Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozdzielność majątkowa i zabezpieczenie na przyszłość

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 15.06.2018

Chcemy z mężem zawrzeć rozdzielność majątkową ze względy na prowadzoną działalność gospodarczą męża. Mieszkanie będzie przepisane na mnie. Mamy dwójkę małych dzieci. Pracuję na niepełen etat. Proszę o informację, jak mogłabym się zabezpieczyć w umowie (jakich zapisów dokonać), aby w razie rozwodu zabezpieczyć finansowo na przyszłość siebie i dzieci. Czy istnieje jakiś zapis, jaki powinien się znaleźć w umowie notarialnej, żebyśmy mogli dokonywać wspólnych rozliczeń rocznych PIT?

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Rozdzielność majątkowa nie gwarantuje pełnej skuteczności czy też w pełni nie zabezpiecza przez ryzykiem działań małżonka. Oczywiście stanowi pewne rozwiązanie, ale nie jest to rozwiązanie w pełni skuteczne. Zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest przepisanie domu na Panią. W razie zaciągnięcia zobowiązania przez oboje małżonków odpowiadają oni na zasadach ogólnych prawa cywilnego, z reguły całymi swymi majątkami, a więc zarówno majątkami osobistymi, jak i majątkiem wspólnym. Za zobowiązania zaciągnięte przez jedno z małżonków odpowiada to z nich, które zaciągnęło zobowiązanie – niezależnie od ewentualnej odpowiedzialności majątkiem wspólnym – swoim majątkiem osobistym, także według zasad ogólnych. Art. 41 Kodeksu reguluje jedynie odpowiedzialność małżonków z majątku wspólnego w czasie trwania wspólności ustawowej w sytuacji, gdy dłużnikiem jest jedno z nich. Nie rozstrzyga zaś o odpowiedzialności za zobowiązania zaciągnięte przez jedno z małżonków w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny. Odpowiedzialność tę reguluje art. 30 § 1, który przewiduje, że w tym wypadku odpowiadają solidarnie oboje małżonkowie.

 

Szczególne zasady odpowiedzialności określa Ordynacja podatkowa. Odpowiedzialność ta obejmuje:

 

 • podatki, opłaty oraz niepodatkowe należności budżetowe państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego, do których ustalania lub określania uprawnione są organy podatkowe,
 • opłatę skarbową oraz opłaty, o których mowa w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych, 3
 • opłaty oraz niepodatkowe należności budżetu państwa, do których ustalania lub określania uprawnione są inne organy niż organy podatkowe (art. 2 § 1 i 2). 

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Rozdzielność majątkowa i zabezpieczenie na przyszłość

W przypadku osób pozostających w związku małżeńskim odpowiedzialność obejmuje ich majątek osobisty oraz majątek wspólny tych osób i ich małżonków (art. 29 § 1 i 3). Skutki prawne ograniczenia, zniesienia, wyłączenia lub ustania wspólności majątkowej nie odnoszą się do zobowiązań podatkowych powstałych przed dniem:

 

 1. zawarcia umowy o ograniczeniu lub wyłączeniu ustawowej wspólności majątkowej,
 2. zniesienia wspólności majątkowej prawomocnym orzeczeniem sądu,
 3. ustania wspólności majątkowej w przypadku ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków,
 4. uprawomocnienia się orzeczenia sądu o separacji (art. 29 § 2).

 

Zgodnie z podstawową zasadą przyjętą w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnikiem jest samodzielnie konkretna osoba fizyczna, a więc także co do zasady, podatnikiem będzie oddzielnie każde z małżonków.

 

Art. 6 jest wyjątkiem od podanej ogólnej zasady i przy spełnieniu przez małżonków określonych przesłanek zezwala na ich łączne opodatkowanie jako „jednego podatnika”.

 

W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z 18 sierpnia 2011 r., sygn. akt I SA/Ke 321/11, zaznaczono, że „rozwiązanie wprowadzone w art. 6 ust. 2 u.p.d.o.f., polegające na możliwości złożenia wspólnego zeznania rocznego, uzasadnione jest charakterem małżeństwa (rodziny), który przejawia się również w tym, że stanowi ono, jak w niniejszej sprawie, ekonomiczną jedność.

Wspólne opodatkowanie małżonków możliwe jest po spełnieniu następujących warunków:

 

 1. podleganie przez małżonków nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (patrz uwagi do art. 3),
 2. istnienie między małżonkami wspólności majątkowej przez cały rok podatkowy, z wyjątkiem przypadków wskazanych w art. 6a u.p.d.o.f. (patrz uwagi do art. 6a),
 3. pozostawanie przez małżonków w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, czyli cały rok kalendarzowy (od 1 stycznia do 31 grudnia), z wyjątkiem przypadków wskazanych w art. 6a u.p.d.o.f. (patrz uwagi do art. 6a),
 4. złożenie wspólnego wniosku wyrażonego w zeznaniu podatkowym,
 5. niekorzystanie przez żadnego z małżonków z uproszczonej formy opodatkowania”.

 

W tym miejscu warto przytoczyć wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 10 maja 2011 r., sygn. akt III SA/Wa 2568/10, w którym jednoznacznie wyjaśniono, że „podatnik, który nie złożył rezygnacji o wyborze liniowego opodatkowania działalności gospodarczej, nie może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem w zeznaniu rocznym”.

 

Tak więc nie ma możliwości zawarcia wzmianki o wspólnym opodatkowaniu w akcie notarialnym.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • 4 minus VI =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Jak uniknąć straty działki?

Jakiś czas temu mój brat ustanowił rozdzielność majątkową i kupił działkę (jest jej jedynym właścicielem). Wcześniej jednak jego żona wzięła kredyt (było to jeszcze podczas trwania wspólnoty majątkowej i brat podpisał dokumenty jako małżonek); teraz przestała go spłacać i grozi jej egzekucja komornicza. Czy można uniknąć straty działki?

Intercyza z wyrównaniem dorobków

Chciałabym podpisać intercyzę z wyrównaniem dorobków. Proszę o podanie jak największej liczby informacji na jej temat, z uwzględnieniem jej wad i zalet. Interesuje mnie szczególnie, czy można w takiej intercyzie zrobić zapis, że przyszły małżonek zobowiązuje się, iż w przypadku rozwodu oprócz wyrównania dorobku wypłaci mi określoną kwotę pieniędzy, oraz czy można za jej pomocą przekazać małżonkowi cały majątek w razie śmierci (czyli wykluczyć inne osoby z dziedziczenia). Ponadto proszę o wyjaśnienie, które przedmioty zakupione po ślubie będą majątkiem wspólnym, a które osobnym.

Wyrównanie dorobków

Mój mąż prowadzi działalność gospodarczą i zaciąga duże kredyty, ale dzięki temu też dużo zarabia. Ja pracuję, ale mam niską pensję. Nie chciałabym odpowiadać za długi męża ani w czasie trwania małżeństwa, ani w przypadku rozwodu. Czy w mojej sytuacji najkorzystniejszym dla mnie rozwiązaniem będzie podpisanie rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków, czy może zwykłej?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »