Mamy 11 195 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozdzielność majątkowa i podział majątku a prawo do zakupionego sprzętu domowego

Autor: Łukasz Poczyński • Opublikowane: 15.01.2010

W 2004 r. przeprowadziliśmy z żoną aktem notarialnym rozdzielność majątkową, a  kilka miesięcy temu także podział majątku. Według aktu notarialnego żona staje się właścicielem domu wraz z wyposażeniem. Chciałem więc zapytać, czy np. meble kuchenne lub nowy telewizor, zakupione przeze mnie po rozdzielności majątkowej, są własnością moją czy żony (nie posiadam dowodów zakupu)? Dodam, że żona nie pracuje od ponad 10 lat i nie osiąga żadnych dochodów.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z treścią art. 51 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „w razie umownego ustanowienia rozdzielności majątkowej, każdy z małżonków zachowuje zarówno majątek nabyty przed zawarciem umowy, jak i majątek nabyty później”.

 

„Każdy z małżonków zarządza samodzielnie swoim majątkiem” (art. 51.1). W przypadku gdy między małżonkami istnieje ustrój rozdzielności majątkowej małżonkowie nie mają majątku wspólnego, lecz majątki osobiste. W skład majątku osobistego każdego z małżonków wchodzą: przedmioty majątkowe nabyte przez tego małżonka przed powstaniem wspólności majątkowej, udział wynoszący co do zasady jedną drugą części w dotychczasowym majątku wspólnym (do czasu dokonania przez małżonków podziału dotychczasowego majątku wspólnego), przedmioty nabyte przez tego małżonka w czasie wspólności majątkowej, ale do jego majątku osobistego oraz wszystkie przedmioty majątkowe nabyte przez tego małżonka od daty istnienia rozdzielności majątkowej.

 

Z powyższego wynika, że przedmioty nabyte przez jednego z małżonków już po ustanowieniu rozdzielności majątkowej stanowią jego majątek osobisty – jeśli więc meble czy sprzęt RTV nabył Pan już po powstaniu rozdzielności, to stanowią one Pana własność.

 

Jeśli nie posiada Pan dowodów zakupu powyższych przedmiotów, to fakt ich nabycia przez Pana może Pan wykazać innymi środkami dowodowymi, np. zeznaniami świadków (zresztą sam fakt nieosiągania dochodów przez żonę będzie pomocny przy wskazaniu, kto jest właścicielem zakupionych rzeczy).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III plus VII =

»Podobne materiały

Uprawomocnienie wyroku rozwodowego

Miesiąc temu odbyła się rozprawa rozwodowa o rozwód z winy obojga małżonków. W trakcie przerwy mąż namówił mnie na rozwód bez orzeczenia winy w zamian za zrzeczenie się mieszkania na jego rzecz. Po tygodniu mąż zaczął zmuszać mnie groźbami do przepisania mieszkania. Nie ufam jednak mężowi, nie wiem,

 

Budowa domu rozpoczęta przed małżeństwem

Przed ślubem byłem właścicielem mieszkania i działki budowlanej. Jeszcze przed zawarciem małżeństwa rozpoczęliśmy z narzeczoną budowę domu. Po ślubie kończyliśmy budowę domu z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży mojego mieszkania. Jak wygląda moja sytuacja majątkowa, jeżeli dojdzie do rozwodu?

 

Czy dokonanie wkładu na majątek wspólny przedawnia się?

Czy wkład z majątku osobistego na majątek wspólny (sprzedałem mieszkanie, które nabyłem przed ślubem, a pieniądze włożyłem w budowę domu, który podlega pod majątek wspólny) podlega przedawnieniu, np. 10 lat od włożenia wkładu z majątku osobistego na wspólny i po tym okresie nie mogę domagać się zwro

 

Co zrobić aby mąż nie wprowadził się do mieszkania po latach nieobecności?

Mój mąż opuścił miejsce zamieszkania 20 lat temu. Jest to mieszkanie spółdzielczo-lokatorskie na nas oboje. Z uwagi na to, iż uchylał się od podjęcia pracy, mieszkanie było zadłużone i z tego też powodu musiałam je zamienić na mniejsze. Na zamianę mąż podpisał w spółdzielni zgodę i wyjechał. Z poprz

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »