Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozliczenie dochodu z pracy najemnej na statku morskim

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 10.12.2014

Jak rozliczyć dochód z pracy najemnej jako marynarz na statku morskim? Jestem marynarzem zatrudnionym na statku w żegludze międzynarodowej, ale zamieszkuję w Polsce. Siedziba pracodawcy mieści się w Singapurze. Pytanie dotyczy podatku za ten rok z uwzględnieniem nowej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisanej przez RP i Singapur w roku 2012, a która wchodzi w życie 1 stycznia 2014 r. Jak powinno wyglądać moje rozliczenie?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Singapuru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz Protokołu do tej Umowy, podpisanych w Singapurze dnia 4 listopada 2012 r. Zatem zgodnie z jej postanowieniami rozliczone zostać powinny dochody osiągnięte od 1 stycznia 2014 roku.

 

Artykuł 15 ust. 3 umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Singapuru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu podpisanej w Singapurze dnia 4 listopada 2012 r. stanowi, że wynagrodzenie uzyskane, w związku z wykonywaniem pracy najemnej na pokładzie statku morskiego lub statku powietrznego, eksploatowanego w transporcie międzynarodowym przez przedsiębiorstwo Singapurskie podlega opodatkowaniu tylko w Singapurze. Jednakże, jeżeli takie wynagrodzenie jest uzyskiwane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce, wówczas może ono także być opodatkowane w Polsce. Oba zatem kraje mają prawo do opodatkowania wynagrodzenia, by do podwójnego opodatkowania nie dochodziło stosuje się właściwą metodę unikania podwójnego opodatkowania.

 

Zgodnie z art. 22 ust. 1 lit. a) gdy osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami ww. umowy może być opodatkowany w Singapurze, Polska zezwoli na odliczenie od podatku od dochodu tej osoby, kwoty równej podatkowi zapłaconemu w Singapurze (odliczenie nie może przekroczyć tej części podatku, obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która przypada na dochód lub zyski uzyskane w Singapurze).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Jako że nowa metoda unikania podwójnego opodatkowania przewidywana w wyżej wymienionej umowie to metoda odliczenia proporcjonalnego, konieczne będzie rozliczanie się z przedmiotowego dochodu zarówno w Singapurze jaki i w Polsce. Dd tej pory, jeśli osiągano tylko dochód opodatkowany w Singapurze, rozliczenie w Polsce nie było konieczne.

 

Warto pamiętać, że w podatkowym sensie niekorzystną zmianę umowy niweluje ulga z art. 27g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która (w uproszczeniu), pozwala na odliczenie kwoty stanowiącej różnicę między podatkiem obliczonym zgodnie z korzystniejszą metodą i metodą odliczenia proporcjonalnego.

 

Jak wskazuje A. Bartosiewicz: „Należy przy tym mieć na uwadze okoliczność, że podatnik będzie mógł w Polsce skorzystać z tzw. ulgi abolicyjnej określonej w art. 27g ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.f. Powyższe oznacza, że – mając na względzie ulgę abolicyjną – sytuacja podatnika, o ile nie osiąga on innych dochodów w Polsce, faktycznie zupełnie się nie zmieni; podatku dochodowego w Polsce nie będzie. Zeznanie roczne trzeba będzie jednak wypełnić nieco inaczej”.

 

 

 

Stan prawny z 20.07.2013 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - I =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Rozliczenie PIT za pracę w Norwegii

Od 2007 r. mój mąż pracuje legalnie w Norwegii. Czy ma obowiązek rozliczania PIT w Polsce lub zgłaszania się w urzędzie skarbowym? Dodam, że mąż przyjeżdża do Polski tylko na dwa miesiące w roku, ale tu mieszkam ja i nasze dzieci.

Opodatkowanie marynarzy

Od wielu lat jestem marynarzem kontraktowym. Nigdy nie składałem PIT-ów. W 2011 r. uzyskałem prawo do emerytury pomostowej, której pobieranie natychmiast zawiesiłem. ZUS przelał jednak na moje konto pierwsze pieniądze (7000 zł). Zwróciłem je, ale niestety z opóźnieniem – w styczniu 2013 r. ZUS przesłał już do urzędu skarbowego deklarację za 2011 r. Urząd skarbowy żąda teraz ode mnie rozliczenia całości dochodów w kraju i za granicą za 2011 r. oraz za 2012 r. (w którym ZUS omyłkowo wykazał 5 zł dochodu). Zarobiłem w tym czasie ok. 70 000 dolarów na statku pod banderą maltańską, którego firma zarządzająca miała siedzibę prawdopodobnie w USA. Być może była zarejestrowana w jakimś raju podatkowym, nie mam co do tego pewności. Czy zostanę opodatkowany w Polsce, czy też obejmie mnie umowa o zapobieganiu podwójnego opodatkowania? Jakiej wysokości podatek ewentualnie musiałbym zapłacić? Co mi grozi za opóźnione złożenie zeznania podatkowego?

Marynarz a podatki

Jestem marynarzem. Zarząd efektywny mojego statku znajduje się w Szkocji; pływam na wodach brytyjskich, holenderskich i duńskich. Na stałe jestem zameldowany w Polsce. W jakich krajach powinienem płacić podatki?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »