Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozliczenie dochodów z umów o dzieło i emerytury

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 29.04.2019

Do tej pory rozliczałem się wspólnie z żoną na PIT-37 lub PIT-36 (jeśli były zlecenia z zagranicy). W tym roku będzie to PIT-36 (bez odliczeń), ale w moim przypadku doszedł nowy element – emerytura, którą pobieram od lipca. Zatem pierwsza kwestia to rozliczenie dochodów z umów o dzieło (oboje wykonujemy taką samą pracę) i mojej emerytury. Czy należy rozliczać razem na jednym rozliczeniu? Natomiast druga sprawa dotyczy już kolejnego roku, ponieważ być może jeszcze w styczniu żona zacznie wynajmować mieszkanie ze spadku (podatek od spadku opłacony). Dalej będziemy pracować na umowy o dzieło (być może również ze zleceniami z zagranicy) oraz ja będę pobierał emeryturę. Czy te trzy elementy będą się łączyć, a jeśli tak, to w jaki sposób (przy założeniu, że nadal będziemy rozliczać się wspólnie)?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W przypadku otrzymywania emerytury zaliczki na podatek pobiera w ciągu roku organ rentowy. Zgodnie bowiem z treścią art. 34 ust. 1 ustawy PIT organy rentowe są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki miesięczne od wypłacanych bezpośrednio przez te organy emerytur i rent, świadczeń przedemerytalnych i zasiłków przedemerytalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, rent strukturalnych oraz rent socjalnych.

 

Kolejnym obowiązkiem organu rentowego jest przesłanie do emeryta oraz do urzędu skarbowego informację o rocznym dochodzie z emerytur. Informacja ta w formie PIT-40A /PIT-11 jest przesyłana w terminie do końca lutego za rok poprzedni. Potwierdza to treść art. 34 ust. 8 ustawy PIT, gdzie czytamy, że „w przypadku gdy organ rentowy nie jest obowiązany do dokonania rocznego obliczenia podatku, sporządza w terminie do końca lutego, po upływie roku podatkowego, imienną informację o wysokości uzyskanego dochodu, według ustalonego wzoru, i w tym samym terminie przekazuje podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika wykonuje swoje zadania”.

 

Należy podkreślić, że dochód z tytułu emerytur może być rozliczany wspólnie z innymi źródłami przychodu (np. z umową o dzieło) oraz może być rozliczany wspólnie z małżonkiem. Jak bowiem czytamy w art. 34 ust. 9 ustawy PIT, „jeżeli podatnik poza dochodami uzyskanymi od organu rentowego:


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Rozliczenie dochodów z umów o dzieło i emerytury

 

1) nie uzyskał w roku podatkowym innych dochodów, z wyjątkiem określonych w art. 30–30c oraz art. 30e,

2) nie korzysta z odliczeń, z zastrzeżeniem ust. 10–10b,

3) nie korzysta z możliwości łącznego opodatkowania jego dochodów z dochodami małżonka bądź nie korzysta z możliwości opodatkowania, o którym mowa w art. 6 ust. 4,

4) nie uzyskał dochodów powodujących obliczenie należnego podatku w sposób określony w art. 27 ust. 8,

5) (uchylony),

6) nie ma obowiązku doliczenia kwot uprzednio odliczonych, z zastrzeżeniem ust. 11,

 – podatek wynikający z rozliczenia rocznego obniżony o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w art. 27b, pobranej w roku podatkowym przez organ rentowy ze środków podatnika, jest podatkiem należnym od podatnika za dany rok, chyba że naczelnik urzędu skarbowego wyda decyzję określającą wysokość zobowiązania podatkowego w innej wysokości”.

 

W konsekwencji powyższego jeżeli podatnik korzysta z możliwości łącznego opodatkowania z małżonkiem, to musi samodzielnie wypełnić zeznanie PIT-37/PIT-36, wpisując dane przesłane mu od organu podatkowego na formularzu PIT-40A/PIT-11.

 

W zakresie wynajmu możliwe są dwie formy rozliczenia. Pierwsza forma to rozliczenia najmu na zasadach ogólnych. W takim przypadku z najmu łączy się z pozostałymi dochodami (z umowy o dzieło i emerytury), a podatek płatny jest od skumulowanych dochodów. Małżonkowie mogą wtedy się wspólnie rozliczać wszystkie dochody z trzech źródeł w oparciu o formularz PIT-37/PIT-36.

 

Druga możliwa forma rozliczenia to opodatkowanie najmu prywatnego ryczałtem według stawki 8,5%. W takiej sytuacji małżonka dochód z najmu będzie rozliczała na osobnym formularzu PIT-28 składanym do końca lutego. Natomiast dochody z umowy o dzieło oraz emerytury będą opodatkowane na formularzu PIT-37/PIT-36. W zakresie dochodów z emerytury oraz umowy o dzieło istnieje możliwość wspólnego rozliczenia. Stanowi o tym art. 6 ust. 9 ustawy PIT. W rezultacie dochód z najmu będzie rozliczony na PIT-28, zaś dochód z emerytury oraz umów o dzieło wspólnie z małżonką na PIT-36/PIT-37.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero minus 4 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Odsetki od kredytu jako koszty uzyskania przychodów

Czy zapłacone odsetki od kredytu hipotecznego można zaliczyć do kosztu uzyskania przychodów? Mieszkanie zostało kupione w 2005 roku i sprzedane w 2010 r., a finansowane było częściowo kredytem hipotecznym.

 

Rozliczenie opłaty wstępnej leasingu za samochód

Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, płatnikiem podatku VAT (podatek liniowy). Mam zamiar wziąć w leasing operacyjny samochód, termin spłaty leasingu wynosi 3 lata, raty leasingowe fakturowane są co miesiąc. Firma leasigowa zaproponowała, że na opłatę wstępną wystawi fakturę VAT, wpisując w treści „I rata lesingowa, data sprzedaży grudzień 2009 r.” Czy tę I ratę leasingową, pod którą faktycznie znajduje się opłata wstępna, mogę w miesiącu otrzymania faktury zaksięgować w koszty, czy rozłożyć proporcjonalnie do czasu trwania leasingu?

Sprzedaż zakupionego mieszkania - ile wyniesie podstawa opodatkowania?

W 2008 r. zakupiłem mieszkanie od spółdzielni mieszkaniowej. Przeniesienie własności (akt notarialny) nastąpiło w sierpniu 2009 r. Cena mieskania to 150 tys. zł, ale wraz z odsetkami muszę oddać bankowi 170 tys. zł. Mieszkanie obecnie chcę sprzedać za 200 tys. zł. Ile wyniesie podstawa mojego opodatkowania?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »