Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozliczenie lekarza za pracę w Szwecji - centrum życiowe w Polsce

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 28.05.2019

Od kilkunastu lat pracuję w Szwecji jako lekarz, brak dochodów w Polsce, zatem brak obowiązków deklaracji podatkowej. Centrum życiowe w Polsce. Czy w świetle wchodzącej w życie konwencji MLI będę zobowiązany do złożenia deklaracji już za rok 2018, czy też dopiero za rok 2019?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Konwencja Wielostronna MLI ma oddziaływanie na daną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek. Pierwszym warunkiem jest to, aby oba zainteresowane Państwa podpisały oraz ratyfikowały MLI. Informację dotyczące danego kraju i etapu ratyfikacji znajdują się na stronie: http://www.oecd.org/tax/treaties/beps-mli-signatories-and-parties.pdf

 

Z powyższego wynika, że w przypadku Polski konwencja weszła w życie w dniu 01.07.2018 r. Natomiast w stosunku do Szwecji konwencji weszła w dniu 01.10.2018 r.

 

W dalszej kolejności wyjaśnić należy, kiedy przepisy zaczynają być stosowane. Należy bowiem zaznaczyć, że nie następuje to już z dniem ratyfikacji. Ratyfikacja konwencji MLI a rozpoczęcie jej stosowania to dwa różne terminy.

 

Jak czytamy w art. 35 ust. 1 lit. a) Konwencji MLI, rozpoczęcie stosowania następuje, w zakresie podatków nakładanych w okresach podatkowych rozpoczynają się w dniu lub po dniu, w którym upłynął termin sześciu miesięcy kalendarzowych, rozpoczynający bieg z późniejszą z dat, z którą MLI wchodzi w życie w każdej ze stron danej UPO.

 

W konsekwencji rozpoczęcie stosowania Konwencji MLI następuje od roku podatkowego, który ma miejsce po upływie 6 miesięcy od ratyfikowania umowy przez Państwo, które dokonało tego później.

 

Polska ratyfikowała umowę 1.07.2018r., natomiast Szwecja 01.10.2018 r. W konsekwencji okres 6 miesięcy liczymy od daty ratyfikacji przez Szwecje. Okres 6 miesięcy upływa w dniu 1.04.2019 r. Konwencja MLI jest stosowana od roku następnego po upływie 6 miesięcy. W rezultacie konwencja MLI w stosunku do polsko-szwedzkiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania będzie stosowana w stosunku do dochodów osiąganych od 1 stycznia 2020 r.

 

Jak czytamy w wyjaśnieniu Ministerstwa Finansów w sprawie Konwencji MLI z dnia 02.11.2018 r.:

 

„WAŻNE!

 

Od 1 stycznia 2019 r. Konwencja MLI będzie stosowana do podatków u źródła w odniesieniu do UPO z Austrią, Australią, Francją, Izraelem, Japonią, Litwą, Nową Zelandią, Serbią, Słowacją, Słowenią i Wielką Brytanią.

 

Natomiast w odniesieniu do pozostałych podatków (w tym do podatków od dochodów z pracy najmniej), od 1 stycznia 2019 r. Konwencja MLI będzie stosowana wyłącznie do UPO z Austrią i Słowenią”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy minus cztery =

»Podobne materiały

Rozliczenie dochodów z Holandii

Czy jeżeli pracuję na pokładzie holenderskiego holownika, który dopycha duże statki do nabrzeża, może mieć zastosowanie art. 15 ust. 3 polsko-holenderskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, który dotyczy pracy najemnej wykonywanej na pokładzie statku morskiego, ale w transporcie międzynarod

Założenie spółki LLC w USA

Jestem obywatelem polskim i obecnie nie prowadzę działalności gospodarczej. Mam jednak pomysł na działalność gospodarczą, z tym że miałaby ona sens, gdyby spółka miała siedzibę w USA. Myślę, że najlepszym pomysłem będzie założenie spółki LLC w stanie Delaware. LLC nie podlega obowiązkowi podatkowemu

Miejsce opodatkowania dochodu marynarza

Jestem marynarzem, moim pracodawcą jest firma z Singapuru, ale wynagrodzenie wpływa na moje konto z Hongkongu. Mam umowę o pracę. W Polsce nie osiągam żadnych dochodu. Czy mając dochody tylko z pracy jako marynarz mam obowiązek zgłoszenia tego do urzędu skarbowego? Jak będzie wyglądała sytuacja, kie
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »