecko. Jestem kawalerem. Dziecko od urodzenia jest na moim utrzymaniu. W poniedziałek otrzymałem wezwanie z urzędu skarbowego z informacją o konieczności dostarczenia następujących dokumentów: PIT-11 za 2011 r., akt urodzenia dziecka, dokument potwierdzający prawo do rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca dziecko (np. orzeczenie o rozwodzie lub akt zgonu). Ostatniego z tych dokumentów nie posiadam. Czy powinienem dołączyć jakiś inny dokument, czy może napisać jakieś oświadczenie?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »