Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozliczenie podarowanego samochodu żonie przy podziale majątku

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 25.02.2019

Po ślubie kupiłem z żoną samochód, na który z majątku osobistego wydałem 25 tys. zł, a żona 5 tys. – też z majątku osobistego. Po kliku latach jej go podarowałem. Oczywiście jego wartość zmalała. Jak przedstawiałoby się nasze rozliczenie przy podziale majątku?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z treścią art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

 

§ 1. Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

§ 2. Do majątku wspólnego należą w szczególności:

1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków;

2) dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków;

3) środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków;

4) kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 121, z późn. zm.).”

 

Jeżeli samochód został nabyty ze środków z majątku osobistego, to nigdy nie wszedł w skład masy majątkowej wspólnej. Staliście się Państwo współwłaścicielami w częściach ułamkowych. Darowizna przez Pana udziału w samochodzie na rzecz żony spowodowała, iż ona stała się jego jedyną właścicielką. Żona jest jedynym dysponentem pojazdu. Oznacza to, że nie może Pan dochodzić rozliczenia żadnych nakładów na ten samochód. Aktem woli wyzbył się Pan jego własności i przeniósł Pan udział na żonę. Oczywiście jako darczyńca ma Pan prawo w pewnych sytuacjach darowiznę cofnąć. Dotyczy to wypadków rażącej niewdzięczności obdarowanego wobec darczyńcy. Wówczas może Pan złożyć oświadczenie o odwołaniu darowizny i zażądać zwrotu przedmiotu darowizny. W oświadczeniu należy wskazać przyczynę odwołania darowizny. Natomiast nie ma możliwości rozliczenia nakładów, gdyż przedmiot aktem Pana woli wyszedł z majątku osobistego i wszedł do majątku osobistego żony.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII plus 0 =

»Podobne materiały

Intercyza w trakcie małżeństwa i aktualny podział majątku

W 2004 r., w czasie trwania naszego małżeństwa podpisaliśmy intercyzę. W listopadzie ubiegłego roku dostaliśmy rozwód, czeka nas jeszcze sprawa o podział majątku. W chwili podpisania rozdzielności (czyli intercyzy) posiadaliśmy jako małżeństwo dwa mieszkania nabyte wspólnie o wartości jedno 50

Rozdzielność majątkowa a wspólny kredyt mieszkaniowy

Czy można ustanowić rozdzielność majątkową małżonków mimo posiadania przez nich wspólnego kredytu mieszkaniowego? Mamy oddzielne konta, mieszkam sama z synem i samodzielnie spłacam kredyt oraz opłacam nasze wspólne mieszkanie. Sąd orzekł, że przyjmie pozew, jeśli spłacę cały kredyt. Czy to zgodne z
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »