Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozliczanie korzystania z aut służbowych

Autor: Jakub Bonowicz • Opublikowane: 14.06.2015

Jak rozliczać korzystanie z aut służbowych pracowników wykonujących zadania w terenie w 2015 r.? Korzystamy z systemu – pracownik naciska guzik, wtedy rejestrowana jest ilość kilometrów przejechanych w celach prywatnych (część kwoty spłacał pracownik). Jak będzie teraz? Jak uniknąć nadużyć ze strony pracowników? A co jeśli mamy flotę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jakub Bonowicz

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

UWAGA! Poniższy tekst stanowi jedynie fragment dłuższej odpowiedzi.


Udostępnienie pracownikowi przez pracodawcę samochodu służbowego do korzystania w celach prywatnych, o ile nie wiąże się z uiszczeniem opłaty przez pracownika, stanowi nieodpłatne świadczenie, które to podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Ponieważ świadczeniodawcą jest pracodawca, w praktyce musi on obliczyć, pobrać i zapłacić zaliczkę na podatek dochodowy. Dotychczas kwestia ta nie była wprost uregulowana w przepisach, co oznacza, iż stosowaliśmy ogólne reguły dotyczące ustalania przychodu z nieodpłatnych świadczeń. Wartość świadczeń ustalana była co do zasady według cen rynkowych. Było to niezmiernie kłopotliwe, gdyż każdy przypadek trzeba było uwzględniać indywidualne, np. należało brać pod uwagę markę samochodu, standard wyposażenia, wiek pojazdu.

 

Od 1 stycznia 2015 r. obowiązują w tej materii zmienione regulacje.

Przyjrzyjmy się najpierw nowym przepisom obowiązującym od 1 stycznia 2015 r. dotyczącym systemu rozliczania podatku dochodowego z tytułu użytkowania przez pracowników samochodów służbowych do celów prywatnych. Nowelizacja wprowadza system ryczałtowy dla określania wartości przychodu z tego tytułu.

 

„Art. 12. 1. Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

 

2. Wartość pieniężną świadczeń w naturze przysługujących pracownikom na podstawie odrębnych przepisów ustala się według przeciętnych cen stosowanych wobec innych odbiorców - jeżeli przedmiotem świadczenia są rzeczy lub usługi wchodzące w zakres działalności pracodawcy.

 

2a. Wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych ustala się w wysokości:

 

1)  250 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3;

2)  400 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3.

 

2b. W przypadku wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych przez część miesiąca wartość świadczenia ustala się za każdy dzień wykorzystywania samochodu do celów prywatnych w wysokości 1/30 kwot określonych w ust. 2a.

 

2c. Jeżeli świadczenie przysługujące pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych jest częściowo odpłatne, to przychodem pracownika jest różnica pomiędzy wartością określoną w ust. 2a albo ust. 2b i odpłatnością ponoszoną przez pracownika”.

 

Zgodnie z nowymi przepisami wartość świadczenia uzyskiwanego przez pracownika z tytułu użytkowania samochodu służbowego dla celów prywatnych wynosi:

 

  1. 250 zł miesięcznie dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3, co przy stawce podatkowej 18% oznacza kwotę 45 zł zryczałtowanego miesięcznego podatku;
  2. 400 zł miesięcznie dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3, czyli 72 zł zryczałtowanego miesięcznego podatku.

 

Jeżeli pracownik wykorzystuje samochód służbowy do celów prywatnych przez część miesiąca, wartość świadczeń ustalana będzie za każdy dzień wykorzystywania samochodu do celów prywatnych w wysokości 1/30 wyżej wymienionych kwot. Jeśli świadczenie przysługujące pracownikowi jest częściowo odpłatne, to przychodem pracownika jest różnica pomiędzy wartością określoną w ustawie i odpłatnością ponoszoną przez pracownika. Wymusza to na firmach wprowadzenie polityki samochodowej. Przy czym oczywiście regulamin musi odzwierciedlać rzeczywistość, np. trzeba uwzględnić, czy samochody są używane cały czas przez pracowników, czy też tylko np. podczas urlopu. Bo w tym drugim wypadku mamy do czynienia z korzystaniem z samochodu tylko przez część miesiąca. Nadto można określić limit użytku, np. określoną ilość dni, a w razie jego przekroczenia obowiązek stosownego zgłoszenia powinien spoczywać na pracownika. Dodatkowo dobrze skonstruowana polityka samochodowa może dać możliwość uniknięcia oskładkowania nieodpłatnych świadczeń w postaci udostępnienia pracownikowi samochodu.

 

(…)

 

W jaki sposób to uregulować? Jeśli macie Państwo cała flotę, to musi zostać sporządzony regulamin użytkowania samochodów służbowych dla celów prywatnych. Należałoby w nim uregulować takie zagadnienia m.in.: Jak,

kiedy i którzy pracownicy mają prawo do korzystania z samochodów służbowych do celów prywatnych? Czy korzystanie jest nieodpłatne / częściowo odpłatne / odpłatne w całości?

 

Jeśli jest nieodpłatne / częściowo odpłatne, to wówczas trzeba jasno ustalić zasady korzystania, by uniknąć oskładkowania wartości nieodpłatnego świadczenia. Jeśli jest odpłatne, pracownik musi wyrazić zgodę na potrącanie kwoty zapłaty za użytkowanie samochodu z pensji (to samo dotyczy zgody na potrącenie kosztów paliwa, wydatków eksploatacyjnych i innych kwot związanych z użytkowaniem pojazdu, np. utrata na składce na polisie ubezpieczeniowej, jeśli pracownik spowodował wypadek). (…)

 

Informujemy, że świadczymy pomoc prawną z zakresu przedstawionej tematyki.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero plus sześć =

»Podobne materiały

Praca na stacji benzynowej a ciąża

Jestem w drugim miesiącu ciąży. Pracuję na niewielkiej stacji benzynowej na 14-godzinnych zmianach. Pracuję przy komputerze, nie mam przerwy na posiłek ani żadnej innej. Pomieszczenie nie jest klimatyzowane. Zmiana charakteru pracy nie jest możliwa (zbyt mało pracowników). Jakie mam prawa

Zależność służbowa między pracownikami samorządowymi - małżonkami

Jestem pracownikiem samorządowym, mój mąż także (niedawno wzięliśmy ślub). Wystąpiła zależność służbowa. Muszę przejść na niższe stanowisko. Jakie w tej sytuacji mam prawa i obowiązki wobec pracodawcy, a on wobec mnie? Czy muszę przyjąć mniej korzystne warunki pracy? Czy mogł

Realizacja planu naprawczego

W mojej firmie pracodawca bardzo skupia się na realizacji planów naprawczych. Pracownicy otrzymują je w formie ustnej lub pisemnej; plany takie są właściwie niemożliwe do zrealizowania – a wtedy pracodawca swobodnie rozwiązuje z pracownikiem umowę. Czy pracownik może nie przyjąć ta
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »