Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozliczenie deklaracji VAT- 7 do urzędu celno-skarbowego

Autor: Piotr Brożyński • Opublikowane: 07.07.2017

Firma X zgłosiła zgłoszenie celne w miesiącu sierpień 2016. w oddziale celnym, gdzie VAT był zgłoszony zgodnie z art. 33a ustawy o podatku od towarów i usług. W miesiącu wrześniu 2016 w oddziale celnym firma X złożyła deklarację VAT-7 za miesiąc sierpień 2016, wykazując dane zgłoszenie celne, lecz z pomniejszoną kwotą VAT – inną niż w zgłoszeniu celnym. Urząd celny przyjął deklarację i na tym sprawa się zakończyła. Jednakże w miesiącu maju 2017 firma dopatrzyła się błędu i złożyła deklarację – korektę w urzędzie skarbowym i tym samym w urzędzie celno-skarbowym. Czy w urzędzie celno-skarbowym nie popełniono błędu, przyjmując deklarację z obniżoną kwotą? Czy wystarczyło tylko to, że deklaracja została złożona?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Rozliczenie deklaracji VAT- 7 do urzędu celno-skarbowego

Piotr Brożyński

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Jak rozumiem, w przedstawionym zapytaniu wystąpiła sytuacja, w której podatnik w zgłoszeniu celnym przedstawianym służbom celnym podał wartości inne niż wykazane później w deklaracji VAT-7. Kwoty podane w zgłoszeniu celnym były prawidłowe, a te wykazane w VAT-7 były zaniżone. Zakładam, że omyłkowo wykazano w deklaracji VAT-7 zaniżoną kwotę zarówno podatku VAT należnego, jak i naliczonego z tytułu importu. Jednocześnie rozliczają się Państwo z tytułu importu metodą uproszczoną (art. 33a ustawy o VAT), a zatem VAT należny jest jednocześnie VAT naliczonym w tej samej deklaracji VAT-7. Po dłuższym czasie dopatrzono się powstałej omyłki i dokonano korekty VAT-7, podwyższając zarówno kwotę VAT należnego, jak i VAT naliczonego za okres zgłoszenia, tj. sierpień 2016.

 

Należy wskazać, iż w działaniu organu podatkowego nie można w takim wypadku dopatrzyć się nieprawidłowości w szczególności w związku z przyjęciem deklaracji VAT-7 z wartościami niezgodnymi ze zgłoszeniem celnym. Podatnik jest zobowiązany do podania w składnej przez siebie deklaracji podatkowej podstawy opodatkowania i wysokości podatku w prawidłowej wysokości. To na podatniku ciąży w tym zakresie pełna odpowiedzialność i jest on zobowiązany do rozliczenia z organem podatkowym podatku zgodnie ze składną przez siebie deklaracją. W przypadku podania błędnych wartości może on dokonać korekty deklaracji. Jeśli błąd w deklaracji zostanie zauważony przez organ w trakcie kontroli podatkowej, organ może w konsekwencji prowadzonego postępowania wydać decyzję określającą wysokość zobowiązania podatkowego w prawidłowej wysokości. Można nawet powiedzieć, iż organ podatkowy nie ma prawa nie przyjąć od podatnika deklaracji, nawet jeśli są w niej ewidentne błędy czy zaniżona podstawa opodatkowania i podatek do zapłaty. W takim wypadku może natomiast podjąć czynności sprawdzające czy kontrolne w celu doprowadzenia do prawidłowego rozliczenia podatku przez podmiot do tego zobowiązany.

 

Organ podatkowy musiał zatem w Państwa wypadku przyjąć deklarację. Dopiero późniejsza weryfikacja deklaracji ze zgłoszeniem celnym mogłaby doprowadzić organ do przekonania, iż dokonano błędów w rozliczeniu VAT, co w konsekwencji mogło by doprowadzić do określenia podatku w ramach postępowania podatkowego. Zdążyli Państwo jednak ubiec organ podatkowy i złożyli Państwo korektę deklaracji, w której podatek został wykazany w zaniżonej wysokości, wyjaśniając tym samym sytuację związaną z pierwotnie błędnie złożoną deklaracją. Można jeszcze tylko nadmienić, iż gdyby błędy zostały popełnione nie w deklaracji, a w zgłoszeniu celnym (np. w zakresie wartości celnej), to w tym wypadku organ z własnej inicjatywy lub na wniosek podatnika wydawałby decyzję określającą wartość podatku VAT w prawidłowej wysokości.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery minus siedem =

»Podobne materiały

Przesyłka z zagranicy na osobę fizyczną a sprzedaż towaru w Polsce jako firma

Dostałam pocztą trzy paczki z Kanady, zawierające towar wysłany na osobę fizyczną. Wartość zadeklarowana całości: 3000 CAD. Żadna paczka nie została oclona, nie mam żadnego dokumentu od celników. Na jednej paczce jest zielona pieczątka „dopuszczone do obrotu”, na dwóch po

Prawo własności przemysłowej – czy doszło do jego naruszenia?

Kupiłem dwa telefony z Chin, które zostały zatrzymane przez urząd celny – stwierdzono, że to podróbki (to możliwe, mimo że sprzedawca zapewniał, że to sprzęt oryginalny). Kupiłem je na własny użytek. Jestem wezwany jako świadek. Jakie mam prawa, jak się wytłumaczyć i co mi gr

Dropshipping z Chin – czy dropshipping to dobre rozwiązanie dla sklepu internetowego?

Prowadzę działalność gospodarczą (sklep internetowy) i sprowadzam produkty z hurtowni z Chin. Do tej pory załatwiałam wszystkie certyfikaty, pozwolenia, płaciłam VAT i cło. Wszystko to zajmuje dużo czasu, dlatego rozważam dropshipping. Widzę to tak: ja na stronie WWW zamieszczę towar z
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »