Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozdzielność majątkowa a wspólny kredyt mieszkaniowy

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 07.02.2011

Czy można ustanowić rozdzielność majątkową małżonków mimo posiadania przez nich wspólnego kredytu mieszkaniowego? Mamy oddzielne konta, mieszkam sama z synem i samodzielnie spłacam kredyt oraz opłacam nasze wspólne mieszkanie. Sąd orzekł, że przyjmie pozew, jeśli spłacę cały kredyt. Czy to zgodne z prawem?

Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Posiadanie wspólnego kredytu nie może stanowić jedynej i bezpośredniej przesłanki oddalenia przez sąd żądania ustanowienia rozdzielności majątkowej. Rozdzielność majątkowa między małżonkami może powstać albo w drodze umowy zawartej przed notariuszem, albo w drodze orzeczenia sądowego. Jeśli mąż nie chce się zgodzić na zawarcie intercyzy przed notariuszem, to rozdzielność majątkową uzyskać może Pani tylko na drodze sądowej.

 

Podstawę prawną żądania ustanowienia rozdzielności majątkowej stanowi art. 52 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który stanowi, że „z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej”. Przesłanką żądania ustanowienia rozdzielności majątkowej są zatem ważne powody.

 

Ustawodawca w żadnym przepisie nie wprowadził zakazu ustanowienia rozdzielności majątkowej ze względu na zaciągnięty uprzednio przez małżonków kredyt. Interesy kredytodawcy (banku) są bowiem zabezpieczone. Ustanowienie rozdzielności majątkowej w żaden sposób nie wpłynie na przedmiotowy kredyt. Nadal będziecie odpowiadać za niego solidarnie, co w praktyce oznacza, że bank będzie mógł żądać całości lub części świadczenia od Was łącznie lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z Was zwalnia drugiego. Aż do zupełnego zaspokojenia banku pozostaniecie Państwo dłużnikami solidarnymi (art. 366 Kodeksu cywilnego).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Tym samym musi mieć Pani świadomość, że mimo posiadania rozdzielności majątkowej bank będzie mógł żądać spłaty pozostałej części kredytu tylko od Pani, jeśli egzekucja z majątku męża okaże się bezskuteczna.

Jeśli rzeczywiście sama będzie Pani spłacała kredyt, to połowy spłaconej kwoty będzie mogła Pani żądać od męża, ale będzie musiała Pani uczynić to we własnym zakresie i z własnej inicjatywy (np. wytaczając stosowne powództwo o zapłatę).

 

Za ważne powody, dające podstawę do ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej, uznaje się sytuację, która w konkretnych okolicznościach faktycznych powoduje, że dalsze trwanie wspólności majątkowej między małżonkami pociąga za sobą naruszenie lub poważne zagrożenie interesu majątkowego jednego z małżonków i z reguły także dobra rodziny (Por. Winiarz J., Małżeńskie stosunki majątkowe, s. 84). Trwonienie majątku wspólnego na skutek hulaszczego trybu życia, alkoholizmu, rażącej niegospodarności, uchylanie się od pomnażania i utrzymywania majątku wspólnego albo też zatrzymanie tego majątku wyłącznie dla siebie – to przykłady zachowań, które uzasadniałyby orzeczenie rozdzielności majątkowej. Chodzi tu zatem o sytuacje zawinione przez jednego z małżonków.

 

Równie ważnym powodem przemawiającym za orzeczeniem rozdzielności jest separacja faktyczna małżonków. Z separacją faktyczną mamy do czynienia, gdy między małżonkami od jakiegoś czasu ustała przede wszystkim więź fizyczna i duchowa, a także gospodarcza.

 

Na podstawie wskazanych w treści Pani pytania okoliczności faktycznych moim zdaniem są podstawy do żądania rozdzielności majątkowej bez uprzedniego spłacenia kredytu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + zero =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Kredyt a rozdzielność majątkowa małżonków

Czy rozdzielność majątkowa z mężem pozwoli mi zaciągnąć kredyt mieszkaniowy wspólnie z córką, czy rozdzielność majątkową do tego celu może ustanowić notariusz? Nie mam rozwodu ani separacji.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »