Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zapłata za fakturę w walucie obcej

Autor: Karol Jokiel • Opublikowane: 18.03.2009

Sprzedający sprzedaje kupującemu na warunkach DAF (np. granica Białoruś-Polska) towary, np. gaz propan-butan, zakupione za granicą. Sprzedający wystawia fakturę handlową w walucie obcej. 1) Czy są jakieś ograniczenia wynikające z rozliczania się w walucie obcej? 2) Czy istnieje zagrożenie obowiązkiem uiszczania podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC)? Druga sytuacja: sprzedający sprzedaje kupującemu towary na warunkach FCA – wymienione jest z nazwy miejsce w kraju UE lub spoza UE. 3) Czy na sprzedającym bądź kupującym spoczywają jakieś dodatkowe obowiązki, typu obowiązek rejestracji firmy na terenie kraju, gdzie dokonuje się transakcji itp.?

Karol Jokiel

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Odpowiadając na Pana pytanie, uprzejmie informuję, co następuje.

 

Ad 1)

Co do kwestii możliwości rozliczania się przez podmioty krajowe na terytorium Polski – jeszcze do dnia 23 stycznia 2009 r. obowiązywał art. 358 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym „z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, zobowiązania pieniężne na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej mogą być wyrażone tylko w pieniądzu polskim”.

 

Potwierdzeniem tej zasady były przepisy ustawy z 27 lipca 2002 r. Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 141, poz. 1178 ze zm.), w tym zwłaszcza art. 9 ust. 1 pkt 15, zgodnie z którym ograniczeniom podlega zawieranie umów oraz dokonywanie innych czynności prawnych, powodujących lub mogących powodować rozliczanie się w kraju w walutach obcych, a także dokonywanie w kraju takich rozliczeń, z wyjątkiem tylko kilku przypadków szczególnych.

 

Z dniem 24 stycznia 2009 r. weszła jednak w życie ustawa nowelizująca Kodeks cywilny oraz Prawo dewizowe, mocą której wykreślono art. 9 ust. 1 pkt 15 Prawa dewizowego, art. 358 Kodeksu cywilnego stanowi zaś odtąd, że „jeżeli przedmiotem zobowiązania jest suma pieniężna wyrażona w walucie obcej, dłużnik może spełnić świadczenie w walucie polskiej, chyba że ustawa, orzeczenie sądowe lub czynność prawna zastrzega spełnienie świadczenia w walucie obcej”.

 

Skutkiem wyżej wymienionych zmian jest zniesienie z dniem 24 stycznia 2009 r. obowiązującej dotychczas w naszym systemie prawnym zasady walutowości mającej bronić polskiego pieniądza w relacjach cywilnoprawnych (tak: P.B.Szymała, „Rzeczpospolita”, 9 stycznia 2009 r., s. C7).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Ad 2)

Odnosząc się do kwestii obowiązku uiszczania PCC w trybie ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 86, poz. 959 ze zm.)...

 

W pierwszej kolejności zwracam uwagę, że zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy czynności cywilnoprawne nie podlegają opodatkowaniu, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z tego podatku zwolniona.

 

Istotę wyłączenia przewidzianego w art. 2 pkt 4 ustawy trafnie oddaje wyrok NSA z 18 lutego 2003 r. (SA/Bk 877/2002, POP 2003, nr 6): „O wyłączeniu umowy sprzedaży spod działania przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy są podatnikami podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna z nich z tytułu dokonania tej określonej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona od tego podatku”.

 

Zwracam Pana uwagę na ten przepis, gdyż pisze Pan, że transakcja, której skutków dotyczy pytanie, jest dokonywana pomiędzy polskimi podmiotami, które VAT rozliczają.

 

Powyższa zasada ma znaczenie, jeżeli przedmiotem umowy jest towar znajdujący się w chwili zawarcia umowy na terytorium Polski. Jeżeli zaś przedmiotem umowy jest towar nieznajdujący się w chwili zawierania umowy na terytorium Polski, to PCC wchodzi w grę tylko wtedy, gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium RP i czynności cywilnoprawnej dokonano (zawarto umowę) na terytorium RP.

 

Ad 3)

Prowadzenie działalności gospodarczej przez podmiot zagraniczny – w rozumieniu powtarzającego się dokonywania czynności handlowych, usługowych itp. w celach zarobkowych – praktycznie zawsze będzie wiązać się z potrzebą zarejestrowania działalności gospodarczej w kraju, w którym prowadzi się działalność. Co najwyżej będziecie Państwo mieć swobodę wyboru formy jej prowadzenia (oddział, spółka córka, działalność jednoosobowa agenta Państwa spółki itd.) stosownie do przepisów prawa kraju wykonywania działalności gospodarczej.

 

W konsekwencji prowadzenia działalności za granicą będziecie musieli Państwo spełniać wymogi analogiczne do tych stawianych miejscowym przedsiębiorcom. W szczególności, dokonując za granicą czynności podlegających podatkowi od wartości dodanej (zagranicznemu VAT), których miejscem wykonania będzie – stosownie do obowiązujących przepisów prawa – ów właśnie kraj, konieczne stanie się zarejestrowanie na miejscu jako podatnik VAT oraz rozliczanie tam tego podatku czy podatku dochodowego w odpowiednim zakresie.

 

Brak rejestracji działalności gospodarczej traktuje się zazwyczaj w poszczególnych systemach prawnych jako czyn przestępny i podlega karze, zaniedbania zaś w zakresie rozliczeń rachunkowo-podatkowych rodzą nadto odpowiedzialność finansową.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 minus V =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Podatki związane z cesją prawa partycypacji w TBS

Alina partycypowała w budowie mieszkania w zasobach TBS. Nabyła prawo do wskazania najemcy za ok. 40 000 zł. Po kilku latach Alina dokonała cesji za zgodą TBS na swojego syna. Syn Jan i jego żona zwrócili matce koszty nabycia przez nią partycypacji (czyli bez nadwyżki). Czy syn Jan, który

Możliwość umorzenia opłaty za przechowanie zatrzymanych w depozycie towarów

Niecały rok temu musiałem zostawić na dwa miesiące towary w depozycie w urzędzie celnym. Przedmioty te zostały mi zabrane na granicy, za co zapłaciłem mandat karny. Kilka dni temu otrzymałem polecenie zapłaty za przechowywanie tych towarów. Czy muszę zapłacić za depozyt, czy mogę jako

Czy doradca podatkowy może na stronie internetowej swojej firmy zamieszczać informacje o zmianach w przepisach?

Czy doradca podatkowy w celu zwiększenia atrakcyjności swojej firmy może na stronie internetowej zamieszczać newsy z zakresu przepisów podatkowych? Mój znajomy twierdzi, że jako doradca podatkowy nie może udzielać darmowych porad, a publikowanie takich informacji na stronie WWW może być w
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »