.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozliczanie nauczycieli za urlop okolicznościowy i opiekę nad dzieckiem

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 03.01.2019

Mam problem z naliczeniem wynagrodzeń dotyczących nauczycieli, którzy składają wnioski o urlop okolicznościowy czy opiekę nad dzieckiem z art. 188 lub bezpłatny 1 dzień. Jak naliczać takie urlopy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rozliczanie nauczycieli za urlop okolicznościowy i opiekę nad dzieckiem

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 188 ustawy Kodeks pracy „pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia”.

 

O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym. Uprawnienie to dotyczy również nauczycieli.

 

Jeśli chodzi o czas pracy nauczyciela, to jest on podwójnie rożny od powszechnie obowiązującego. Po pierwsze dlatego, że czasem pracy nauczyciela podlegającym rejestrowaniu ewidencji i rozliczaniu jest pensum nauczycielskie.

 

Po drugie, czas pracy nauczyciela jest przeważnie rożny w rożnych dniach tygodnia, w zależności od tygodniowego rozkładu zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych.

 

Niemniej stosownie do art. 42 ust. 1 KN nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy pracuje tygodniowo do 40 godzin. Dobowy wymiar czasu pracy nauczyciela wynosi do 8 godzin, jako że nauczyciel pracuje w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy.

 

Wybierając zwolnienie godzinowe, nauczyciel zyska de facto więcej czasu wolnego, gdyż rozliczeniu podlegają jedynie godziny zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych realizowanych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami. Nie ma podstaw prawnych, aby z puli godzin odliczać nauczycielowi inną liczbę godzin, aniżeli żądana przez nauczyciela, mimo że czas pracy nauczycieli zatrudnionych na pełny etat to 40 godzin tygodniowo (w tym pensum).

 

Godzinowy wymiar zwolnienia od pracy oznacza zwolnienie w wymiarze pełnych, 60-minutowych godzin, a nie godzin lekcyjnych. Rozliczenie w wymiarze godzin zegarowych oznacza, że nauczyciel będzie musiał czasem rozciągnąć zwolnienie także na czas poza godzinami lekcyjnymi.

 

Dlatego licząc wynagrodzenie, zawsze przyjmujemy, że w danym dniu czas pracy nauczyciela to 8 godzin (w tym pensum), a wykorzystuje on konkretną liczbę (pełnych zegarowych) godzin.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII plus pięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »