Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozdzielność majątkowa a wspólny kredyt

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 27.09.2018

Mamy z mężem ustanowioną rozdzielność majątkową. Chcemy wziąć wspólny kredyt na mieszkanie, którego właścicielem będę tylko ja. W zeszłym roku już kupiłam sama mieszkanie. Jak to zrobić, by w urzędzie skarbowym było wszystko dobrze? Chodzi o taką sytuację, że ja spłacę kredyt sama, sprzedając wcześniej swoje mieszkanie. Jak nie płacić podatku? Ja to zrobić, by nie mieć problemów?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Rozdzielność majątkowa a wspólny kredyt

Rozumiem, że chodzi Pani o sytuację, w której sprzedaje Pani swoje mieszkanie, a następnie środki uzyskane ze sprzedaży przeznaczy Pani na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego razem z mężem na zakup mieszkania, które będzie Pani własnością.

 

Otóż w przypadku dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości w ciągu 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości, powstaje obowiązek podatkowy. Podatnik może jednak uniknąć zapłaty podatku, jeżeli środki uzyskane ze sprzedaży przeznaczy na własne cele mieszkaniowe.

 

Należy wyraźnie podkreślić, że wspomniany przepis stanowi o poniesieniu wydatków na własny cel mieszkaniowy podatnika. Wydatkowanie przychodu na własne cele mieszkaniowe oznacza, według stanowiska prezentowanego przez fiskus i sądy administracyjne, że celem podatnika jest realizacja potrzeby zapewnienia sobie tzw. dachu nad głową. W rezultacie nie wystarczy samo poczynienie wydatków na nabycie nieruchomości, lecz konieczne jest, aby nastąpiło jednocześnie w celu realizacji własnych potrzeb mieszkaniowych.

 

Przez własne cele mieszkaniowe rozumie się m.in. wydatki na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup innej nieruchomości pod warunkiem, że kredyt hipoteczny zostanie zaciągnięty przed sprzedażą nieruchomości. Zastrzeżenie to jest bardzo ważne, bowiem jeżeli najpierw sprzeda Pani mieszkanie, a następnie zaciągnie kredyt hipoteczny, nie będzie możliwości skorzystania ze zwolnienia.


Ponadto bardzo ważny jest również fakt, iż aby skorzystać ze zwolnienia, środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości musi Pani przeznaczyć na spłatę kredytu hipotecznego w ciągu 2 lat, licząc od końca roku kalendarzowego w który nastąpiła sprzedaż nieruchomości.


W zakresie natomiast zaciągnięcia kredytu wraz z mężem, z którym ma Pani rozdzielność majątkową, uważam, że okoliczność ta nie powinna stanowić przeszkody w zastosowaniu zwolnienia. Przede wszystkim wskazała Pani, że mieszkanie będzie stanowić Pani własność. Ponadto wskazała Pani, że to wyłącznie Pani będzie spłacała ten kredyt. W świetle tych faktów okoliczność, iż sam kredyt zostanie zaciągnięty razem z małżonkiem nie powinna wpływać na prawo do zwolnienia od podatku. Kolejnym argumentem jest fakt, że posiada Pani intercyzę z mężem a więc nie tworzą Państwo wspólnego majątku.

 

W mojej opinii przeznaczenie środków ze sprzedaży nieruchomości na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego wspólnie z mężem, w sytuacji gdy mieszkanie będzie stanowiło Pani własność i to faktycznie Pani będzie spłacać ten kredyt, pozwala na skorzystanie ze zwolnienia od podatku.


Niestety nie znalazłem żadnej interpretacji podatkowej opisującej podobny stan faktyczny. Jeżeli chce otrzymać Pani oficjalne stanowisko organów podatkowych w swojej sprawie, może warto rozważyć wystąpienie z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II minus pięć =

»Podobne materiały

Koszty prowadzenia działalności gospodarczej – jak obniżyć podatki?

Słyszałem, że mając firmę, można kupić inną spółkę, co wpłynie na obniżenie podatków. Nie znam szczegółów tego sposobu. Czy to jednak możliwe?

Źródła przychodów w postaci stypendiów i nagród sportowych

Jestem wiceprezesem klubu sportowego. Wypłacamy nagrody i stypendia zawodnikom, którymi są uczniowie, studenci, osoby pracujące i niepracujące. Nie wiem, jak określić te źródła przychodów i co z podatkami od takich kwot? Proszę o wyjaśnienia.  

Podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania – różnice w przepisach obowiązujących w 2008 i 2009 roku

Mama zmarła prawie rok temu i zostawiła w spadku mnie i bratu mieszkanie spółdzielcze własnościowe (sprawa w sądzie odbędzie się w tym miesiącu). Jaki podatek dochodowy trzeba będzie zapłacić od sprzedaży tego mieszkania, jeżeli sprzedamy jej zaraz po uprawomocnieniu się orzeczenia? Jeden z nas spła
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »